Sprawdź jakie są przyczyny, objawy oraz rodzaje migreny

  • 12 września 2019

Migrena jest zaliczana do samoistnego bólu głowy. Cierpi na nią około 11% ludzi. U kobiet pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, u mężczyzn swoje początki może mieć nawet w dzieciństwie. Skłonności do migreny, u ponad połowy pacjentów, są dziedziczne. Ból migrenowy jest silny, jednostronny i pulsujący. Często towarzyszy mu nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, a także mdłości i wymioty.

Ataki bólu migrenowego

Gdy poczujemy pierwszy ból głowy, nie zwlekajmy, odrazu zażyjmy lekarstwa przeciwbólowe, aby nie dopuścić do rozwinięcia pełnego ataku migreny. Złagodzenie tej dolegliwości daje leżenie w ciszy. Zwykłe ataki migreny trwają zazwyczaj od kilku godzin do nawet trzech dni. Może nas to wyłączyć z codziennej aktywności życiowej na dłuższy czas. Czas trwania ataku jest uzależniony od poziomu hormonów, pogody, zmęczenia oraz stresu. Typowa migrena zaczyna się w stosunkowo młodym wieku, ponad połowa pacjentów ma pierwszy napad bólu głowy przed czterdziestym rokiem życia. Najczęściej dotyka ona kobiety, aż 3/4 wszystkich przypadków to właśnie one.

Rodzaje migreny

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje migreny: z aurą i bez aury. Na ten drugi typ cierpi prawie 90% wszystkich przypadków. Naukowcy wyróżniają także migreny ze względu na ich przebieg. Pierwszy z nich to stan migrenowy, mówimy o nim, gdy pojedynczy napad trwa dłużej niż 72 godziny. Drugi to migrena przewlekła, którą stwierdza się, gdy pacjent ma napady bólu głowy przez conajmniej 15 dni w miesiącu, w ciągu trzech kolejnych miesięcy.

Sprawdź również: Najzdrowsze śniadanie? Owsianka!

 


Przyczyny migreny

Migrena może być spowodowana chorobą, stresem czy zmianą pogody. Według Towarzystwa Bólu Głowy, można podzielić tą przypadłość na bóle pierwotne i wtórne. Przyczyna powstania tych pierwszych nie jest do końca znana. Ból wtórny, to taki który sam w sobie jest objawem innej choroby. Bóle napięciowe są spowodowane najczęściej stresem, przemęczeniem, niewyspaniem, spożywaniem niektórych potraw. Najczęściej jednak migrena jest po prostu uwarunkowana genetycznie.

Jak poradzić sobie z migreną?

Na zwykły ból głowy najczęściej pomagają zwykłe lekarstwa, takie jak paracetamol czy aspiryna. W przypadku migreny, nie zawsze leki dostępne bez recepty pomagają. Tutaj warto siegnąć po kwas tolfenamowy, już w pierwszej fazie ostrego napadu migreny. Poza tym lekarstwem często stosuje się leki przeciwwymiotne, a nawet uspokajające. Wszystkie te środki są przepisywane na receptę, dlatego należy udać się do lekarza, który nam pomoże. Migrena jest chorobą przewlekłą. Na dzień dzisiejszy chorobą nieuleczalną, jednak odpowiedni dobór lekarstw może znacznie poprawić komfort życia.

Sprawdź również: Rośnie liczba zatruć paracetamolem 


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO