×

Wyszukaj artykuł

Którego lubicie najbardziej?

Aktorzy, którzy wcielali się w rolę Jamesa Bonda

Redakcja Pinbook | 26-03-2020 | skomentuj

Aktorzy, którzy wcielali się w rolę Jamesa Bonda

youtube.pl

OceńJames Bond jest jednym z najsłynniejszych tajnych agentów na świecie. Postać szpiega brytyjskiej Secret Intelligence Service (MI6), która zrodziła się na łamach powieści Iana Fleminga, dość szybko doczekała się ekranizacji swoich przygód. Długą serię filmów zapoczątkował w 1962 roku film „Doktor No”, w którym w rolę agenta wcielał się Sean Connery. Nikt się zapewne wówczas nie spodziewał, że postać Jamesa Bonda stanie się ikoną światowego kina, a na jej temat powstanie aż dwadzieścia pięć filmów. Przedstawiamy wam listę aktorów, którzy w ciągu kolejnych lat odgrywali rolę Jamesa Bonda:

1. Sean Connery

Był pierwszym aktorem, który wcielił się w rolę agenta brytyjskiego wywiadu. Przed nim był jedynie Barry Nelson, który występował w serialu o Bondzie w 1954 roku. Connery wystąpił w sześciu filmach, takich jak: „Doktor No” (1962), „Pozdrowienia z Rosji” (1963), „Goldfinger„ (1964), „Operacja Piorun” (1965), „Żyje się tylko dwa razy” (1967) i „Diamenty są wieczne” (1971). Aktor był jedynym odtwórcą roli, któremu dane było współpracować z Ianem Flemingiem – pisarz zmarł  bowiem na zawał serca w 1964 roku. To właśnie z ust Seana Connery’ego po raz pierwszy słyszymy słynną kwestię: „Nazywam się Bond, James Bond”.

2. George Lazenby

Sean Connery zrezygnował z dalszego występowania w roli Bonda w 1967 roku, po czym wystąpił w niej jeszcze raz 1971 roku. Do jednego filmu, który był nagrywany w tym okresie, zatrudniono wówczas George’a Lazenby’ego. Wystąpił on w produkcji o tytule „W tajnej służbie jej Królewskiej Mości”. Gwiazdor za swoją grę w filmie był nominowany do Złotego Globu, jednak nie należy do najlepiej zapamiętanych odtwórców roli brytyjskiego agenta.

  Zobacz także  


3. Roger Moore

Aktor wystąpił w siedmiu kolejnych filmach o Jamesie Bondzie: „Żyj i pozwól umrzeć” (1973), „Człowiek ze złotym pistoletem” (1974), „Szpieg, który mnie kochał” (1977), „Moonraker” (1979), „Tylko dla twoich oczu” (1981), „Ośmiorniczka” (1983), „Zabójczy widok” (1985). Rogerowi Moore udało się do filmów wnieść pewną dozę absurdu i lekkiej gry aktorskiej. Wielu fanów serii o Bondzie do dziś uważa go za jednego z najlepszych odtwórców tej roli.

4. Timothy Dalton

Roger Moore z powodu wieku przestał występować w kolejnych filmach z serii i został zastąpiony przez Timothy’ego Daltona. Aktor zagrał w dwóch filmach o Bondzie: „W obliczu śmierci” (1987) i „Licencja na zabijanie” (1989). Nie dane mu było wystąpić w kolejnych produkcjach, ponieważ z powodu problemów prawnych zostały one zatrzymane. Aktor nie chcąc dłużej czekać na kolejny film, zdecydował się odejść z serii.

  Zobacz także  


5. Pierce Brosnan

Lata 90. i pierwsze lata XXI wieku zdecydowanie należały do Pierce’a Brosnana. Aktor zagrał w czterech kolejnych filmach o Jamesie Bondzie: „GoldenEye” (1995), „Jutro nie umiera nigdy” (1997), „Świat to za mało” (1999) i „Śmierć nadejdzie jutro” (2002). Pierce Brosnan zasłynął jako emanujący seksapilem agent 007, któremu towarzyszą czasem absurdalnie rozbudowane efekty specjalne.

6. Daniel Craig

Craig zapoczątkował nową erę w serii filmów o Jamesie Bondzie. Kreacja postaci aktora zupełnie odbiegała od wcześniejszych agentów, dla których zabijanie kolejnych wrogów nie stanowiło większego problemu. Daniel Craig zaprezentował Bonda, który zmaga się z problemami emocjonalnymi i uzależnieniem od alkoholu. Aktor wystąpił w pięciu filmach, takich jak: „Casino Royale” (2006), „007 Quantum of Solace” (2008), „Skyfall” (2012), „Spectre” (2015) i „Nie czas umierać” (2020).

Wszystko na temat:

Filmy Aktorzy Daniel Craig Gwiazdy Kino Wszystkie tagiKomentarze: