×

Wyszukaj artykuł

Program tvTVP Historia program TV. Program telewizyjny TVP Historia na dziś, jutro i weekend

 • Sensacje XX wieku: Mata Hari 0:40

  Margaretha Gertruda Zelle znana jako Mata Hari urodziła się w 1876 roku w Holandii. Jako 18-latka wyjeżdża z Amsterdamu, gdyż jej romans z dyrektorem szkoły wywołał skandal. Niebawem wychodzi za mąż za znacznie starszego od siebie oficera wojsk kolonialnych, MacLeoda, który niedługo po ślubie opuszcza ją. Zostaje sama i bez środków do życia. Trzy lata później zaczyna występować jako tancerka, w Paryżu, a jeszcze później odwiedza Berlin. Miewa kochanków wśród znanych polityków i wysokich urzędników. Po wybuchu I wojny światowej niemieckie władze potraktowały ją jako obywatelkę wrogiego państwa i zagroziły internowaniem. Wraca wówczas do Holandii, skąd następnie udaje się do stolicy Francji. Od 1916 roku zostaje uznana za niemiecką agentkę i jest nieustannie śledzona. Potrzebując pieniędzy, przyjmuje propozycję pracy rzecz Francji, jako szpieg. Zadaniem jej jest uwiedzenie niemieckiego następcy tronu i wydobycie od niego cennych informacji. Zostaje aresztowana pod zarzutem szpiegostwa, a następnie rozstrzelana 15 października 1917 roku. Działalność jej do dziś budzi kontrowersje i pozostawia wiele niejasności.(n)

 • Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii 1:35

  Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.(n)

 • Encyklopedia II wojny światowej: Tragiczne miasto 2:05

  Odcinek poświęcony oblężeniu Leningradu.(n)

 • Powstanie Warszawskie dzień po dniu 2:30

  Program ukazuje przebieg powstania warszawskiego od dnia wybuchu 1 sierpnia 1944 roku, aż do ostatnich momentów walki. Materiałem, na którym opiera się każdy z 63 odcinków, są notacje i wywiady zarejestrowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.(n)

 • Zakończenie programu 2:45

 • Był taki dzień: 22 września 6:50

  22 września 1929 roku ukazał się manifest artystyczny futurystów. W 1939 roku odbyła się sowiecko - niemiecka defilada w zdobytym polskim Brześciu. W 1944 roku marszałek Michał Rola-Żymierski zalecił stosowanie nowych kryteriów dla kandydatów na oficerów ("nie matura, lecz chęć szczera zrobią z ciebie oficera"). W 1981 roku nastąpiło otwarcie pierwszej linii TGV we Francji.(n)

 • Polska Kronika Filmowa: 1990 - wydanie 31 6:55

  Cotygodniowa kronika filmowa nadawana od 1 grudnia 1944 do 28 grudnia 1994 roku poprzedzała seanse filmowe w kinach. W 1995 roku zaprzestano jej ukazywania. Sama kronika działał aż do 2012 roku rejestrując najistotniejsze wydarzenia w kraju.(n)

 • Stulecie Winnych. s01e06 7:10

  Ania i Mania rozpoczynają edukację szkolną. Szybko dają się poznać jako pilne uczennice. W klasie uwagę sióstr zwraca ten sam chłopiec, Paweł. Wkrótce bliźniaczki zabiegają o jego względy. Anna Lilpop przedstawia ojcu swoją nową sympatię, Jarosława Iwaszkiewicza. Jasiek Winny zostaje elektrykiem na budowie willi Stawisko. Pracujący z nim zdun Damian zakochuje się w innym koledze. Łucja zdradza talent plastyczny. Niestety siostra przełożona nie chce, by dziewczynka kształciła się w tym kierunku. Córki Stanisława kończą naukę w szkole powszechnej. Pierwsze miłosne zawirowania wystawiają przyjaźń bliźniaczek na ciężką próbę.(n)

 • Flesz historii 8:00

  Magazyn skierowany do miłośników historii. Co tydzień prowadzący prezentują najciekawsze informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw, konferencji naukowych i innych wydarzeń kulturalnych związanych z propagowaniem wiedzy historycznej.(n)

 • Twarze Solidarności: Stanisław Fudakowski 8:20

  Seria dokumentalna prezentująca sylwetki osób związanych z Solidarnością, w tym szczegóły ich działalności przeciwko komunistycznej władzy.(n)

 • Akcja Żywiec 8:40

  Aktion Saybusch (Akcja Żywiec), jak nazywano tę operację, polegała na wysiedleniu ludności zamieszkującej tereny centralnej Polski zwanej Generalną Gubernią. Ogółem do 1994 roku na Żywiecczyźnie pozbawiono domów około 50 tysięcy mieszkańców, czyli blisko 1/3 tamtejszej populacji. Na ich miejsce osiedlano Niemców ze Wschodu, przeważnie z Ukrainy, krajów bałtyckich oraz rumuńskiej Bukowiny.(n)

 • Wojna polska 1939. Dzień po dniu 9:15

  23 sierpnia 1939 został podpisany pakt Ribbentrop - Mołotow o wzajemnej nieagresji pomiędzy Niemcami a Związkiem Radzieckim. Pozwoliło to Hitlerowi na swobodne zaatakowanie Polski 1 września. Francja i Wielka Brytania mimo wypowiedzenia Niemcom wojny nie zdecydowały się na bardziej stanowczą reakcję. Armia polska podjęła bohaterską obronę, jednak Wehrmacht miał przytłaczającą przewagę. Przegraną Polski ostatecznie przypieczętowała zdrada Związku Sowieckiego z dnia 17 września.(n)

 • Sensacje XX wieku: Pojedynek w Venlo 9:40

  Autor programu przedstawia do dziś nie do końca wyjaśnione okoliczności zamachu na Adolfa Hitlera, dokonanego 8 listopada 1939 roku. Wówczas w monachijskiej piwiarni podczas zjazdu nazistów od bomby zginęło sześciu ludzi, a wielu zostało rannych. W momencie eksplozji Hitlera nie było już w budynku. W tym okresie niemiecka generalicja obawiała się przedwczesnego uderzenia na mocarstwa zachodnie. Z niepokojem patrzyła także na rosnące wpływy Himmlera i jego formacji. Abwehra kierowana przez admirała Canarisa ostro konkurowała z dowodzonym przez Waltera Schellenberga wywiadem SS. Przypuszcza się, że zamach i późniejsze wydarzenia mogły być następstwem rywalizacji tych obu służb.(n)

 • Giganci historii: Władysław Łokietek 10:45

  Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.(n)

 • Wojownicy czasu: Gwiaździsta eskadra, czyli Lwów 1919-1920 11:40

  Cykl filmów poświęconych bitwom z różnych wojen i okresów historycznych. Twórcy prezentują ich przebieg dzięki rekonstrukcjom historycznym.(n)

 • Wojenne dziewczyny . s02e14 12:15

  Marysia przebywa w siedzibie gestapo w Al. Szucha, gdzie jest brutalnie przesłuchiwana. Ponieważ dziewczyna nie chce wyjawić prawdziwego nazwiska, Niemiec katuje ją, a następnie druzgocze jej dłoń przyciskiem do papieru. Pobita Marysia trafia do celi na Pawiaku. Ranna Irka przebywa na folwarku w domu Grudzińskiego. Podczas rozmowy z dziewczyną Stefan znów zauważa chłopaka, który do złudzenia przypomina Kamila, ale twierdzi, że nazywa się Filip Sroka. Współwięźniarki Marysi starają się pomóc rannej dziewczynie. Jedna z nich, Leokadia, mówi, że powinna zaufać lekarzowi. Za jego pośrednictwem Marysia przekazuje informację, gdzie jest więziona. Tymczasem przebywający w kryjówce konspiracyjnej Konstanty i Zoja cały czas czekają na dziewczynę. Są głodni i wyczerpani. Ewka zabiera ich stamtąd i przeprowadza do domu Nawrota. Margarette przejmuje prowadzenie agenta Rudolfa. Niemka nadal stara się odnaleźć Alicję Janiak. Po kolejnym okrutnym przesłuchaniu Leokadia usiłuje popełnić samobójstwo. Połyka truciznę, ale Marysia wzywa pomoc i kobietę udaje się uratować. Filip Sroka zostaje przyprowadzony na folwark Grudzińskiego. Okazuje się, że jego prawdziwe nazwisko brzmi Kamil Brodzki. Nie wie o tym, ponieważ podczas bombardowania został ciężko ranny i stracił pamięć. Ewka organizuje akcję odbicia Marysi. Angażuje w nią dawnych przyjaciół z półświatka.(n)

 • Ci cholerni Polacy. Lotnictwo polskie 1939-: Wielka wędrówka 13:05

  Cykl prezentuje losy polskich żołnierzy lotników walczących w Bitwie o Anglię. Widzowie dowiedzą się więcej o ich bohaterskich czynach i roli w zwycięstwie nad Niemcami.(n)

 • Ekspertyza: Badanie szczątków generała Sikorskiego 13:25

  Ponowna ekshumacja szczątków generała Władysława Sikorskiego w listopadzie 2008 roku miała na celu rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących przyczyn jego śmierci. Badania zostały przeprowadzone w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Twórcy prezentują wyniki tego postępowania.(n)

 • Dowódcy AK: "Bór" - gen. dywizji Tadeusz Komorowski 13:50

  Dokument ukazuje biografię Tadeusza Bora-Komorowskiego, generała dywizji Wojska Polskiego i dowódcy Armii Krajowej. Generała wspominają m.in. jego syn Adam Komorowski, dziennikarz Jan Nowak-Jeziorański oraz pisarz i historyk Józef Garliński. Widzowie poznają okoliczności mianowania Bora naczelnym wodzem w chwili kapitulacji powstania, a także wydarzenia, które miały miejsce w obozie jenieckim, do którego trafił generał wraz z innymi przywódcami powstania po poddaniu Warszawy.(n)

 • Historia w postaciach zapisana: Cesarzowa Sissi - miłość, chwała i tragedia 14:25

  Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.(n)

 • Kuchnia Jagiellonów: W stolicy państwa krzyżackiego kuchnia fusion najlepsza w Europie 16:10

  Historyk, dziennikarz i pisarz Łukasz Modelski, autor kilku książek o historii kuchni, odtworzy dawne potrawy. Przygotuje dnia, korzystając ze starych receptur, ale unowocześni je tak, by były możliwe do przyrządzenia we współczesnej kuchni. W czasie gotowania przybliży historię poszczególnych produktów, przypraw oraz opowie anegdoty z dziejów Polski od XIV do XVII wieku.(n)

 • Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Lublin R-XIII na lotnisko nie wrócił 16:40

  Autorzy programu wyruszają do miejscowości Męcka Wola pod Sieradzem, gdzie znajdowało się jedno z lotnisk polowych. Chcą dowiedzieć się, co stało się we wrześniu 1939 roku z samolotem 66. eskadry obserwacyjnej armii "Łódź". 3 września załoga wystartowała z rozkazem rozpoznania ruchów niemieckich w rejonie miejscowości Warta. Lotnicy powrócili do bazy już samochodem.(n)

 • Twarze Solidarności: Krzysztof Gosiewski 17:10

  Seria dokumentalna prezentująca sylwetki osób związanych z Solidarnością, w tym szczegóły ich działalności przeciwko komunistycznej władzy.(n)

 • Tu wszystko jest Polską: Ołtarz i tron 17:35

  Rola Wawelu w historii Polski jest niezwykle ważna. Miejsce to kojarzy się niepodległością i potęgą Rzeczpospolitej. Dokument przedstawia jego dzieje przy wykorzystaniu ikonografii. W komnatach zamkowych zaproszeni goście porozmawiają na różne tematy związane z polską historią. Zespół baletowy Cracovia Danza w klimatycznych kostiumach z epoki pomoże widzom przenieść się w odległe czasy.(n)

 • Historia Dominika Szajnera 18:00

  Dominik Szajner, nazywany także zamojskim Hansem Klosem, był mieszkańcem Zamościa, przedwojennym podoficerem pułku lotniczego oraz wywiadowcą Armii Krajowej. W trakcie II wojny światowej zapobiegł przetopieniu przez Niemców zabytkowych dzwonów z katedry zamojskiej oraz uratował setki mieszkańców Zamojszczyzny od wysiedleń, wykradając i przekazując do skopiowania niemieckie plany relokacji ludności.(n)

 • Polska i świat z historią w tle: Dzieje jednej bojówki 18:25

  Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej została utworzona przez Polską Partię Socjalistyczną w kwietniu 1904 roku i działała do 1911 roku. Instytucja chroniła rewolucyjną PPS, jej demonstracje i spotkania. Przeprowadzała też akcje zbrojne.(n)

 • Polska Kronika Filmowa: 1991 - wydanie 35 18:45

  Cotygodniowa kronika filmowa nadawana od 1 grudnia 1944 do 28 grudnia 1994 roku poprzedzała seanse filmowe w kinach. W 1995 roku zaprzestano jej ukazywania. Sama kronika działał aż do 2012 roku rejestrując najistotniejsze wydarzenia w kraju.(n)

 • Stulecie Winnych. s01e07 19:00

  Bliźniaczki pobierają nauki w gimnazjum Platerek w Warszawie. Tymczasem z Brwinowa dochodzą niepokojące wieści. Okazuje się, że Antoni cierpi na chorobę otępienną. Paweł wyznaje Ani miłość. Nalega na szybki ślub. Źle znosi wyjazd ukochanej do Warszawy, a za swoje nieszczęście obwinia Lilpopa. Winna odwzajemnia uczucia Pawła, lecz nie chce przerywać nauki w gimnazjum. Prosi go o wyrozumiałość, jednocześnie ukrywając ich związek przed bliskimi. Mania wiąże wielkie nadzieje z Pawłem. Chce zostać jego żoną. Nie przypuszcza nawet, że chłopak zakochał się w jej siostrze. Ignacy przyjmuje święcenia kapłańskie. Ania zauważa zmianę w zachowaniu Stanisława Lilpopa. Mężczyzna prosi dziewczynę, by mu towarzyszyła podczas niedzielnego spaceru. Ona jednak wyrusza do Brwinowa. Kilka dni później bliźniaczki niespodziewanie zostają wezwane do gabinetu dyrektorki szkoły.(n)

 • Historia na ten czas: Prymas Stefan Wyszyński. Izolacja 19:45

  Znawcy dziejów Polski i historycy idei zapoznają widzów z kluczowymi wydarzeniami od początków polskiej państwowości przez potęgę i upadek państwa Jagiellonów, do Konstytucji 3 maja. Opowiedzą o rzymskich i chrześcijańskich korzeniach kraju oraz o dziedzictwie polskiego sarmatyzmu. Ukażą sylwetki wielkich wodzów i hetmanów XVII wieku oraz długą drogę do odzyskania niepodległości i wojnę o granice w 1920 roku. Przedstawią fakty z II wojnie światowej i opowiedzą o jej długotrwałych skutkach. Przyjrzą się korzeniom polskiego modelu wolności oraz miejscu Polski na mapie świata.(n)

 • Tajemnice III Rzeszy: Kobiety Hitlera 20:00

  Tym razem realizatorzy opowiedzą o historiach miłosnych dyktatora. Okazuje się, że Ewa Braun nie była jedyną kobietą w życiu Adolfa Hitlera. Führer wdawał się w liczne romanse, poza tym wzdychało do niego wiele Niemek, które uznawały go za ideał mężczyzny. Miłostki Hitlera wielokrotnie miały tragiczny koniec. Dwie z jego kochanek, młodziutka Maria Reiter i brytyjska arystokratka Unity Mitford, po rozstaniu z dyktatorem próbowały się zabić. Jednej z jego partnerek, Geli Raubal, udało się zrealizować swój desperacki plan.(n)

 • Niezależni 21:00

  Autorzy ukazują historię Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Największym sukcesem tej organizacji była wielka reforma akademicka w 1981 roku. Dowiemy się m.in., o czym marzyli wówczas członkowie NZS, czego domagali się od władzy, jak organizowali protesty i jakie były reakcje społeczeństwa na ich strajki.(n)

 • Po PRL-u: Ile jest PRL-u w III RP? 22:05

  Program poświęcony procesom historycznym, które doprowadziły do przemian ustrojowych w Polsce po 1989 roku. Prowadząca, Beata Michniewicz, oraz zaproszeni do studia naukowcy wspominają minione czasy i dokonują analizy archiwalnych materiałów filmowych, dzięki którym przybliżają widzom ten jakże ważny dla Polaków okres oraz rzucają nowe światło na współczesną debatę polityczną i historyczną.(n)

 • Mała Moskwa 22:40

  Nagrodzony Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni oraz pięcioma statuetkami Orłów (m.in. za scenariusz, scenografię i kostiumy) dramat o zakazanej miłości w trudnych czasach PRL. Akcja rozgrywa się w "małej Moskwie", czyli w Legnicy z czasów, gdy stacjonowały w niej wojska rosyjskie. Rok 1967. Rosyjski pilot wojskowy Jura (Dmitrij Uljanov) otrzymuje przydział do Legnicy. W podróży do tzw. małej Moskwy towarzyszy mu żona Wiera (Swietłana Chodczenkowa), miłośniczka polskiej kultury. W mieście - największym garnizonie wojsk radzieckich w Europie Wschodniej - trwają obchody 50. rocznicy zwycięstwa Wielkiej Rewolucji Październikowej. Wiera deklasuje rywali w konkursie wokalnym "Melodie przyjaźni". Odbiera nagrodę z rąk porucznika Wojska Polskiego Michała Janickiego (Lesław Żurek), który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Romans Rosjanki z Polakiem, w dodatku w kręgach wojskowych, jest nie do pomyślenia. Wiera, choć odwzajemnia uczucie Michała, broni się przed romansem. Miłość jednak okazuje się silniejsza. Gdy po roku przychodzi na świat nieślubna córka Wiery, kobieta decyduje się na rozstanie z mężem. Stara się o polskie obywatelstwo, ale zamiast niego otrzymuje nakaz powrotu do ZSRR. Postanawia wraz z dzieckiem uciec z "małej Moskwy".(n)

Lista stacji