Jak powinno się myć warzywa? Jak uniknąć pestycydów?

Pestycydy to syntetyczne lub naturalne substancje, które są używane do zwalczania szkodników – organizmów szkodliwych lub niepożądanych. Stosowane są głównie do ochrony roślin uprawnych, ale również lasów, zbiorników wodnych i zwierząt. Pestycydy niekiedy są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Ale nie zawsze. I dlatego w tym celu wykonuje się odpowiednie badania pod względem toksyczności. Badany jest pod względem szkodliwości, dawkę bezpieczną dla zdrowia dzieli się jeszcze przez sto. Potem patrzy się na największe spożycie konkretnego produktu dla kraju i ocenia się, czy proponowana dawka może zaszkodzić przy ich najwyższym, codziennym spożyciu jakie stwierdzono kiedykolwiek.

Sprawdź także: to zabija Polaków, na ich własne życzenie

Czy to ma sens?

To bardzo skuteczne rozwiązanie, jakie kiedykolwiek stwierdzono. Pestycydy obecnie nie ulegają bioakumulacji, czyli pozostałości po nich nie odłożą się w organizmie i nie osiągną ilości, która mogłaby nam zaszkodzić. Ale skąd mamy mieć jakąkolwiek pewność, że faktycznie pan Roman, który ich używa, nie przekracza zalecanej ilości? Kto da nam pewność, że rolnik używa ich zgodnie z zaleceniami? No nikt, to prawda. Dlatego powinniśmy nauczyć się jak najlepiej myć nasze warzywa i owoce, które zamierzamy spożyć.
Ale uspokajamy – są również specjalne kontrole, które mają na celu wyeliminowanie z rynku takiej żywności, w której te normy zostały przekroczone. Przeważnie jest to zaledwie 4% wszystkich próbek, a ponadto badacze ustalają pewnego rodzaju margines błędów, więc nie są to wartości, których powinniśmy się obawiać.

zdj1

Sprawdź także: od tego tyjesz!


Jak odpowiednio myć produkty?

Jak mówiliśmy – pozostałości po pestycydach możemy pozbyć się podczas mycia żywności, którą kupiliśmy w celu spożycia. Najważniejsze jest to, aby zastosować odpowiedni sposób na czyszczenie. Niektóre możemy wyczyścić za pomocą ciepłej wody i szczoteczki np. marchew, ale sałacie czy jarmużowi musimy poświęcić znacznie więcej czasu. To warzywa, które są duże, obszar  do mycia jest spory, a dodatkowo mają największe szanse na zagrożenie pozostałościami pestycydów. Nie oszczędzaj więc swojego czasu na ich mycie. I pamiętajcie – ZAWSZE myjcie wszystkie owoce i warzywa. Nie musisz, po umyciu, koniecznie obierać wszystkiego ze skórki – schowane są tam cenne składniki odżywcze, a po wyszorowaniu ich stężenie pestycydów na powierzchni jest raczej niewielkie, a nawet ich wystąpienie jest niekiedy niemożliwe.

zdj2
Dlatego przy okazji obalamy jeden mit – nie musisz przepłacać za żywność ekologiczną, kiedy ta normalna nie stanowi dla ciebie zagrożenia.

Wracając jednak do mycia. Miękka szczoteczka i ciepła woda poradzi sobie z jabłkami, gruszkami, marchewką, szparagami czy cukinią. W przypadku sałaty, szpinaku, kalafiora, pomidorów czy jarmużu dokładnie płukanie wystarczy.

Sprawdź także: jak powinna zmieniać się dieta wraz z wiekiem?


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO