×

Wyszukaj artykuł


Naruszone porozumienie

Izrael zamknął ambasady i placówki na całym świecie

Redakcja Pinbook | 30-10-2019 | skomentuj

Izrael zamknął ambasady i placówki na całym świecie

Fotografia poglądowa

Oceń


Od godziny 1 w nocy czasu izraelskiego wszystkie  placówki dyplomatyczne tego kraju zawiesiły swoją działalność. Taką informację przekazał portal The Times of Israel, który informuje, że sprawa związana jest z naruszeniem porozumienia dotyczącego płac dyplomatów i attache wojskowych Izraela. Tamtejsze Ministerstwo Finansów zamierza bowiem wprowadzić reformy, które mają zmienić sposób naliczania i zwrotów kosztów – uderzyłoby to w przedstawicieli państwa Izrael za granicą. Portal informuje także, że resort chciałby, by nowe systemy obowiązywały wstecz – w związku z tym dyplomaci musieliby wypłacić pokaźne sumy.

  Zobacz także  


Informacje portalu znalazły swoje potwierdzenie także w Polsce. Ambasada Izraela w Warszawie jest zamknięta. Jej działalność jest zawieszona – w związku z tym usługi konsularne nie będą świadczone, a wejście na teren placówki zostanie ograniczone.

Oświadczenie ambasady

Głos w sprawie zabrała Ambasada Izraela w Polsce. Oficjalna strona urzędu na Facebooku wydała z tego powodu specjalne oświadczenie. Oto jego treść:

Oświadczenie Ambasady Izraela w Warszawie 30 października 2019 Zmuszeni zostaliśmy do zawieszenia funkcjonowania naszej placówki, podobnie jak zamknięte zostały dziś izraelskie placówki dyplomatyczne na całym świecie. Wynika to z decyzji Ministerstwa Finansów Izraela, która naruszyła porozumienie podpisane pomiędzy dyplomatami, a Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Finansów 21 lipca 2019. Decyzja ta wprowadziła jednostronną zmianę w istniejące od kilkudziesięciu lat procedury. W związku z tym Ambasada pozostanie zamknięta, usługi konsularne nie będą świadczone, a wejście na teren placówki zostanie ograniczone. Dyplomaci izraelscy zawsze działają na rzecz dobra swojego kraju. Niestety wspomniana decyzja Ministerstwa Finansów nie pozostawia nam wyboru, ponieważ narusza podstawowe interesy Państwa Izrael. Mamy nadzieję na rychłe rozwiązanie tego kryzysu.

Na razie nie wiadomo jak długo potrwa kryzys.


Wszystko na temat:

Wiadomości Polityka Ambasada Izrael Wszystkie tagiKomentarze: