× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Ciąg dalszy zmian klimatu Polski

Redakcja Pinbook | 06-05-2019 | skomentuj

Ciąg dalszy zmian klimatu Polski

shutterstock.com

Oceń


Tegoroczna wiosna jest wyjątkowo kapryśna

Koniec zimy zwykle kojarzy się z wielkimi roztopami i często następującymi po nich podtopieniami, wspomaganymi przez wiosenne ulewy. Początek roku 2019 przyniósł jednak polakom duże zaskoczenie jeśli chodzi o przewidywalność pogody. W wielu częściach kraju ilość opadów od początku wiosny jest istotnie znikoma, a nawet grożąca suszą. Jest to wielkie zagrożenie dla gospodarki rolnej i przyrody w naszym kraju. Miesiąc kwiecień był rekordowym pod względem ilości pożarów lasów, było ich niemal 2000 w całym kraju. Lasy Państwowe informują, że poziom zagrożenia pożarem nie maleje. Na dzień 6. maja 2019r. Niemal cały kraj obejmują strefy zagrożenia pożarem, w tym większość z nich w stopniu wysokim.


  Zobacz także  


Brak opadów to nie jedyny problem pogodowy. Przełom kwietnia i maja przyniósł gwałtowne, niemal dwukrotne obniżenie temperatur z okolic 20 stopni Celsjusza. W wielu miejscach na terenie całego kraju pojawiają się wiatry wiejące z prędkością dochodzącą w okolice 200km/h. Cyrkulacje powietrza sprzyjają jego transferom. Znaczne ilości pyłu znad pustyni Sahara dotarły na teren polski w ostatnim tygodniu. W połączeniu z niewielkimi opadami i wietrzną pogodą znacznie wpływają na jakość powietrza i komfort przebywania na nim.
To nie koniec skrajnych zjawisk pogodowych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o możliwości występowania opadów śniegu na południu, a pojawił się również i w niektórych regionach województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pamiętajmy, że większość kierowców wymieniła już opony samochodowe na letnie, co w połączeniu z nagłymi opadami może doprowadzić do wielu niebezpiecznych zdarzeń.

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz