×

Wyszukaj artykuł

Lista najważniejszych zmian

BAFTA - organizacja i jej radykalne zmiany

Patrycja | dnia: 28-09-2020 | skomentuj

BAFTA - organizacja i jej radykalne zmiany

needpix.com

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH


O tym, że Akademia zdecydowała się zmienić zasady przyznawania Oscarów już wiemy. Nie ominęło to również nagród BAFTA. Organizacja zdecydowała się na bardzo radykalne zmiany. Po tym, co wydarzyło się podczas minionej edycji nagród, kiedy to wszytkie aktorskie nominacje powędrowały do określonych osób - nie chcą, aby powtórzyło się to w kolejnych latach. Poniżej zebraliśmy najważniejsze zmiany, jakie zajdą w najbliższych latach. 

BAFTA - zmiany 

Zacznijmy od nagród za najlepszą reżyserię. Po pierwsze - zmieni się liczba nominacji. Nominowanych będzie o jeden więcej, czyli z pięciu nominacji zrobi się sześć. Po drugie - wyboru dokonywać będzie się spośród 20 nazwisk. 16 z nich wybiorą członkowie wydziału reżyserskiego BAFTA: osiem kobiet i osiem mężczyzn. Czterech wybierze specjalne jury - tutaj również pół na pół, czyli 2 kobiety i 2 mężczyzn. Z tej grupy specjalne jury wybierze sześć nominowanych osób. 

 

  Zobacz także  


W nagrodach aktorskich również liczba nominowanych zostanie zwiększona z pięciu do sześciu. Nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów będą od teraz miały proces identyczny jak ten, który występuje w przypadku wyboru nominacji i nagród w kategoriach technicznych. Podczas pierwszej rundy członkowie wydziału aktorskiego Akademii wybiorą z listy 12 osób dla każdej kategorii, a trzy dodatkowe osoby wybierze specjalne jury. Później jury wybierze sześć nominowanych osób. Każda zgłoszona do nagród BAFTA rola musi mieć wskazanie, czy to pierwszoplanowa czy drugoplanowa rola. 

Nagroda dla najlepszego filmu to chyba nagroda, gdzie zmienia się najwięcej. Przede wszystkim każdy członek BAFTA, który ma prawo głosu, będzise musiał obejrzeć przynajmniej 15 filmów z danej kategorii, aby faktycznie każdy zgłoszony film mógł liczyć na głos. Chce odejść się od głosowania na popularne tytuły i te filmy, które miały największy budżet. Każdy członek z Akademii układał będzie swój ranking TOP15 filmów. I na tej podstawie powstanie lista nominacji. W głosowaniu wybierającym nominowanych i zwycięzcę będą brały udział TYLKO te osoby, które widziały wszystkie filmy, które brały udział na danym etapie. W przypadku kategorii "najlepszy film brytyjski" - liczba nominacji zostanie zwiększona do dziesięciu. 

 

  Zobacz także  


Inne zmiany 

BAFTA w ciągu najbliższych dwóch lat zamierza do swoich szeregów przyjąć ponad 1000 nowych członków, a większość z nich ma być zrekrutowana z grup, które dotąd były w małym stopniu reprezentowane w Akademii. Oprócz tego BAFTA zamierza wprowadzić kurs nauki świadomego dokonywania wyborów, a udział w nim będzie obowiązkowy dla każdego członka Akademii, który posiada prawo głosu. 

Co o tym sądzicie? Czy to jeszcze wybieranie najlepszych produkcji, czy już poprawność? 

Wszystko na temat:

Filmy Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz