× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Czytelnictwo w Polsce - zaskakujący raport Biblioteki Narodowej

Redakcja Pinbook | 05-04-2019 | skomentuj

Czytelnictwo w Polsce - zaskakujący raport Biblioteki Narodowej

elgar.blog

Oceń


W 2018 roku Biblioteka Narodowa przeprowadziła badania dotyczące stanu czytelnictwa w naszym kraju. Wyniki okazały się zaskakujące. Od lat słyszymy, że liczba czytających spada – raport BN zdaje się jednak temu przeczyć. Okazuje się, że przynajmniej po jeden tytuł w trakcie roku sięga prawie 40% Polaków.  Na początku XXI wieku w Polsce odnotowany spory spadek zainteresowania książkami i czytelnictwem. Od kilku lat poziom ten jednak utrzymuje się na stałym poziomie około 38% - nie jest to wynik najlepszy, ale też z pewnością daleko mu do tragicznego.

Raport przynosi też odpowiedź na pytanie o odsetek ludzi, którzy są czytelnikami częściej niż okazjonalnie. Powyżej 7 książek w ciągu roku przeczytało około 10% Polaków. Taki poziom intensywnego czytelnictwa także od kilku lat pozostaje na stałym poziomie. Nie zaskakuje także fakt, że to kobiety chętniej sięgają po literaturę. Bez względu na grupę wiekową, to płeć piękna deklaruje częściej zamiłowanie do książek.

  Zobacz także  


Lem to przewidział?

Stanisław Lem pisał w jednej ze swoich powieści: „Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”.

Zdaje się, że przewidział powstanie e-booków i czytników, z których korzysta coraz większa część czytelników.  Jeśli wierzyć badaniom internetowym – aż połowa czytelników korzysta z elektronicznych wersji książek.

Miejmy nadzieję, że zarówno technologia, jak i rosnąca samoświadomość sprawią, że czytelnictwo w przyszłych latach będzie rosło. Polacy nadal najczęściej sięgają po książki w czasie wolnym, w wyborze kierując się rekomendacjami rodziny i najbliższych. Wystarczy jednak podróż komunikacją miejską lub pociągiem, aby zauważyć, że coraz więcej, w tym młodych osób, odnajduje przyjemność w czytaniu książek nawet w podróży.

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz