Niedoczynność tarczycy - objawy, skutki, leczenie.

Rośnie świadomość na temat zachorowalności na różne choroby, które związane są z zaburzoną pracą narządów, które silnie powiązane są z hormonami. Teraz na każdym kroku można usłyszeć o niedoczynności tarczycy, jej nadczynności, Hashimoto. Dobrze, że świadomość, że takie choroby istnieją, rośnie. Dzięki temu osoby, które odnajdują u siebie pasujące objawy, wybierają się do lekarza, aby to sprawdzić. Dzisiaj zajmiemy się jedną z tych przypadłości, o których w sieci najczęściej słychać – o niedoczynności tarczycy. Jak ją leczyć, czy musi być związana z tyciem, jakie są objawy i jak się ją leczy.

1. Czym jest niedoczynność tarczycy?

Tarczyca, a właściwie gruczoł tarczycowy, położony jest w dolnym odcinku szyi. Odpowiada za wytwarzanie hormonów, które odpowiedzialne są za przemianę materii w tkankach oraz narządach organizmu. Wytwarzają takie hormony jak T3, T4 i kalcytoninę. Za pracę tarczycy odpowiada TSH, które jest produkowane w przysadce mózgowej. Kiedy zaczyna produkować za mało hormonów, wtedy możemy mówić o jej niedoczynności.
Zachorowalność to 1:5, czyli na jednego mężczyznę, choruje pięć kobiet. Mężczyźni z niedoczynnością tarczycy to około 1%, przy 5% kobiet. Najczęściej chorują osoby starsze, ale nie jest to regułą. Spotkać się z niedoczynnością można również z powodu innych sytuacji np. zbyt małej tarczycy.

2. Objawy

W zależności od tego, czy jest to subkliniczna czy pełnoobjawowa niedoczynność, wygląda to trochę inaczej. W przypadku zagadnienia pierwszego trudno jednoznacznie stwierdzić, że to mogą być problemy z tarczycą – jest to jedynie obniżenie ogólnego nastroju i chroniczne zmęczenie, niekiedy depresja. W drugim przypadku – widać już więcej objawów. Są to między innymi przybieranie na wadze, dokuczliwe uczucie zimna, problemy z koncentracją, ból mięśni i kości, a także bóle głowy.

3. Rozpoznanie

Odbywa się poprzez badania z krwi, w której stwierdza się, jak wyglądają poziomy poszczególnych hormonów. Niekiedy potrzebne może okazać się USG. Czasami konieczne jest również zbadanie immunoglobulin przytarczycowych we krwi anty- : anty-TG lub anty-TPO.


4. Leczenie

Przeważnie lekarze decydują się na podanie odpowiednich leków, które mają wspomóc pracę tarczycy. Kiedy jednak okazuje się, że powodem jest niedobór jodu – zalecana jest jego suplementacja.

5. Profilaktyka przy niedoczynności tarczycy

To jest choroba, która uwarunkowana jest genetycznie. Warto więc informować lekarza, u którego się badamy, że w naszej rodzinie są przypadki zachorowań. Wtedy wyklucza się pewne grupy leków. Nie da się jednak całkowicie wykluczyć możliwości wystąpienia problemów z organem tarczycy.

6. Dieta w niedoczynności

Warto wybierać produkty, które bogate są w jod oraz białko. Nie ma jasnych badań, które wskazują, że jedzenie (lub nie jedzenie) poszczególnych produktów mogłoby w jakikolwiek pomóc lub spowolnić działanie tarczycy. Dobrze jednak ograniczyć spożycie produktów kapustnych i soi, ponieważ ograniczają one przyswajanie jodu. Warto również pić dużo wody, bo na pewno nie zaszkodzi.

Im więcej wiemy o takich chorobach – tym lepiej. W odpowiednim momencie możemy zacząć reagować.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO