×

Wyszukaj artykuł

Atak na polskiego ambasadora w Izraelu

Arkadiusz | dnia: 16-05-2019 | skomentuj

Atak na polskiego ambasadora w Izraelu

wpolityce.pl

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH


„Przerażające jest, że członek korpusu dyplomatycznego padł ofiarą takiego ataku. Ambasador Marek Magierowski niejednokrotnie pokazał, że jest głęboko zaangażowany w umacnianie więzi pomiędzy Izraelem a Polską” – napisał prezydent Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder.
Do ataku doszło w środę przed polską ambasadą w Tel-Awiwie. 65-latek opluł i wyzwał polskiego dyplomatę. Izraelska policja poinformowała, że mężczyzna zatrzymany w związku z napaścią na ambasadora Polski w Izraelu w środę decyzją sądu został umieszczony w areszcie domowym i ma zakaz zbliżania się do polskiej ambasady w Tel Awiwie przez 30 dni.
Przesłuchiwany napastnik tłumaczył się jakoby nie wiedział, że ma do czynienia z dyplomatą i gdyby o tym wiedział, na pewno nie zdecydowałby się na takie zachowanie.


  Zobacz także  


Według izraelskiego portalu informacyjnego Walla News, na który powołuje się agencja Associated Press, podejrzany został wypuszczony za kaucją, a sędzia określił atak na zagranicznego dyplomatę jako "haniebny". Prawnik mężczyzny podejrzanego o napaść opisywał zdarzenie z perspektywy swojego klienta: mężczyzna we wtorek został wyproszony z polskiej ambasady w Tel Awiwie po tym, jak chciał się dowiedzieć o zwrot mienia żydowskiego. Nasuwa się zatem wniosek, że napastnik chciał wyżyć się na kimkolwiek, ważne by był z Polski. Czy ten atak można odebrać jako przypadek antypolonizmu? Żydowskie organizacje międzynarodowa oraz MSZ tego kraju wyrażają współczucie i przerażanie, że ktokolwiek mógł dopuścić się do takiego ataku.
Rzecznik izraelskiego MSZ Emmanuel Nahszon podkreślił w środę na Twitterze, że państwo żydowskie jest wstrząśnięte napaścią na ambasadora Polski. "Nasi polscy przyjaciele" będą informowani o postępach w dochodzeniu, jakie w tej sprawie prowadzi izraelska policja" - przekazał. "Dla nas to sprawa najwyższej wagi, ponieważ jesteśmy w pełni zaangażowani w bezpieczeństwo i ochronę dyplomatów" - zapewnił Nahszon.

  Zobacz także  


Oczywiście całe zajście zostało szybko skomentowane przez naszych rodzimych polityków.
Szef polskiego rządu odniósł się do napaści we wpisie na Twitterze stwierdzając, że jest "bardzo zmartwiony" informacją o rasistowskim ataku na polskiego ambasadora.
"Polska zdecydowanie potępia ten ksenofobiczny akt agresji. Przemoc wobec dyplomatów lub innych obywateli nigdy nie powinna być tolerowana" - podkreślił we wpisie w języku angielskim Morawiecki.
"Rasistowski atak na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego jest sytuacją niedopuszczalną. Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek akty ksenofobii, zarówno wobec dyplomatów, jak i pozostałych obywateli" - napisał premier w kolejnym wpisie już w języku polskim.
Takie wydarzenia z pewnością nie przyczyniają się do poprawienia stosunków polaków do Izreala. Dokąd zaprowadzi dalsza ekspansja negatywnych uczuć?

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz