× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


10 sposobów na upał – nie daj się temperaturze

Redakcja Pinbook | 01-07-2019 | skomentuj

10 sposobów na upał – nie daj się temperaturze

visaud.io tallahassee.com

Oceń


Rekordowe upały w naszym kraju sprawiają, że coraz częściej jesteśmy zmęczeni pogodą i temperaturą. Musimy się jednak przyzwyczajać do temperatur rzędu 30-40 stopni Celsjusza – wszystko przez zmieniający się klimat, który nie zamierza nas oszczędzać. Jak poradzić sobie z upałem, który odbiera siły i chęć do działania? Okazuje się, że istnieje kilka sposobów zmniejszających jego dokuczliwość. 

10. Klimatyzacja

Jest niemal nieodłącznym elementem pracy biurowej podczas upałów. Jej brak zastąpić można wiatrakami, które także potrafią skutecznie zmniejszyć temperaturę odczuwalną w pomieszczeniu. Można sobie jednak poradzić bez nich. Na początek dobrym rozwiązaniem może okazać się odłączenie od prądu nieużywanych urządzeń – niektóre z nich zwiększają temperaturę w pomieszczeniu nawet o kilka stopni.

9. Zadbaj o pomieszczenie

Jak ochłodzić wnętrze domu lub mieszkania? Przede wszystkim należy szczelnie je odizolować od gorącego powietrza, szczególnie podczas największych upałów. Dodatkowo można zadbać o rolety i zasłony, które skutecznie ograniczą nagrzewanie się pomieszczeń za pośrednictwem promieni słonecznych. Warto pamiętać o wietrzeniu – szczególnie rano i wieczorem, kiedy powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze. 

  Zobacz także  


8. Zakładaj jasne ubrania

Czy ubrania mogą zwiększać odczuwaną temperaturę? Okazuje się, że ciemnie tkaniny o wiele szybciej się nagrzewają i potęgują odczucie ciepła. Podczas letnich upałów świetnie sprawdzą się lekkie i przewiewne dzianiny w jasnych kolorach. Dzięki nim poczujemy się swobodniej i pozwolimy naszemu ciału oddychać.

7. Parasol nie tylko na opady

Niedocenianym rozwiązaniem, które sprawdza się przy obniżaniu odczuwalnej temperatury, jest parasol. Zapewnia on przede wszystkim ochronę przed promieniami słonecznymi i cień, którego czasem tak bardzo brakuje podczas upalnych dni.

6. Odstaw pracę fizyczną

Kiedy na dworze panuje niemiłosierny upał – staraj się unikać wzmożonej aktywności fizycznej i pracy na zewnątrz. Osoby starsze i te, które mają problemy z sercem, powinny unikać pełnego słońca i pozostać w domu. Nie zawsze jest to jednak możliwe – wówczas warto zadbać o odpowiednie chłodzenie naszego organizmu. 

5. Jedz lody

Lody są nie tylko smakowitym deserem, ale także jednym z niezawodnych sposobów na upał. Dzięki nim nasz organizm chłodzi się od środka. Obniża to odczuwalną temperaturę i daje choć na chwilę poczucie ulgi i wybawienia od żaru lejącego się z nieba.

  Zobacz także  


4. Pamiętaj o kremie z filtrem

Jeśli musisz opuścić chłodne mieszkanie lub planujesz wypoczynek na plaży – pamiętaj o odpowiednim kremie. Złagodzi on efekt promieniowania słonecznego i uchroni przed poparzeniami, które mogą być wyjątkowo dotkliwe.

3. Chłodny prysznic

Po dniu spędzonym na słońcu warto dać naszemu organizmowi odetchnąć. Idealnym sposobem na to może być chłodny prysznic. Pamiętać jedynie należy o stopniowej zmianie temperatury na coraz chłodniejszą. Nagły kontakt rozgrzanego ciała z lodowatą wodą może skończyć się reakcją szokową. 

2. Odpowiednia dieta

Upały nie sprzyjają spożywaniu ciężkostrawnych i tłustych posiłków. Podczas skwaru najlepiej jeść lekko i orzeźwiająco. W tej roli świetnie sprawdzą się chociażby warzywa i owoce, które odpowiednio przygotowane mogą pomóc nam w przetrwaniu najwyższych temperatur. Dobrym przykładem są chociażby owocowe smoothies. 

1. Regularnie się nawadniaj

Podstawą w upalne dnie jest woda. Warto zadbać więc o chłodne napoje, do których dorzucić możemy na przykład kostki lodu. Dorosły człowiek powinien dziennie pić około 2,5 – 3,5 litra wody. Pamiętajmy jednak, że duża jej część obecna jest w posiłkach, które spożywamy. 

Pamiętajmy, że podczas upałow cierpią nie tylko ludzie. Wysokie temperatury dokuczają także zwierzętom i roślinom. Niezwykle ważne jest dostarczanie im wody, a w przypadku ogrodu właściwe podlewanie roślin
Wszystko na temat: