×

Wyszukaj artykuł

Program tvTVP Historia program TV. Program telewizyjny TVP Historia na dziś, jutro i weekend

 • Amerykańskie dynastie: rządy Bushów 20:00

  George H.W. Bush staje się lojalnym wiceprezydentem Ronalda Reagana, ale ich małżonki, Barbara i Nancy, nie przepadają za sobą. Po narodzinach bliźniaczek George D. deklaruje wstrzemięźliwość od alkoholu.(n)

 • Nieznane taśmy filmowe. Singapur-ost. 21:00

  Seria dokumentalna przedstawia najstarsze nagrania z Singapuru, niektóre pochodzące nawet z 1900 roku, m.in. "Ananas" i "Coolie Boys" w reżyserii Pathe Brothers. Archiwalia zostały odnowione i zdigitalizowane przez British Film Institute. Filmy pozwalają spojrzeć na Singapur z zupełnie innej perspektywy i poznać jego historię od strony zwyczajnych mieszkańców - dokerów, rikszarzy, policjantów czy dzieci zmuszonych do pracy jako robotnicy. Oprócz tego zdjęcia naświetlają codzienność wyższych sfer.(n)

 • Z widokiem na Wawel: Literaccy prorocy 22:00

  Niezobowiązujący, studyjny program publicystyczny poruszający tematy historyczne z nieco innej perspektywy. Prowadzący oraz zaproszeniu do studia goście rozpoczynają od przypomnienia rocznicy bądź bieżącego wydarzenia, które przypada w okolicach dnia emisji. Jest to jednak tylko pretekst do dalszej debaty w trakcie, której rozmówcy ukazują analogie historyczne, naświetlają podobne zdarzenia w innych kręgach kulturowych oraz sięgają w odmęty przeszłości. W programie poruszane są rożne tematy w tym i te bardzo kontrowersyjne.(n)

 • Virtuti 22:35

  Dramat zatytułowany "Virtuti" to gorzki film Jacka Butrymowicza ukazujący przebieg kampanii wrześniowej 1939 roku. Na przykladzie losów jednego z młodych oficerów zostaje tu ukazane bolesne ścieranie się przeciwstawnych postaw - z jednej strony stoją wykazujący wolę walki żołnierze, z drugiej jest chaos informacyjny i organizacyjny, a także uniemożliwiający im podejmowanie działań brak sprzętu i łączności. Jednym z najważniejszych bohaterów filmu "Virtuti" jest porucznik Jerzy Brejer (Kazimierz Wysota). Dowodzący oddziałem żołnierzy młody mężczyzna walczy nie tylko z wrogiem, ale także z fatalną organizacją. Mimo to stara się wykonywać rozkazy zwierzchników. Gdy dowiaduje się o podpisaniu przez dowódców aktu kapitulacji, czuje złość i bezradność.(n)

Lista stacji