Andrzej Duda podpisał ustawę

Dzień Nauki Polskiej - 19 lutego będziemy obchodzić nowe święto państwowe

Fotografia poglądowa

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda podpisał 3 lutego ustawę o nowym święcie państwowym. Będzie ono nosiło nazwę Dzień Nauki Polskiej i będzie obchodzone 19 lutego. Celem święta będzie wyrażenie uznania dla osiągnięć polskich naukowców. Data święta nie jest więc przypadkowa – tego dnia bowiem urodził się Mikołaj Kopernik. Dzień Nauki Polskiej ma także inspirować do podążania śladami wybitnych polskich naukowców i przyczynić się do zwiększenia zainteresowania nauką.

Dzień Nauki Polskiej nie będzie dniem wolnym od pracy.

Ustawa

Autorami ustawy jest grupa posłów PiS. W jej uzasadnieniu podano, że ustanowienie nowego święta „stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Twórcy projektu podkreślili, że przez wieki nauka była najważniejszym bodźcem, który napędzał rozwój intelektualny, społeczny oraz gospodarczy. Dodali, że nauka odegrała również kluczową rolę w niesprzyjających warunkach licznych zawirowań historycznych i utraty niepodległości przez Polskę:

Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty.

Projektodawcy zaznaczyli też, że wiele odkryć polskich naukowców wywarło wielki wpływ na losy całego świata. W treści ustawy szczególnie wyróżniono zasługi takich badaczy, jak: Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski i Stefan Banach. W uzasadnieniu napisano:

Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO