× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Gry Kino Przepisy Radio Rekordy
×

Wyszukaj artykuł


Norwegia - piękny kraj. Co zobaczyć jeśli jedziemy na wakacje?

Redakcja Pinbook | 27-03-2019 | skomentuj

Norwegia - piękny kraj. Co zobaczyć jeśli jedziemy na wakacje?

Oceń

Już niedługo znowu będziemy wybierać destynacje na nasze podróże małe i duże. Wielu wybierze ciepłe, egzotyczne kraje, w których będzie można wypoczywać pod palmą, pijąc drinki z palemką. Ale jest taka grupa ludzi, która woli zupełnie inne miejsca. Nic dziwnego – każdy z nas jest inny.
Zastanawialiście się nad tym, aby odwiedzić Norwegię? Musicie wiedzieć o niej niemalże wszystko – w końcu ważna może okazać się każda wiedza o kraju wikingów.

  Zobacz także  


1. NORWEGIA – słów ogólnych kilka

Norwegia to tak naprawdę Królestwo Norwegii. To państwo, które leży w północnej części Europy. Stolicą Norwegii jest Oslo. Królestwo sąsiaduje ze Szwecją, Finlandią, Rosją, a także Danią (przez morską cieśninę Skagerrak, która tworzy wodną granicę między państwami). Leży w klimacie umiarkowanym morskim, część w klimacie umiarkowanym chłodnym morskim. Niektóre północne części już oscylują wokół klimatu subpolarnego.
Jest to bardzo rozwinięty kraj. Ma najpiękniejszą linię brzegową, którą nazywa się fiordami. Między innymi dla tych fiordów warto odwiedzić piękną Norwegię.

2. BRYGGEN

To miejsce, które warto zobaczyć. Jest to szereg hanzeatycznych budynków handlowych, które od 1979 roku znajdują się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Obejrzeć można je w norweskim Bergen.

3. DROGA TROLLI

Średnie nachylenie drogi to 9%. To 11 serpentyn w większości zakręcających przy 180 stopniach. Przeważnie otwarta od połowy maja do końca października. Znajduje się tam kamienny most, który  „przerzucony” jest nad wodospadem. Znajduje się tam bardzo ciekawy znak, jedyny w Norwegii (prawdopodobnie również jedyny na świecie), który ostrzega przed trollami.

  Zobacz także  


4. DROGA ATLANTYCKA

To atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach – wiele wrażeń dostarcza podczas sztormu i łączy mniejsze wysepki w Krainie Fiordów. Ma łączną długość około 8 kilometrów. Posiada na swojej trasie specjalne miejsca, w których można się zatrzymać na postój, aby podziwiać krajobraz. Dla tych, którzy będą mieli szczęście, zarezerwowane jest spotkanie fok albo nawet wieloryba. Można się po niej wybrać na niesamowitą wycieczkę rowerową.

5. LOFOTY

Archipelag na Morzu Norweskim, gdzie można podziwiać niesamowite porty rybackie. Dla cierpliwych – możliwość zobaczenia wieloryba. Występuje tutaj zjawisko wiru wodnego, a w okresie od 27 maja do 17 lipca występuje dzień polarny, podczas którego Słońce nawet na chwilę nie chowa się za horyzontem. Higravstinden to najwyższy szczyt na Lofotach. Miejscowi żyją tutaj głównie z rybołówstwa i przetwórstwa ryb, szczególnie dorszy. Malownicze, piękne miejsce, gdzie można podziwiać niesamowite fiordy.

6. GEIRANGERFJORDEN

Fiord w południowo-zachodniej części Norwegii, który w 2005 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ma długość 15 kilometrów, a na okolicznych wzgórzach rozsiane są dawne, opuszczone farmy. Można tu podziwiać wodospady. Piękne miejsce, warte odwiedzenia.

Jak widać – Norwegia oferuje wiele cudownych, malowniczych miejsc i właśnie dlatego warto ją odwiedzić. W sezonie letnim lub zimowym, w zależności od preferencji. Z naszej strony – bardzo polecamy.
Wszystko na temat: