×

Wyszukaj artykuł

Program tvTVP Kultura program TV. Program telewizyjny TVP Kultura na dziś, jutro i weekend

 • Hrabina Cosel-ost.: Upadek 12:05

  Gdy Szwedzi zostają rozgromieni pod Połtawą, August II jedzie do Warszawy. Nawiązuje tam nowy romans. Anna ma się usunąć. Ponieważ jednak dysponuje pisemnym zobowiązaniem się króla do małżeństwa, postanawia walczyć. Dworska klika okazuje się silniejsza od niej. Monarcha wydaje rozkaz uwięzienia byłej kochanki.(n)

 • Przystań 13:05

  Opowieść o pracownikach przeprawy promowej, która kończy działalność w związku z budową mostu. Niektórzy z bohaterów spędzili na promie prawie ćwierć wieku. Marcin Lesisz próbuje uchwycić ostatnie chwile, które spędzą na łączeniu dwóch brzegów rzeki.(n)

 • Księga przestrzeni: Dla zysku i na służbie 13:30

  Twórcy programu zastanawiają się nad nowymi funkcjami budynków kulturalnych, czy technologie budowlane spełniają potrzeby współczesnego teatru oraz czym się wyróżnia przestrzeń sprzyjająca sztuce i spotkaniom.(n)

 • Którędy po sztukę: Giovannni Battista Zelotti 14:00

  Widzowie poznają dzieła z Muzeum Narodowego w Warszawie. Historycy zapraszają do sal prezentujących sztukę XIX wieku. Nie zabraknie płócien tak słynnych jak "Dziwny ogród" Józefa Mehoffera czy "Hamlet polski" Jacka Malczewskiego. Pojawią się także europejscy mistrzowie - Sandro Botticelli i Jacopo Tintoretto. Eksperci nie tylko przeanalizują warstwę artystyczną dzieł, lecz również opowiedzą o polskiej historii. Poruszą zagadnienia związane z ukrywaniem eksponatów w czasie wojny oraz ich odzyskiwaniem.(n)

 • Tamte lata, tamte dni: Cezary Harasimowicz 14:10

  Scenarzysta i pisarz Cezary Harasimowicz opowiada o swojej młodości i przybliża bolesną historię rodziny. Szczególną uwagę poświęca matce, aktorce Teatru Polskiego, oraz dziadkowi - przedwojennemu kawalerzyście.(n)

 • Zaginione skarby: Monstrancja ze Świętej Lipki 14:35

  Fascynujące historie dzieł sztuki, które zrabowano podczas wojny z polskich muzeów.(n)

 • Trzy młyny: Młyn nad Utratą 14:50

  1928 rok. Młody poeta Julian Zdanowski (Jan Jankowski) przyjeżdża w odwiedziny do swego przyjaciela Karola (Jerzy Zelnik), zamożnego arystokraty i konesera sztuki. Tu poznaje Jadwigę (Ewa Dałkowska), starszą od siebie rozwódkę z dwójką dzieci, zamieszkałą w młynie. Wkrótce nawiązują romans, który niepokoi Karola, zdradzającego wobec przyjaciela platoniczną miłość i homoseksualne skłonności. Niebawem Julian przeprowadza się do Jadwigi, ale ich szczęście trwa bardzo krótko... "Trzy młyny" to telewizyjny cykl, powstały na kanwie opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza "Młyn nad Utratą" z 1936 roku, "Młyn nad Lutynią" z 1946 roku oraz "Młyn nad Kamienną" z 1950 roku. Akcja tego mini- serialu rozgrywa się od roku 1928 do lat pięćdziesiątych. Każdy odcinek jest zamkniętą całością, a jedyną postacią pojawiającą się we wszystkich częściach jest ksiądz Ryba.(n)

 • Ceremonia pogrzebowa 16:00

  Dramat obyczajowy "Ceremonia pogrzebowa" jest dziełem Jacka Bromskiego z 1984 r. Wystąpiła w nim plejada gwiazd polskiego kina tego czasu, m.in. Bogusław Linda, Piotr Machalica czy Anna Romantowska. Film podejmuje temat upadku moralnego w inteligenckiej rodzinie. W 1985 r. Jacek Bromski otrzymał za tę produkcję Brązowe Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Osią "Ceremonii pogrzebowej" jest ostatnie pożegnanie profesora Tarnowskiego, który jak na ironię zajmował się etyką. Z tej okazji zjeżdża się cała rodzina. Na uroczystość przyjeżdżają oczywiście synowie zmarłego. Jeden z nich, Stefan (Bogusław Linda), jest wykładowcą na ASP. Przed laty opuścił dom, bo nie zgadzał się na zakłamanie i tyranię ojca. Na pogrzeb zjawia się wraz z kochanką - oficjalnie sekretarką - Małgorzatą (Małgorzata Pieczyńska). Drugim synem Tarnowskiego jest Jan (Piotr Machalica). Pełen kompleksów nauczyciel we wszystkim ulega swej żonie Teresie (Anna Romantowska). Wśród przybyłych jest także była żona Stefana, Anna (Jadwiga Jankowska-Cieślak), która skrycie ma nadzieję na powrót do męża. Stefan tymczasem przyczynia się do wybuchu romansu między swoją kochanką i własnym bratem. Sam zaś próbuje zbliżyć się do szwagierki.(n)

 • Co dalej?: Kaukaz, czyli przyszłość w miniaturze 17:35

  Twórcy rozważają różne aspekty rzeczywistości, na którą wpłynęła pandemia. Dociekają, jak zmieni się m.in. kultura, ekonomia, polityka czy edukacja. Program prowadzą na zmianę Piotr Gociek i Mateusz Bosak. Wśród gości, z którymi się łączą poprzez komunikator, są m.in. socjolodzy, myśliciele, publicyści i futurolodzy.(n)

 • Urodzeni artyści: Anna Bogusz-Gazda i Rajmund Gazda 18:00

  Aktorzy Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki rozmawiają z pasjonatami. Spotykają się z artystami oraz ludźmi, którzy traktują jak sztukę różne rzemiosła: szycie, projektowanie ogrodów czy konserwację zabytków. Poznają rodziny, w których tradycje przekazywane są z pokolenia na pokolenie.(n)

 • Informacje kulturalne 18:30

  Przegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.(n)

 • Wojna i pokój 19:00

  Ojciec Andrzeja proponuje by młodzieniec udał się w roczną podróż, by przetestować uczucie do Nataszy, która przyjęła jego oświadczyny. Mikołaj liczy na to, że poślubi Sonię, choć rodzice wybrali mu już inną narzeczoną. Z kolei Borys, który nadal spotyka się z Heleną, pragnie ożenić się z Julią, odrzuconą przez Mikołaja. Po nieudanym spotkaniu Nataszy z rodziną Andrzeja, dziewczyna uświadamia sobie, że bliscy jej ukochanego nie darzą ją życzliwością. Natasza tęskni za swoim wybrankiem, który udaje się w drogę powrotną do Moskwy.(n)

 • Łagodna 20:00

  Akcja filmu "Łagodna" toczy się we współczesnej Rosji. Jego bohaterką jest nieznana z imienia kobieta (Wasilina Makowcewa), której mąż przebywa w więzieniu. Wszelkie listy, jakie do niego wysyła, wracają do niej z powrotem. Kobieta nie ma żadnych informacji o mężu, a odpowiednie władze zasłaniają się tajemnicą państwową. Tytułowa Łagodna postanawia mimo wszystko poznać los ukochanego. W tym celu wyrusza w podróż przez cały kraj, przemierzając senne, jakby wymarłe miasteczka. Jej siłą napędową jest nieugięta wiara w niewinność męża. "Łagodna" jest luźną adaptacją opowiadania Fiodora Dostojewskiego. Film początkowo spotkał się z krytyką widzów niechętnych takiego przedstawienia obrazu Rosji. Reżyser bronił się zapewnieniem, że jego kraj jest tylko przykładem ukazanej przez niego rzeczywistości, a tak naprawdę nie zamierzał go krytykować. Pomimo kontrowersji produkcja spodobała się środowisku filmowemu, czego wyrazem jest nominacja do Złotej Palmy w Cannes.(n)

 • Gdy opadnie pył 22:30

  Reżyser John Appel opowiada o trzech miastach, które doświadczyły różnych katastrof: Amatrice w środkowych Włoszech, Czarnobylu i Aleppo. Przywołuje wspomnienie o miejscach, które nie są już w centrum uwagi mediów. Weryfikuje tezę, że świadomie uprawiana turystyka oparta na pielęgnowaniu przeszłości może pomóc w oswajaniu traumatycznych przeżyć.(n)

Lista stacji