×

Wyszukaj artykuł


Owady mogą być groźne

Azjatyckie biedronki atakują Polskę!

Redakcja Pinbook | 21-10-2019 | skomentuj

Azjatyckie biedronki atakują Polskę!

Oceń


W październiku w naszym kraju pojawiło się mnóstwo biedronek azjatyckich. Owady szukają wygodnego miejsca do przezimowania – nic więc dziwnego, że spotykamy je obecnie niemal wszędzie. Azjatyckie biedronki bardzo łatwo rozpoznać – warto zwrócić uwagę na ich barwę i liczbę kropek. Owady mogą mieć różne odcienie i nawet ponad 20 kropek (w przeciwieństwie do występującej w Polsce biedronki siedmiokropki). Azjatyckie biedronki to także zagrożenie dla zwierząt i ludzi – jak sobie z nim poradzić?

  Zobacz także  


Czy tak niewielkie owady mogą być groźne dla naszego zdrowia i samopoczucia? Okazuje się, że niestety tak. Przede wszystkim pamiętać należy, że azjatyckie biedronki gryzą. Takie ugryzienie może być  jednak dopiero początkiem naszych problemów. 

Uważaj na azjatyckie biedronki!

Ugryzienie azjatyckiej biedronki może skończyć się poważnymi dolegliwościami skórnymi i oddechowymi. Do najpoważniejszych należą: alergiczne zapalenie spojówek, ataki astmy, pokrzywka i obrzęk naczynioworuchowy. Owady wydzielają także charakterystyczną żółtą substancję – ma ona bardzo nieprzyjemny zapach i ciężko usunąć ją z ubrań. Szczególnie uważać powinni także właściciele psów. Coraz głośniej o przypadkach biedronek, które za miejsce przezimowania wybierały podniebienia czworonogów. U jednego z psów znaleziono kilkanaście przyczepionych do podniebienia owadów.

  Zobacz także  


Jak się chronić przez biedronkami z Azji? 

Wszędobylskich owadów ciężko się pozbyć – zwłaszcza jeśli całym stadem wdarły się już do naszego mieszkania. Pomocny może okazać się wówczas odkurzacz lub nawet zmiotka. Czy można jednak odstraszyć owady? Azjatyckie biedronki nie lubią mocnych zapachów – świetnie odstraszają je cytrusy, olejki zapachowe, kamfora i mentol. Owady nie tolerują także chryzantemy, która jest w naszym kraju jedną z najpopularniejszych roślin – bez problemu więc można zniechęcić owady do naszego lokum. Kryzys spowodowany ich wysypem nie powinien potrwać długo – wraz z oziębieniem i pierwszymi mrozami, biedronki zapadną w hibernację. 

Wszystko na temat:

Wiadomości Zwierzęta Dom i ogród Wszystkie tagiKomentarze: