×

Wyszukaj artykuł

Program tvTVP Historia program TV. Program telewizyjny TVP Historia na dziś, jutro i weekend

 • Był taki dzień: 20 września 6:40

  20 września 1863 roku zmarł Jakob Grimm, jeden z braci - autorów baśni dla dzieci. W 1946 roku odbył się pierwszy festiwal filmowy w Cannes. W 1961 roku zginął Andrzej Munk.(n)

 • Tę rodzinę trzeba wytępić 6:50

  Dokument poświęcony życiu i działalności biskupa Juliusza Bursche, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Polsce, który w 1942 roku zginął z rąk hitlerowców. Był on niezwykłą postacią przełomu XIX i XX wieku, człowiekiem o światłych poglądach i szlachetnych czynach oraz wielkim patriotą. Pomimo swoich niemieckich korzeni ksiądz ukochał Polskę do tego stopnia, że oddał za nią życie. Przyczynił się do rozwoju Kościoła luterańskiego i jego polskości oraz z ogromnym poświęceniem pracował na rzecz odzyskania niepodległej Rzeczpospolitej. Film ma ocalić od zapomnienia postać bohatera stanowiącego piękny wzorzec patriotyzmu dla kolejnych pokoleń. Pozwolił także na dopisanie ostatniej karty z jego życia. Dzięki staraniu wielu osób z obu stron Odry udało się odnaleźć miejsce spoczynku biskupa Bursche, które znajduje się w Berlinie oraz odtworzyć okoliczności jego śmierci.(n)

 • Transmisja liturgii greckokatolickiej z Archikatedry w Przemyślu 8:00

 • Zmiennicy: Prasa szczególnej troski 9:05

  Ludzie prezesa Kłuska masowo wykupują pewien tygodnik, by następnie przeszmuglować do Niemiec narkotyki ukryte w paczkach z gazetami. Kłusek, chcąc uczcić kolejną pomyślną dostawę, spędza wieczór z prostytutką Mariolą. Tymczasem Kasia wozi parę młodych ludzi, którzy starają się jak najszybciej zrobić zakupy, by wykorzystać kredyt dla młodych małżeństw. Jest to jednak bardzo trudne, ponieważ w sklepach nie ma już nic, co mogłoby ich zadowolić.(n)

 • Okrasa łamie przepisy: Kaszubskie żytnie pieczywo 10:05

  Tym razem Karol odwiedzi Chmielno nad jeziorem Kłodno na Kaszubach. Opowie widzom o kaszubskim żytnim chlebie. Spotka się z panem Jankiem, który w miejscowej piekarni przygotowuje go według receptury swojej babci. Następnie kucharz wykorzysta podarowane przez niego chlebowe ciasto do przyrządzenia swoich potraw. Będzie mięso zapiekane w cieście chlebowym z grzybami, ruchanki, czyli placki z ciasta żytniego z łososiem i sosem z kiszonego ogórka, a na koniec hamburger buraczany z siemieniem lnianym i fasolą.(n)

 • Twierdza Kłodzka 10:35

  Dokument przybliża dzieje miasta i zamku, później przemienionego w twierdzę. Przedstawia także historię ucieczek z fortyfikacji i obozu pracy powstałego w trakcie II wojny światowej.(n)

 • Wszystkie kolory świata: Hawana. Karaibska piękność 11:30

  Seria dokumentalna poświęcona odkrywaniu uroków najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalnych cudów, wspaniałych zabytków, wytworów lokalnych rzemieślników i zapierających dech w piersiach krajobrazów. W każdym odcinku twórcy zabierają widzów w niezapomniana podróż przez tradycję i historie kolejnego kraju.(n)

 • Jak powstawały kontynenty: Australia 12:35

  Seria dokumentalna przedstawiająca fascynujące dzieje kontynentów. Profesor Iain Stewart wyjaśnia, w jaki sposób one powstały.(n)

 • Archiwum zimnej wojny: Długi cień Katynia 13:40

  Cykl autorstwa Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego ukazujący wydarzenia z czasów zimnej wojny. Program został oparty m.in. na nagraniach z weteranami tego konfliktu, który zdaniem wielu ekspertów trwa nadal. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć nagrania i archiwa z tamtego okresu oraz przypomnieć sobie wydarzenia, które miały wpływ na rozkład sił między stronami. Cykl stworzony we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.(n)

 • Wojownicy czasu: Gwiaździsta eskadra, czyli Lwów 1919-1920 14:15

  Cykl filmów poświęconych bitwom z różnych wojen i okresów historycznych. Twórcy prezentują ich przebieg dzięki rekonstrukcjom historycznym.(n)

 • Kuchnia Jagiellonów: W stolicy państwa krzyżackiego kuchnia fusion najlepsza w Europie 14:50

  Historyk, dziennikarz i pisarz Łukasz Modelski, autor kilku książek o historii kuchni, odtworzy dawne potrawy. Przygotuje dnia, korzystając ze starych receptur, ale unowocześni je tak, by były możliwe do przyrządzenia we współczesnej kuchni. W czasie gotowania przybliży historię poszczególnych produktów, przypraw oraz opowie anegdoty z dziejów Polski od XIV do XVII wieku.(n)

 • Polska i świat z historią w tle: Dom przy Asłanowicza 15:20

  Karol Wierzejski, właściciel domu znajdującego się na terenie siedleckiego getta, postanowił odzyskać Torę, której podobno użyto do ocieplania budynku. Udało mu się to - święta księga znajdowała się w ścianach pod wieloma warstwami tynku. Odnalezioną przez pana Wierzejskiego Torę ufundował przed laty zamożny przedsiębiorca, Julian Lewin, którego cała rodzina zginęła w czasie wojny.(n)

 • Biblia - Abraham 15:40

  Historia Abrahama (Richard Harris), ojca narodu żydowskiego, który pod wpływem nakazu Boga wyrusza w drogę ku Ziemi Obiecanej. Wkrótce jego wiara zostaje wystawiona na ciężką próbę.(n)

 • Giganci historii: Władysław Łokietek 16:30

  Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.(n)

 • Ekspertyza: Badanie szczątków generała Sikorskiego 17:25

  Ponowna ekshumacja szczątków generała Władysława Sikorskiego w listopadzie 2008 roku miała na celu rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących przyczyn jego śmierci. Badania zostały przeprowadzone w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Twórcy prezentują wyniki tego postępowania.(n)

 • Miasto z morza-ost. 17:55

  Pomimo sprzeciwu ojca Łucka bierze cichy ślub z Krzysztofem. Helena i Wołodia organizują im przyjęcie weselne. Wskutek kryzysu zostaje wstrzymana budowa portu i wszyscy tracą pracę. Grabień i Jazowiecki pomagają Bernardowi łowić ryby, które Konka próbuje później sprzedać na targu. Krach na giełdzie pozbawia oszczędności Augustyna, który doznaje udaru mózgu. Inżynier Wenda jedzie do Warszawy na spotkanie z ministrem Kwiatkowskim. Udaje mu się przekonać go do kontynuowania budowy portu. Wkrótce Gdynia otrzymuje prawa miejskie. Wołodia wstępuje do Marynarki Wojennej, a Łucce i Krzysztofowi rodzi się córka, Julia.(n)

 • Skrzywdzeni. O Polakach i Żydach 18:55

  Kwestia zwrotu lub restytucji mienia spadkowego albo bezspadkowego pozostałego po właścicielach pochodzenia żydowskiego, którzy ucierpieli w czasie drugiej wojny światowej, wywołuje wiele emocji. Film stawia liczne pytania, wśród których jest to, czy jeden naród dotknięty tragedią, ma moralne i uzasadnione prawo domagać się zadośćuczynienia od innego, równie doświadczonego narodu. Choć polskie i międzynarodowe prawo nie przewiduje zwrotu mienia bezspadkowego, temat ten wciąż jest podnoszony, rodząc dyskusje o roli Polaków i Żydów w czasie wojny i powodując oskarżenia o antysemityzm. Odbija się również na relacjach polsko-żydowskich.(n)

 • Wojna stuletnia: Zerwane więzi 1360 - 1415 19:55

  Wojna stuletnia to nazwa serii konfliktów zbrojnych z XIV i XV wieku toczonych pomiędzy Anglią i Francją, które z przerwami trwały aż 116 lat. Podstawowym powodem rozpoczęcia się walk był spór feudalny wokół statusu króla angielskiego wobec francuskiego. Historyk kultury, dr Nina Ramirez, próbuje unaocznić widzom skutki prowadzonych przez lata działań wojennych, które odcisnęły swoje piętno na każdym aspekcie życia obu narodów, artystycznym, kulturalnym i religijnym. Wojna stuletnia zapoczątkował definitywny rozwód między Anglią i Francją, czego skutki są widoczne do dziś.(n)

 • Kim był Jerzy Giedroyć? 21:00

 • Stepy 22:10

  Dramat zatytułowany "Stepy" jest polsko-belgijską koprodukcją z Agnieszką Grochowską w roli głównej. Polska artystka za kreację stworzoną w tym filmie otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Ostendzie. Akcja obrazu "Stepy" osadzona jest podczas II wojny światowej. Roman (Borys Szyc), żołnierz Armii Krajowej, wyrusza na front. Mężczyzna zostawia żonę, Ninę (Agnieszka Grochowska), i syna. Kobieta radzi sobie, dopóki jej spokoju nie burzy zjawienie się wojsk radzieckich. Żołnierze zmuszają wszystkie kobiety i dzieci do opuszczenia domów. Schwytani Polacy zostają zesłani w głąb Azji Centralnej, by pod nadzorem policji politycznej pracować w nieludzkich warunkach. Pewnego dnia synek Niny zapada na czerwonkę. Kobieta bezskutecznie próbuje uzyskać pomoc od radzieckich żołnierzy. W końcu zdesperowana ucieka i wyrusza na poszukiwanie leków w towarzystwie grupy kazachstańskich koczowników. Musi stawić czoła licznym przeciwnościom i wyzwaniom.(n)

 • Dynastia Tudorów. The Tudors, s01e06 23:45

  Wolsey udaje się do Paryża, by wynegocjować warunki nowego traktatu. Król Franciszek jest przeciwny zawieraniu pokoju z Anglią. Kardynał ostrzega Morusa, że na decyzje Henryka wpływają inne osoby. Anna dzieli się z królem swymi zastrzeżeniami co do Wolseya. Również królowa Katarzyna nie wierzy w jego lojalność, a o swoich obawach mówi hiszpańskiemu posłowi, Mendozie. Wysłannik ma prosić Karola V o poparcie królowej w sprawie rozwodu. Katarzyna rozmawia z Anną o jej związku z królem oraz pyta męża o jego zamiary. Norfolk i Boleyn pokazują Henrykowi dowody na to, że kardynał okrada królewski skarbiec. Gdy papież ucieka z niewoli, władca postanawia uzyskać zgodę na unieważnienie małżeństwa bezpośrednio we Włoszech. Jego posłannikiem zostaje przyjaciel Cromwella, dr Knight. Henryk ostatecznie przywraca do łask Brandona i czeka na powrót Wolseya.(n)

Lista stacji