×

Wyszukaj artykuł


Jak dbać o silnik? Przydatne rady dla kierowców

Redakcja Pinbook | 11-09-2019 | skomentuj

Jak dbać o silnik? Przydatne rady dla kierowców

Oceń


Silnik to serce naszego auta – to od jego prawidłowej pracy zależy cały komfort naszej jazdy. Warto więc zrobić wszystko dla zwiększenia jego żywotności. Część z naszych przyzwyczajeń i utartych zachowań może bowiem szkodzić naszemu motorowi. Jak dbać o silnik? Mamy przygotowanych kilka rad, które znacząco wydłużą życie Twojego silnika i sprawią, że jazda będzie czystą przyjemnością. 

  Zobacz także  


1. Dbaj o jakość paliwa

Pierwszą zasadą każdego kierowcy powinien być wybór sprawdzonego dostawcy paliwa. Tańsze często znaczy gorsze. Zanieczyszczone paliwo może prowadzić do uszkodzenia silnika, które z kolei skończy się zapewne kosztowną naprawą. 

2. Olej i filtry

Jak posmarujesz, tak pojedziesz. To przysłowie świetnie sprawdza się w przypadku oleju silnikowego – warto używać jedynie sprawdzonych olejów, nawet kosztem wyższej ceny. Nie warto też oszczędzać na filtrach – tańsze zamienniki to jedynie pozorna oszczędność, która pryśnie jak mydlana bańka przy wizycie u mechanika. 

3. Silnik potrzebuje równowagi

Wsiadając do auta, które ma za sobą długi postój, postaraj się nie zarzynać silnika na najwyższych obrotach. Pozwól motorowi się rozgrzać – pamiętaj jednak, że nowoczesne silniki nie lubią też długiej pracy na zbyt niskich obrotach. Gdy masz za sobą długą trasę nie warto też do końca wyciskać ostatnich potów z silnika – dojeżdżając do celu warto pozwolić mu nieco odpocząć. 

  Zobacz także  


4. Masz gdzieś blisko? Nie jedź autem

Odległość z mieszkania do marketu do kilkaset metrów a Ty musisz zrobić zakupy na weekend? Lepiej nie jedź autem – zwłaszcza jeśli zależy Ci na żywotności Twojego silnika. Każdy kierowca wie, że eksploatowanie auta na krótkich odcinkach zwiększa spalanie. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że takie używanie silnika może także znacząco skrócić jego żywotność. Duże obciążenia chłodnego silnika działają na motor wręcz destrukcyjnie.

5. Naprawa musi kosztować

Jeśli Twój silnik zawiódł i ostatecznie wylądowałeś u mechanika – nie staraj się na siłę szukać oszczędności. Wykonanie naprawy pobieżnie lub korzystając z tańszych części zamiennych sprawi, że problem może wracać w przyszłości ze zdwojoną siłą. Pamiętaj, że naprawa auta to nie koszt a inwestycja, która zwróci się w postaci podniesionego komfortu jazdy i bezproblemowego korzystania z samochodu. 

Sprawdź również - Duże zmiany dla kierowców nadejdą szybciej, niż się spodziewano

 
Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz