× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Fonoholizm - czym jest uzależnienie od telefonu?

Redakcja Pinbook | 02-07-2019 | skomentuj

Fonoholizm - czym jest uzależnienie od telefonu?

Oceń


Każdego dnia większość z nas spędza całe godziny patrząc się w ekran komputera, czy telefonu. Standardowy poranek statystycznego polaka zaczyna się od odblokowania telefonu, sprawdzenia godziny, wyłączenia budzika. Poźniej, w zależności od tego jak bardzo jesteśmy spóźnieni, przychodzi czas na szybką rundkę po social mediach i innych portalach. Wychodzimy z domu, w drodze do pracy słuchamy muzyki lub dalej jesteśmy zapatrzeni w nasze wyświetlacze. Bardzo często obserwujemy jak ludzie wyciągają  co chwilę telefon, by tylko sprawdzić godzinę. Niby nic, ale jeśli przyjrzeć się temu bliżej, widzimy, że tą godzinę sprawdzają co minutę, pięć.

  Zobacz także  


Fonoholizm - nowa choroba cywilizacyjna

Są to objawy uzależnienia od telefonu, które skutkuje coraz to większym przywiązaniem psychicznym do naszego urządzenia. Po pewnym czasie przestajemy to kontrolować  i całkowicie oddajemy się uzależnieniu. 

Jest to jedna z chorób cywilizacyjnych. Mając do dyspozycji jakiekkolwiek urządzenie stajemy się jego niewolnikami. Telefon, komputer - nasza relacja z nimi wygląda tak, że nawet jeśli faktycznie nie mamy nic do zrobienia na nich.  W skrajnych przypadkach doprowadza to nawet do tego, że przeglądamy po raz dziesiąty tą samą stronę, albo "robimy porządki na tapecie". To drugie rozwiązanie, stanowi pewnego rodzaju usprawiedliwienie przed sobą. Myślimy - "no przecież trzeba zrobić porządek z tymi ikonkami i ułożyć je w ładnej kolejności. Tapetę też trzeba starannie dobrać, jak mam korzystać z telefonu który nie ma dobrej tapety?". Racja, wszak fonoholik co chwilę musi odblokować telefon i zobaczyć, która godzina, więc bardzo ważne jest, aby podczas tej czynności jego oczom ukazywała się ładna grafika. 

  Zobacz także  


Przyznaj się przed samym sobą

Fonoholikom radzimy wyjście z nałogu za wszelką cenę. Kiedy już uświadomimy sobie, że mamy ten problem, stawiamy pierwszy ważny krok na drodze do normalnego życia. Uświadomienie sobie po kilku latach fonoholizmu, ile prawdziwego życia ominęło nas przez nałóg, może być bolesne. Niemniej, lepiej późno niż wcale!
Wszystko na temat: