Endometrioza - objawy i leczenie. Czym jest ta podstępna choroba?

Wiele osób wie czym jest zespół policystycznych jajników. Dużo słyszy się o innych kobiecych dolegliwościach, ale rzadko słyszymy o czymś takim jak endometrioza. Jest to choroba, o której wcale nie jest głośno, a dotyka naprawdę wiele kobiet. Trzeba zwiększyć świadomość pań – poinformować o tym, że coś takiego istnieje i podać ważne informacje o tym, jak to leczyć.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza, czyli inaczej gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy, to problem, który dotyka od 5 do 15% kobiet w okresie rozrodczym. Jest to nieprawidłowe umiejscowienie elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. W czasie miesiączki część komórek endometrium może nieprawidłowo się przemieścić do jajowodów, a następnie do jamy brzusznej. Następnie te same komórki mogą wszczepić się np. w pęcherz lub otrzewną, powodując zapalenia oraz powstawanie guzków i torbieli. Zazwyczaj towarzyszą temu ogromne bóle brzucha, często skutkuje to również niepłodnością, a także uczuciem dyskomfortu podczas seksu.

zdj1

Czym objawia się gruczolistość macicy?

Są to silne bóle w podbrzuszu, jajnikach, które często mylnie są kojarzone z naturalnym bólem podczas miesiączkowania. Niestety, to jedne z najlżejszych objawów endometriozy. Dochodzić mogą do tego krwawe stolce lub zaparcia albo uczucie silnego pieczenia podczas oddawania moczu w trakcie okresu. Jeśli zmiany dotkną jajowody – można mówić o niepłodności. Jest to dość niespecyficzna choroba, ponieważ wszelkie objawy często są kojarzone z innymi chorobami. Postarajmy się jednak je usystematyzować:

    • bardzo bolesne miesiączki; często o wiele bardziej bolesne niż standardowo
    • bolesne stosunki
    • długie i obfite miesiączki
    • problemy z płodnością oraz zajściem w ciążę
    • utrzymujące się dolegliwości bólowe, nawet po zakończeniu miesiączki
    • zaburzenia w miesiączkowaniu
    • parcie na pęcherz
    • problemy z wypróżnianiem
    • krwawe stolce

Niestety nie jest do końca znana przyczyna powstawania endometriozy. Wiele osób skłania się do tego, że jest to po prostu nieprawidłowa budowa macicy. Przez to nie można kompletnie zniwelować występowania choroby, a jedynie zmniejszyć dolegliwości, które za sobą niesie.


Jak zdiagnozować endometriozę? Sposoby leczenia.

Można to zrobić na badaniu u ginekologa. Zazwyczaj jest to możliwe już po wykonaniu USG transwaginalnego, kiedy dokładnie widać torbiele, które wypełnione są treścią endometrialną.

Kiedy jest ona rozsiana, trzeba wykonać dodatkowe badania z krwi, konkretnie CA-125. Oba te badania są jedynie „poszlakowe”, bo w dokładnym potwierdzeniu tego, że chorujemy na endometriozę pozwoli dopiero przeprowadzenie badania laparoskopowego.

W leczeniu tego schorzenia pomagają specjalne leki hormonalne. One jednak nieco uśmierzają dolegliwości, ale nie niwelują ich w całości. Leki mogą być stosowane w formie wkładek domacicznych, implantów podskórnych czy hormonalnych środkach antykoncepcji.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi chociaż część kobiet, która zmaga się z podobnymi schorzeniami, zrzucając je na karb miesiączki, zdecyduje się przebadać w kierunku endometriozy. Można z nią żyć, ale warto zmniejszać dolegliwości.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO