× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Jak Rosjanie oceniają Stalina? Szokujące statystyki

Redakcja Pinbook | 16-04-2019 | skomentuj

Jak Rosjanie oceniają Stalina? Szokujące statystyki

kyivpost.com

Oceń


Centrum Lewady to rosyjski niezależny ośrodek badania opinii publicznej. Jego najnowsze badania szokują. Według nich coraz więcej Rosjan pozytywnie ocenia Stalinizm. Trend ten wzrasta w ostatnich latach i jest niezależny od poglądów osobistych respondentów. 

Badania pokazały, że aż 41% respondentów traktuje postać Stalina z szacunkiem. To wzrost o 12 punktów procentowych w porównaniu do zeszłego roku. Około 6% jest wręcz zachwycona postacią Stalina. Jedna czwarta badanych deklaruje obojętność, a zaledwie kilka procent niechęć. 

 

  Zobacz także  


Blisko 70% respondentów ocenia pozytywnie rolę, jaką Stalin odegrał w historii Rosji. Duża część społeczeństwa jest też w stanie zaakceptować ofiary poniesione na rozkaz wodza ZSRR

Według socjologów takie wyniki można usprawiedliwiać mylnym obrazem czasów stalinowskich. Współcześni Rosjanie uważają je za pozbawione korupcji z silną władzą centralną. W Rosji Stalin jest także przedstawiany jako architekt wielkiego zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Wszystko na temat: