Program tvTVP Kultura program TV. Program telewizyjny TVP Kultura na dziś, jutro i weekend

 • Co dalej?: Próby dekanonizacji JP II 0:55

  Twórcy rozważają różne aspekty rzeczywistości, na którą wpłynęła pandemia. Dociekają, jak zmieni się m.in. kultura, ekonomia, polityka czy edukacja. Program prowadzą na zmianę Piotr Gociek i Mateusz Bosak. Wśród gości, z którymi się łączą poprzez komunikator, są m.in. socjolodzy, myśliciele, publicyści i futurolodzy.(n)

 • Informacje kulturalne 1:15

  Przegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.(n)

 • Zwariować ze szczęścia 1:45

  "Zwariować ze szczęścia" to opowiadająca o prawdziwej kobiecej przyjaźni komedia uznanego włoskiego reżysera Paolo Virziego. Wyróżniany na wielu festiwalach filmowych obraz otrzymał m.in. pięć prestiżowych statuetek Davida di Donatello, w tym za reżyserię i w kategorii najlepszy film. Nagrodę odebrała także odtwórczyni jednej z pierwszoplanowych ról, Valeria Bruni Tedeschi, choć również Micaela Ramazzotti stworzyła tu znakomitą kreację. Główne bohaterki "Zwariować ze szczęścia" spotykają się w ośrodku psychiatrycznym w Toskanii. Kobiety różnią się od siebie pod każdym niemal względem. Gadatliwa Beatrice (Valeria Bruni Tedeschi) jest mitomanką, uwielbiającą opowiadać o swoich znajomościach wśród sławnych i wpływowych osób. Donatella (Micaela Ramazzotti) zaś jest wrażliwą introwertyczką, która nie radzi sobie z rzeczywistością. Gdy tylko kobiety się poznają, od razu staje się jasne, że idealnie się uzupełniają i połączy je głęboka więź. Zaraz też podejmują decyzję o ucieczce z ośrodka. Gdy im się to udaje, wyruszają w pełną przygód i zabawnych zdarzeń podróż. Podczas niej stopniowo zaczynają wychodzić na jaw bolesne tajemnice z przeszłości zarówno Beatrice, jak i Donatelli.(n)

 • Nic śmiesznego 3:45

  Jedno z kultowy dzieł reżyserii Marka Koterskiego. "Nic śmiesznego" to ponadprzeciętny film wyróżniający się świetną grą aktorską Cezarego Pazury oraz nietuzinkowym scenariuszem. Przygody głównego bohatera zarówno bawią jak i zmuszają do myślenia. Ciało niedawno zmarłego reżysera Adama Miauczyńskiego (Cezary Pazura) znajdujące się w kostnicy, jest przygotowywane do pochówku. W trakcie tych czynności nieboszczyk rozpoczyna swój pośmiertny monolog, w którym żali się, że nie spotkało go w życiu "Nic śmiesznego". Mężczyzna opowiada swoją historię począwszy od lat dziecięcych, poprzez młodość kończąc na momencie własnej śmierci. Życie niespełnionego artysty przepełnione jest zawodowymi i osobistymi porażkami. Filmy przy których pracował okazują się kolejnymi niepowodzeniami. Małżeństwo z żoną Beatą (Ewa Błaszczyk) właśnie dobiegło końca. A miasto, w którym przyszło mu mieszkać doprowadza go do obłędu. Najgorszym w tym wszystkim jednak jest to, że we wszystkim jest drugi. Pomimo wielu przeciwności Adam nadal jest niepoprawnym romantykiem, który wierzy w wielką miłość i nieustannie jej poszukuje, niestety i tu prześladuje go nieubłagany pech. Nawet jego śmierć okazuje się mało zabawna. "Nic śmiesznego" w komiczny i groteskowy sposób ukazuje życie niespełnionego czterdziestolatka, doświadczonego i zniszczonego przez życie. Wszystkie próby poprawy własnego losu kończą się rozczarowaniem, wpędzając bohatera w jeszcze większą depresję. Film pomimo wszechogarniającego komizmu i czarnego humoru porusza bardzo poważne tematy natury egzystencjalnej.(n)

 • Afisz kulturalny: 25-27 stycznia 5:30

  Program, którego celem jest popularyzacja artystów, trendów w szeroko pojętej współczesnej kulturze oraz inicjowanie dyskusji wokół aktualnych problemów.(n)

 • Jeszcze więcej kultury w TVP Kultura 2 5:45

  Spot wizerunkowy informujący o ofercie kanału internetowego TVP Kultura 2.(n)

 • Zakończenie programu 5:46

 • Informacje kulturalne 8:00

  Przegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.(n)

 • Tamte lata, tamte dni: Marta Lipińska 8:25

  Aktorka filmowa i teatralna Marta Lipińska opowiada o doświadczeniach, które w istotny sposób wpłynęły na jej życie i drogę twórczą. Wspomina swoje dzieciństwo.(n)

 • Mały western 8:55

  Animowana wersja klasycznego westernu.(n)

 • Przez całą noc 9:15

  "Przez całą noc" to brytyjski dramat obyczajowy, którego premiera odbyła się 6 lutego 1962 roku. Reżyser Basil Dearden jest znanym wśród widzów przedstawicielem kina europejskiego, autorem m.in. takich obrazów jak: "Oflag XXVII" (1946 r.), "Safira" (1959 r.) i "Ofiara" (1961 r.). Pianista Aurelius Rex (Paul Harris) oraz wokalistka Delia Lane (Marti Stevens) świętują swoją rocznicę ślubu. Bohaterka filmu "Przez całą noc" przed wyjściem za mąż rozwijała karierę muzyczną. Niestety w związku ze zmianą stanu cywilnego śpiew musiał odejść na dalszy plan, czego obecnie Delia trochę żałuje. W pewnym momencie filmu "Przez całą noc" pojawia się Johnny Cousin (Patrick McGoohan), który zamierza wykorzystać tęsknotę artystki do porzuconej pasji. Mężczyzna przekonuje wokalistkę, aby zasiliła szeregi jego grupy muzycznej. Nie mówi jej jednak całej prawdy, ponieważ nie robi tego bezinteresownie. Dla Johnny'ego zwerbowanie Delii oznacza naprawdę duże pieniądze od pewnego klubowego potentata.(n)

 • Maria Curie 11:00

  Jako laureaci Nagrody Nobla Maria i Piotr Curie rozpoczynają nowy etap życia. Piotr obejmuje katedrę fizyki na Sorbonie. Maria rodzi drugą córkę, Ewę. Nieoczekiwanie na rodzinę spada nieszczęście - Piotr ginie w wypadku. Maria z trudem dochodzi do siebie po tej tragedii. Przyjmuje jednak propozycję przejęcia po mężu katedry fizyki. Jest pierwszą kobietą wykładającą na Sorbonie. W jej życiu pojawia się nowy mężczyzna - prof. Paul Langevin. Maria zgłasza swoją kandydaturę do Akademii Francuskiej, ale nie zostaje przyjęta. W tym samym czasie zostaje po raz drugi laureatką Nagrody Nobla - tym razem w dziedzinie chemii.(n)

 • Wakacje 12:35

  Dzień zakończenia roku szkolnego. Czterdziestoletnia nauczycielka Ewa (Monika Kwiatkowska) próbuje wyciągnąć z domu swojego rozczarowanego życiem męża na spontaniczną wycieczkę rowerową nad rzekę.(n)

 • Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Mozarta 13:00

  Wolfgang Amadeusz Mozart zaliczany jest wraz z Haydnem i Beethovenem do klasyków wiedeńskich. Dokumentaliści razem z pianistką Anne Queffelec, dyrygentami Markiem Minkowskim i Adamem Fischerem odwiedzają Salzburg, Wiedeń oraz cmentarz Saint-Marx, by poznać fakty z życia wybitnego kompozytora. Historycy opowiadają o jego imieniu oraz relacjach z ojcem i żoną.(n)

 • Urodzeni artyści: Beata i Karolina Legierskie 14:05

  Prowadzący goszczą u kobiet, które od pokoleń przekazują sobie tradycje koronczarek. O swojej pasji opowiadają matka, córka i wnuczka, czyli Beata, Karolina i Laura Legierskie.(n)

 • Tango 14:35

  Historia pewnego pokoju, w którym przez lata mieszkało wielu lokatorów, odczytywana jako obraz beznadziejności i monotonii życia. Film uhonorowany licznymi wyróżnieniami, otrzymał m.in. Grand Prix i nagrodę publiczności na festiwalach we francuskim Annecy i hiszpańskim mieście Hueska, Grand Prix i FIPRESCI w Oberhausen. W 1983 roku obraz został uhonorowany Oscarem w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.(n)

 • Lokomotywa 14:45

  Animowana ilustracja do wiersza Juliana Tuwima.(n)

 • Kwadrat 14:50

  Taniec pikseli autorstwa Zbigniewa Rybczyńskiego, laureata Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.(n)

 • Leopold Mozart - Symfonia Dziecięca 14:55

  Muzyka klasyczna wybitnych kompozytorów ilustruje niezwykłe, czasem eksperymentalne bądź animowane filmy krótkometrażowe.(n)

 • Katar 15:00

  Filmowa wersja wiersza Jana Brzechwy pod tym samym tytułem.(n)

 • Moby Dick 15:15

  "Moby Dick" to brytyjska ekranizacja bestsellera światowej literatury - powieści "Moby Dick" napisanej przez amerykańskiego pisarza Hermana Melville'a. Adaptacja w reżyserii Johna Hustona została wyróżniona m.in. przez nowojorskich krytyków filmowych. Historia filmu przygodowego "Moby Dick" rozpoczyna się w New Bedford. Jest 1840 rok. Młodociany marynarz Ishmael (w tej roli Richard Basehart) nie ma za sobą dużego morskiego doświadczenia - jak na razie pływał wyłącznie na statkach handlowych. To, o czym marzy, to dołączyć do zespołu wielorybników i przeżyć prawdziwą przygodę. Namawia swojego nowo poznanego przyjaciela, aby zatrudnić się na statku Pequod, którym dowodzi tajemniczy i ponury Ahab (Gregory Peck). Kapitan w przeszłości stracił nogę w wyniku nierównej walki z nieokiełznanym białym wielorybem i od tej chwili pała do niego żądzą zemsty. Chce go za wszelką cenę złapać i zabić. Pod takim oto dowództwem Ishmael wypływa w rejs. Jest przepełniony lękiem, ponieważ przed wyprawą usłyszał przepowiednię, że tylko on - jako jedyna osoba z całej załogi - wróci do portu żywy. Słowa wróżby bierze na poważnie i poprzysięga w sercu, że będzie bardzo ostrożny. "Moby Dick" to pełna przygód historia, która pozostaje w pamięci na długo po jej obejrzeniu.(n)

 • Czterdziestolatek: Z dala od ludzi, czyli coś swojego 17:25

  Stefan Karwowski usiłuje nabyć działkę rekreacyjną z dala od gwarnego centrum Warszawy. Ma przy tym sporo kłopotów, z czego nie ukrywając, cieszy się Magda, której pomysł zakupu nie bardzo się podoba. W rezultacie wszelkie nadzieje Stefana rozwiewa nieoczekiwana wiadomość, że w pobliżu odludnej działki zbudowany będzie wielki ośrodek wypoczynkowy.(n)

 • Informacje kulturalne 18:30

  Przegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.(n)

 • Co dalej?: Czy szczepionka na COVID-19 spowoduje podziały społeczne? 18:50

  Twórcy rozważają różne aspekty rzeczywistości, na którą wpłynęła pandemia. Dociekają, jak zmieni się m.in. kultura, ekonomia, polityka czy edukacja. Program prowadzą na zmianę Piotr Gociek i Mateusz Bosak. Wśród gości, z którymi się łączą poprzez komunikator, są m.in. socjolodzy, myśliciele, publicyści i futurolodzy.(n)

 • Maria Jarema 19:15

 • Którędy po sztukę: Olga Boznańska 19:45

  Renata Higersberger opowiada o obrazie "W oranżerii". Olga Boznańska zdołała uchwycić w porterach wnętrze przedstawianej osoby. Tym razem ukazała młodą kobietę z końca XIX wieku, która stała się symbolem braku możliwości decydowania o swoim losie.(n)

 • Tego się nie wytnie 20:00

  Artyści opowiadają o swojej pracy twórczej - książkach, filmach, rolach, spektaklach, albumach muzycznych i wydarzeniach kulturalnych. Gospodarz programu Mariusz Cieślik porusza również zagadnienia społeczne i światopoglądowe. Widzowie mogą liczyć na poważne tematy przedstawione w lekkiej formie i dyskusję o kulturze na wysokim poziomie merytorycznym. Na koniec każdego odcinka wystąpi zespół muzyczny.(n)

 • Zabicie świętego jelenia 21:30

  Kardiochirurg Steven Murphy (Colin Farrell) cieszy się renomą w swoim środowisku. Bohater filmu "Zabicie świętego jelenia" to kochający mąż Anny (Nicole Kidman) i ojciec nastoletnich dzieci: Kim (Raffey Cassidy) oraz Boba (Sunny Suljic). Rodzina żyje spokojnie i nie martwi się nadchodzącym jutrem. Okazuje się jednak, że głowa rodziny ukrywa w tajemnicy przed najbliższymi pewną sprawę. Mężczyzna dobrowolnie podjął się wyzwania sprawowania rodzicielskiej opieki nad szesnastolatkiem o imieniu Martin (Barry Keoghan). Któregoś razu Steven odkrywa swoje karty i przedstawia rodzinie nastolatka. Niebawem pozbawione trosk życie głównego bohatera filmu "Zabicie świętego jelenia" oraz całej jego rodziny zamienia się w prawdziwy koszmar. Reżyser Yorgos Lanthimos ("Kieł", "Lobster") zaprosił do swojej produkcji gwiazdy hollywoodzkiego kina. Widzowie na ekranie mogą podziwiać Colina Farrella, Nicole Kidman czy Alicię Silverstone. Obraz został nagrodzony na festiwalu w Cannes za najlepszy scenariusz.(n)

 • Tego się nie wytnie ekstra 23:35

  Specjalne wydanie programu, w którym artyści opowiadają o pracy twórczej - książkach, filmach, rolach, spektaklach, albumach muzycznych i wydarzeniach kulturalnych. Gospodarz Mariusz Cieślik porusza również zagadnienia społeczne i światopoglądowe. Widzowie mogą liczyć na poważne tematy przedstawione w lekkiej formie i dyskusję o kulturze na wysokim poziomie merytorycznym. Na koniec każdego odcinka wystąpi zespół muzyczny.(n)

 • Iza Połońska - "Pejzaż bez Ciebie" 23:55

  Wokalistka Iza Połońska przypomina twórczość Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w kameralnym koncercie ze specjalnym udziałem Polish Cello Quartet i Leszka Kołdziejskiego.(n)

Lista stacji

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO