Co jeść przed i po treningu? Sprawdź jak układać swoją dietę przy trenowaniu.

Wiele razy słyszymy, że ćwiczenia nic nie dadzą, jeśli nie wspomożemy ich odpowiednią dietą. Bowiem 80% sukcesu to właśnie zdrowe odżywianie, a cała reszta to zaledwie 20%. Nie wszyscy jednak wiedzą jak to połączyć. A największy problem pojawia się wtedy, kiedy musimy się zastanowić co zjeść przed i po treningu, aby zwiększyć swoją efektywność i zregenerować mięśnie. Musicie się o tym dowiedzieć jak najwięcej, jeśli od poniedziałku planujecie wskoczyć w sportowe spodnie i zacząć walkę o nową siebie.

Kilka słów wstępu o podstawach

Musimy zdać sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę nasz organizm potrzebuje. A najważniejsze dla niego są trzy mikroskładniki, które powinny być obecne w naszej diecie. To węglowodany, białka i tłuszcze. Zapewne część rzeczy pamiętacie z biologii, ale może niektóre przydadzą wam się, aby uzupełnić niezbędną wiedzę na temat tego jak prawidłowo się odżywiać. Kiedy wyjaśnimy wam czym są poszczególne mikroskładniki i jaką rolę pełnią – sami domyślicie się co i kiedy.

Węglowodany to bateria dla naszego organizmu. Są bardzo ważne, żebyśmy w ogóle mogli zacząć działanie. Nasz organizm przekształca węgle w glikogeny, które są magazynowane w mięśniach i wątrobie. Dzięki nim możesz robić wszystko na najwyższych obrotach.

Białka są natomiast budulcem dla naszego organizmu. Wspomagają regenerację i budowanie się nowych komórek. Dzięki temu nasze mięśnie mogą się prawidłowo rozrastać i „odpoczywać” po treningu.

Tłuszcze są zawsze kojarzone z czymś złym, czymś czego nie chcemy. A to błąd! I niepotrzebnie je traktujemy po macoszemu. Tłuszcze wspomagają rozkład poszczególnych składników, dzięki czemu pomagają zarówno w regeneracji, jak i w dostarczeniu odpowiedniej ilości energii.

Więc co jeść przed treningiem?

To, co jest w tym momencie najważniejsze to fakt, że powinniśmy jeść taki posiłek około 3-4 godziny przed ćwiczeniami, żeby nasz organizm mógł ogarnąć to, co mu dostarczyliśmy. Aby wszystko „ułożyło się w brzuchu”. Jeśli uprawiacie sport wyczynowo – możecie pozwolić sobie na przekąskę, która będzie dostarczała zarówno węgle, jak i białka.
Najpopularniejszą opinią, i my do tego również się wpisujemy, jest taka, żeby zjeść śniadanie, które zawiera WSZYSTKIE potrzebne mikroskładniki – zarówno białka, tłuszcze, jak i węgle. Nie wszystkim jednak mówią coś te nazwy. Więc co dokładnie na śniadanie?

zdj1
• kanapki z ciemnego pieczywa z jajkiem i awokado
• kurczak z ryżem i brokułami
• pulpety z kaszą i dużą ilością różnych warzyw
• naleśniki z łososiem i serkiem

I tak dalej, i tak dalej. Możecie kombinować. Najważniejsze, żeby były tam zarówno węgle, białka, jak i tłuszcze.


A co jeść po treningu?

To, co pomoże naszemu ciału na odpowiednią regenerację po treningu. Najlepiej, żeby był to posiłek, który zawiera białko i węglowodany. Po wykonaniu ćwiczeń wiele osób wychodzi z założenia „zasłużyłem” i pakuje w siebie cokolwiek. Dlatego właśnie ważne jest, żeby dostarczyć w tym momencie ciału to, czego potrzebuje po takim wzmożonym wysiłku. A może to być:

• koktajl z banana z mlekiem
• ryż z warzywami i kawałkiem mięsa
• kanapki z ciemnego pieczywa z łososiem
• makaron z sosem szpinakowym i łososiem

zdj2
I możecie to oczywiście dowolnie modyfikować.

To skoro wiemy już ile jeść PRZED treningiem, to dowiedzmy się ile PO treningu powinniśmy zjeść. Tak naprawdę kiedy tylko potrzebujecie. Czujecie, że jesteście głodni? Bardzo proszę, to wasz moment na zjedzenie. Najlepiej, gdyby to było do 1,5 godziny od wysiłku fizycznego.

Widzicie jakie to proste?


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO