13. emerytura i renta

Senat podjął decyzję ws. „trzynastek”

Fotografia poglądowa

W czwartek 6 lutego Senat przyjął ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów razem ze zmianami wynikającymi z wcześniejszych poprawek. Za ustawą z poprawkami oddało głos 52 senatorów, a wstrzymało się 45 osób. Senatorowie opowiedzieli się za poprawką, która zakłada wykreślenie zapisów wskazujących na to, że trzynaste emerytury będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Przyjęte zostały również poprawki proponowane przez biuro legislacyjne i odrzucono wniosek mniejszości złożony przez senatora PiS Ryszarda Majera o przyjęcie ustawy bez poprawek. Teraz ustawa trafi z powrotem do Sejmu.

Ustawa zakłada, że „trzynastki” będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym dodatkowe świadczenie jest wypłacane. W 2020 roku będzie to kwota 1200 zł brutto. Dodatkowe świadczenia mają być wypłacane z urzędu. Do większości osób trafią razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Kwota świadczenia nie będzie wliczana do dochodu i nie będą z niej dokonywane potrącenia ani egzekucje.

Kto dostanie 13. emeryturę?

„Trzynastki” otrzymają osoby, które pobierają emerytury oraz renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników oraz służb mundurowych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, renty socjalne i strukturalne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, renty inwalidów wojennych i wojskowych oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Zgodnie z projektem ustawy dotyczącej 13. emerytury, koszt wypłaty świadczenia wyniesie w 2020 roku około 1,7 mld złotych. Jego wypłata nastąpi w kwietniu 2020 roku, ale niektóre osoby dostaną ją w maju. Około 9,8 mln emerytów i rencistów ma otrzymać „trzynastki”.
 

Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO