×

Wyszukaj artykuł

Program tvTVP Kultura program TV. Program telewizyjny TVP Kultura na dziś, jutro i weekend

 • Ga, ga. Chwała bohaterom 9:25

  "Ga, ga. Chwała bohaterom" to futurystyczny obraz znanego polskiego reżysera i scenarzysty, sześciokrotnie nominowanego do Złotych Lwów Piotra Szulkina. Film stanowi dopełnienie zrealizowanej wcześniej trylogii tego artysty - filmów "Golem", "O-bi, O-ba" i "Wojna światów". Scenariusz "Ga, ga. Chwała bohaterom" powstał na podstawie powieści Mirosława P. Jabłońskiego, "Kryptonim Psima". Jednym z jego atutów jest bardzo dobra obsada. Akcja "Ga, ga. Chwała bohaterom" osadzona jest świecie przyszłości, w którym ludzkość kolonizuje już sąsiednie planety. Mieszkańcy Ziemi są bogaci i żyją wygodnie, ale przy tym na ich globie panuje przemoc, z którą sobie nie radzą. Problemem jest też brak osób chętnych do pracy w niebezpiecznym zawodzie kosmonauty. Promy kosmiczne zaczynają więc pilotować więźniowie, tacy jak Scope (Daniel Olbrychski), który zostaje wysłany na planetę o nazwie Australii-458. W odróżnieniu od Ziemi panuje tam spokój, ponieważ mieszkający tam ludzie są wyjątkowo uprzejmi, nigdy nie posługują się przemocą, a tylko siłą perswazji, która w ich wydaniu jest niezwykle skuteczna. Po przybyciu na Australię-458 główny bohater filmu "Ga, ga. Chwała bohaterom" poznaje Once (Katarzyna Figura), niepełnoletnią prostytutkę. Już wtedy Scope domyśla się, że został na tę planetę przysłany po to, by dokonać morderstwa na zlecenie. Po wykonaniu zadanie z pewnością zostanie publicznie stracony na stadionie. Mężczyzna odmawia dokonania zbrodni i ucieka. Podczas gdy szuka on Once, policja pozoruje w mieszkaniu dziewczyny dokonanie gwałtu, by móc aresztować przybysza z Ziemi. W areszcie oficer śledczy (Marek Walczewski) ponownie prosi Scope'a, by dokonał morderstwa. Ta zbrodnia oraz egzekucja sprawcy na stadionie mają mieć moc oczyszczającą dla mieszkańców Australii-458. W końcu Scope przystaje na prośby policjanta. Gdy jednak wychodzi z aresztu, znów rozpoczyna poszukiwania Once. Ma zamiar zabrać dziewczynę na inną, niezamieszkałą planetę.(n)

 • Pogranicze w ogniu 11:00

  W Opolu mieszka Bernard Graba, dawny oficer sztabu WP, który w cywilu zajmuje się kupiectwem. Wykorzystując jego biedę i chorobę córki, Abwehra pozwala mu najpierw na niewielki przemyt, a później szantażem zmusza do współpracy. Tymczasem Czarek poszukując odpowiedniej osoby na szpiega we wrocławskiej Abwehrze rozpoznaje zamiary Niemców wobec Graby i przekonuje go do odgrywania roli podwójnego agenta. Graba dostaje dokumenty ze sztabu polskiego i przekazuje je łącznikowi Abwehry, majorowi Zimmerowi. Każdy krok agenta obserwuje agentka Abwehry, Elsa Gurke. Mimo to udaje mu się zdobyć zaufanie wrocławskiej komórki niemieckiego wywiadu.(n)

 • Pogranicze w ogniu 12:05

  Polski wywiad chce podsunąć Abwehrze jako agenta porucznika Sylwestra Madeja. W tym celu Graba oznajmia Zimmerowi, że jego kolega ze sztabu WP w Krakowie leczy się w sanatorium. Choroba Wałygi to podstęp, ale ciężko chory porucznik naprawdę umiera. Elza Gurke przybywa do Warszawy i zatrudnia się w zakładzie fotograficznym. Polski wywiad obserwuje krótki pobyt Hoffmana z berlińskiej centrali, który spotyka się z nieznaną nikomu prostytutką. W klubie oficerskim krąży wieść, że Madej jest niewypłacalny. Obecna tam Elza bez trudu go uwodzi. Po wspólnie spędzonej nocy proponuje mu dużą sumę pieniędzy za współpracę z Abwehrą.(n)

 • Locus 13:10

  Podróż po świecie pamięci. Samotna kobieta w pociągu zatapia się coraz bardziej we wspomnieniach. Wraca do rodziny, po czym myślami znów jest w drodze. Powroty i wyjazdy zlewają się w jedną, zagmatwaną życiową podróż. Tłem refleksji są rytmiczne dudnienie pociągu i uciekający za oknem krajobraz.(n)

 • Portrety: Ikony muzyki: Queen 13:30

  Opowieść o grupie uważanej za jedną z najlepszych w historii muzyki. Wielowątkowe kompozycje, połączenie różnych stylów i wyjątkowy głos Freddiego Mercury'ego określały twórczość Queen. Dzięki nim muzycy zdobyli szczyty list przebojów i sprzedali miliony płyt.(n)

 • Katarzyna 14:15

  Kochająca koty Katarzyna nie radzi sobie z kontaktami z rówieśnikami. Zwierzak jest całym jej światem. Znalezienie przez nią przyjaźni lub miłości staje pod znakiem zapytania.(n)

 • Sportowe życie 14:35

  Północna Anglia, lata 60. XX wieku. Młody górnik Frank Machin (Richard Harris) pragnie wyrwać się z otaczającej go nędzy. Dzięki ambicjom, silnemu charakterowi i talentowi zostaje zawodowym graczem rugby. Wkrótce jest już gwiazdą lokalnej drużyny, którą prowadzi miejscowy bogacz Gerald Weaver (Alan Badel). Frank zdobywa pieniądze i sławę. Wtedy jednak uświadamia sobie, że to nie wszystko, czego potrzeba do szczęścia. Zakochuje się bowiem w Margaret Hammond (Rachel Roberts), której mąż zginął w wypadku w fabryce Weavera. Wdowa jednak nie odwzajemnia jego uczuć. Zapalczywy i porywczy Frank za wszelką cenę stara się zdobyć jej serce. Nagrodzona w Cannes rola Richarda Harrisa, który był za nią także nominowany do Oscara. Rachel Roberts także otrzymała nominację do tej nagrody.(n)

 • Zmruż oczy 16:55

  Poetycka, ale i pełna humoru opowieść o dwójce rozbitków życiowych - "Zmróż oczy" - jest debiutanckim dziełem reżyserskim Andrzeja Jakimowskiego. Film zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. wyróżnienie FIPRESCI na MFF w Mannheim w 2002 roku, pięć nagród na FPFF w Gdyni, nagrodę specjalną za zdjęcia na festiwalu Camerimage w Łodzi w 2003 r. oraz pięć Orłów w roku 2004. Bohaterką filmu "Zmróż oczy" jest dziesięcioletnia Mała (Ola Prószyńska). Dziewczynka sprawia kłopoty wychowawcze. Jej zamożni rodzice (Małgorzata Foremniak i Andrzej Chyra) zaspokajają wszystkie potrzeby materialne córki, nie są jednak w stanie nawiązać z nią bliższego kontaktu. Dziecko, które bardzo potrzebuje uwagi, ciepła i tolerancji, odpłaca za ich brak, kłamiąc, kradnąc i nie przykładając się do nauki. Pewnego dnia Mała ucieka z domu. Znajduje schronienie u Jaśka (Zbigniew Zamachowski), swojego byłego nauczyciela, który jest teraz stróżem w opuszczonym pegeerze. Ten uważany za dziwaka mężczyzna, niespełniony pisarz, wycofał się jakiś czas temu z życia. Szybko zdobywa sympatię dziewczynki. Mała dostaje od niego i innych członków miejscowej społeczności wszystko, czego brakowało jej w domu. Nic więc dziwnego, że przyjazd rodziców nie jest w stanie skłonić jej do powrotu. Tymczasem w życiu Jaśka szykują się zmiany - mężczyzna ma szansę na posadę w pobliskim miasteczku. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wyjazd oznacza rozstanie z dziewczynką, która bardzo go potrzebuje.(n)

 • Teatr na ten czas: Tadeusz Kornaś 18:30

  Aktorzy, reżyserzy, krytycy i inni ludzie związani ze sceną opowiadają o przełomowych spektaklach, wybitnych kreacjach aktorskich i pomysłach reżyserskich. W cyklu pojawią się m.in. aktorka Maja Komorowska, historyk teatru Anna Kuligowska-Korzeniewska oraz teatrolog i literaturoznawca Jarosław Cymerman.(n)

 • Awantura o Basię: Awantura trzecia, czyli rzecz o teatrze i niezwykłym psie 18:45

  Zdezorientowany Olszowski próbuje dowiedzieć się, w jaki sposób w jego domu znalazła się Basia. Udaje się więc do Szota, żądając od niego wyjaśnień. Aktor jednak nic nie wie. Tymczasem dziewczynka zdołała już zadomowić się w kawalerskim mieszkaniu pisarza. Polubili ją wszyscy mieszkańcy kamienicy. Niebawem po dłuższej nieobecności wraca do Warszawy panna Stasia Olszańska. Przeglądając zaległą korespondencję, znajduje list, w którym przyjaciółka informuje ją o swoim przyjeździe do stolicy. Jednocześnie odkrywa telegram od doktora Budzisza z wiadomością o osieroconej Basi.(n)

 • Awantura o Basię: Awantura czwarta, czyli rzecz o salomonowym wyroku 19:15

  W odpowiedzi na ogłoszenie o zaginięciu dziewczynki do domu babci Tańskiej przyjeżdżają kobiety, które towarzyszyły małej w pociągu. Zjawia się również Budziszowa. Kiedy nieporozumienie zostaje wyjaśnione, dwie szacowne damy ruszają do domu Olszańskiego, ale pisarz nie zamierza im oddać swojej tymczasowej podopiecznej. Basia także nie chce go opuścić. Sąd postanawia, że dziewczynka będzie mieszkała po miesiącu u każdej ze stron.(n)

 • Muzeum Polskiej Piosenki: "Tyle wdzięku" - Danuta Rinn 19:45

  "Muzeum Polskiej Piosenki" jest programem rozrywkowym Telewizji Polskiej poświęconym muzyce rozrywkowej. W każdym wydaniu magazynu widzowie poznają historię jednego polskiego hitu sprzed lat, który dotąd można usłyszeć w radiu czy telewizji. Dowiedzą się, kiedy powstał oraz kim są jego autorzy. W kolejnych wydaniach programu "Muzeum Polskiej Piosenki" omawiane są takie przeboje jak "Szklana pogoda", "Kwiaty we włosach" czy "Windą do nieba". O piosenkach tworzących kanon polskiej muzyki rozrywkowej opowiedzą m.in.: Wojciech Mann, Artur Andrus, Artur Orzech, Max Cegielski, Włodzimierz Korcz, LUC i Małgorzata Ostrowska. W programie wykorzystywane są materiały archiwalne TVP.(n)

 • Upiór w kuchni 20:00

  Cynthia Collins (Hanna Śleszyńska) i jej matka Laura (Irena Kwiatkowska) prowadzą niewielki pensjonat w spokojnym miasteczku. Zatrzymuje się w nim oryginalny gość. Przedstawia się jako Mike Speely (Leonard Pietraszak) i podaje za komiwojażera. Ciekawska Cynthia przetrząsa pokój przybysza i znajduje w nim walizkę pieniędzy. Aby wejść w ich posiadanie, wciela w życie prosty, lecz skuteczny plan. Upija mężczyznę i opowiada mu o grasującym po domu duchu. Nocą przebrana za zjawę Laura nawiedza Speely'ego. Przerażony gość umiera na zawał. Sprawę badają niezdarny inspektor Hunt (Wiktor Zborowski) oraz jego przełożony, komisarz Fuddler (Krzysztof Kowalewski). Tymczasem do pensjonatu przybywają kolejni goście, których majątek kusi dwie panie. Telewizyjny spektakl autorstwa Janusza Majewskiego, stworzony pod pseudonimem Patrick G. Clark, po raz pierwszy zrealizowano w 1976 roku.(n)

 • Koło pióra 21:35

  Mariusz Cieślik rozmawia z gośćmi o nowościach na rynku wydawniczym. Tematem kolejnych spotkań są autorzy literatury współczesnej, m.in. twórcy kryminałów i biografii. Gospodarz programu omawia też klasykę. Przybliża ważne rocznice, wznowienia i opowiada o nowych przekładach. Widzowie usłyszą najciekawsze fragmenty książek czytane przez aktorów.(n)

 • Zagubiona autostrada 21:45

  Pozostający na długo w pamięci thriller "Zagubiona autostrada" jest dziełem Davida Lyncha, jednego z najbardziej wyrazistych reżyserów w historii. Czterokrotnie nominowany do Oscara zdobywca dwóch Złotych Palm i Cezarów stworzył tak znane filmy jak "Blue Velvet" i "Dzikość serca" czy kultowy serial "Miasteczko Twin Peaks". Akcja obrazu "Zagubiona autostrada" toczy się w Los Angeles, gdzie w luksusowej rezydencji wraz z żoną Renee (Patricia Arquette) mieszka saksofonista Fred Madison (Bill Pullman). Pewnego ranka mężczyzna znajduje pod drzwiami kasetę wideo, na której ktoś uwiecznił front ich willi. Nieznany głos przez domofon informuje też Freda o śmierci Dicka Laurenta, choć muzyk nie zna nikogo takiego. Niebawem na przyjęciu zorganizowanym przez Andy'ego (Michael Massee) Madisona zaczepia mężczyzna, który składa mu osobliwą propozycję. W ciągu następnych dni Fred otrzymuje dwa kolejne nagrania. Jedno z nich jest zapisem okrutnej zbrodni popełnionej na Renee. Winnym morderstwa zostaje uznany sam Madison. Czekający na wykonanie wyroku śmierci, na który został skazany, saksofonista uskarża się na bóle głowy i halucynacje. Pewnego ranka strażnik więzienny odkrywa, że zamiast Freda w celi znajduje się młody mężczyzna z wyraźnymi śladami pobicia. Policjanci ustalają, że jest to Pete Dayton (Balthazar Getty). Chłopak nie potrafi przypomnieć sobie ostatnich wydarzeń. Jego mentorem okazuje się gangster Eddy. Śledczy rozpoznają w przestępcy Dicka Laurenta. Jakiś czas później Pete, nie bacząc na konsekwencje, wdaje się w romans z przyjaciółką szefa, Alice (Patricia Arquette).(n)

Lista stacji