×

Wyszukaj artykuł

Program tvTVP Historia program TV. Program telewizyjny TVP Historia na dziś, jutro i weekend

 • Wojenni bracia 20:25

  Losy żołnierzy kompanii Charlie - utworzonej i wysłanej na front jako jedna z ostatnich podczas wojny w Wietnamie. W 1967 roku rekruci musieli walczyć w jednym z najtrudniejszych rejonów - delcie Mekongu będącej matecznikiem Wietkongu. O traumatycznych doświadczeniach na polu walki opowiedzą weterani, którzy musieli się zmierzyć nie tylko z oddziałami wietnamskich partyzantów, minami i pułapkami, lecz także z upałem, dżunglą i trudnym terenem pokrytym bagnami i rozlewiskami. W roli narratora występuje Charlie Sheen, którego gwiazdorska kariera zaczęła się od pamiętnej roli w oscarowym "Plutonie" Olivera Stone'a.(n)

 • Wpół do Trzeciej RP 22:05

  Program poświęcony tzw. transformacji, czyli procesowi przemiany PRL w III RP. Twórcy skupiają się na wydarzeniach i zjawiskach z okresu między wyborami czerwcowymi roku 1989, a przejęciem władzy przez obóz postkomunistyczny w 1993 roku. Poddają oni analizie przekazy medialne z lat 1989 - 1994 oraz konfrontują je z obecną wiedzę historyczną. Prowadzący wprowadzają widzów w kontekst przypominanych wydarzeń oraz pokazują im różnicę pomiędzy prawdą czasu a prawdą ekranu.(n)

 • Historia jedzenia po amerykańsku: Sama słodycz 22:35

  Poszukiwanie jedzenia było kołem napędowym prawie wszystkiego, co homo sapiens osiągnął jako gatunek, a jednocześnie jest jednym z pomijanych aspektów w historii ludzkości. Głód zmuszał do polowania, uprawy roli i osiedlenia się, co miało ogromny wpływ na pojawienie się pierwszych cywilizacji. W poszukiwaniu smaku i wygody ludzie wykorzystali naukę i technologię. Dla mięsa, cukru czy alkoholu zmieniali świat i historię. Z serii dowiadujemy się, między innymi, jak konserwy mięsne pomogły pokonać Hitlera, w jaki sposób kiełbasa dotarła do każdego zakątka Cesarstwa Rzymskiego i jaki był udział przypraw w stworzeniu światowej gospodarki.(n)

 • Sądy, przesądy: W powiększeniu 23:30

  Jakub Moroz porozmawia z artystami i naukowcami. Poruszą temat stosunków chińsko-amerykańskich w czasach pandemii i jej oddziaływaniu na układ sił na świecie. Zastanowią się również, jakie będą skutki kryzysu gospodarczego w polityce.(n)

Lista stacji