×

Wyszukaj artykuł

Program tvTVP Historia program TV. Program telewizyjny TVP Historia na dziś, jutro i weekend

 • Wojna polska 1939. Dzień po dniu 0:55

  23 sierpnia 1939 został podpisany pakt Ribbentrop - Mołotow o wzajemnej nieagresji pomiędzy Niemcami a Związkiem Radzieckim. Pozwoliło to Hitlerowi na swobodne zaatakowanie Polski 1 września. Francja i Wielka Brytania mimo wypowiedzenia Niemcom wojny nie zdecydowały się na bardziej stanowczą reakcję. Armia polska podjęła bohaterską obronę, jednak Wehrmacht miał przytłaczającą przewagę. Przegraną Polski ostatecznie przypieczętowała zdrada Związku Sowieckiego z dnia 17 września.(n)

 • Telewizja: Historia telewizji. Polak potrafi 1:20

  Odcinek opowiadający o kulisach funkcjonowania telewizji polskiej w latach 70. XX wieku. Twórcy prezentują także kontekst społeczno-polityczny, związany z tym okresem.(n)

 • Powstanie Warszawskie dzień po dniu 2:35

  Program ukazuje przebieg powstania warszawskiego od dnia wybuchu 1 sierpnia 1944 roku, aż do ostatnich momentów walki. Materiałem, na którym opiera się każdy z 63 odcinków, są notacje i wywiady zarejestrowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.(n)

 • Zakończenie programu 2:50

 • Był taki dzień: 21 września 6:50

  21 września 490 roku p.n.e. odbyła się bitwa pod Maratonem. W 1939 rozpoczęła się obrona Grodna przed Sowietami. W 1980 roku Polskie Radio po raz pierwszy przeprowadziło transmisję mszy świętej. W 1980 roku Gerard d'Aboville przepłynął Atlantyk na łodzi wiosłowej.(n)

 • Polska Kronika Filmowa: 1994 - wydanie 34 6:55

  Cotygodniowa kronika filmowa nadawana od 1 grudnia 1944 do 28 grudnia 1994 roku poprzedzała seanse filmowe w kinach. W 1995 roku zaprzestano jej ukazywania. Sama kronika działał aż do 2012 roku rejestrując najistotniejsze wydarzenia w kraju.(n)

 • Twierdza Kłodzka 7:20

  Dokument przybliża dzieje miasta i zamku, później przemienionego w twierdzę. Przedstawia także historię ucieczek z fortyfikacji i obozu pracy powstałego w trakcie II wojny światowej.(n)

 • Ex Libris 8:05

  Program poświęcony książkom historycznym. Twórcy magazynu prezentują najciekawsze pozycje i przedstawiają sylwetki autorów.(n)

 • Twarze Solidarności: Grzegorz Stawski 8:30

  Seria dokumentalna prezentująca sylwetki osób związanych z Solidarnością, w tym szczegóły ich działalności przeciwko komunistycznej władzy.(n)

 • Rodziny Wyklętych mają głos 8:55

  Cykl rozmów z rodzinami, głównie potomkami wyklętych przez władze komunistyczne Żołnierzy Niezłomnych. Prowadzący przeprowadzają rozmowy zarówno z dziećmi jednych z najbardziej znanych bohaterów, takich jak syn Józefa Franczaka ps. "Laluś", jak i z tymi całkowicie zapomnianymi, jak syn Wiktora Stryjewskiego ps. "Cacko", żołnierza AK i NZS (NZW), skazanego przez komunistów po wojnie na trzydziestoośmiokrotna karę śmierci.(n)

 • Wojna polska 1939. Dzień po dniu 9:25

  23 sierpnia 1939 został podpisany pakt Ribbentrop - Mołotow o wzajemnej nieagresji pomiędzy Niemcami a Związkiem Radzieckim. Pozwoliło to Hitlerowi na swobodne zaatakowanie Polski 1 września. Francja i Wielka Brytania mimo wypowiedzenia Niemcom wojny nie zdecydowały się na bardziej stanowczą reakcję. Armia polska podjęła bohaterską obronę, jednak Wehrmacht miał przytłaczającą przewagę. Przegraną Polski ostatecznie przypieczętowała zdrada Związku Sowieckiego z dnia 17 września.(n)

 • Sensacje XX wieku: Mata Hari 9:50

  Margaretha Gertruda Zelle znana jako Mata Hari urodziła się w 1876 roku w Holandii. Jako 18-latka wyjeżdża z Amsterdamu, gdyż jej romans z dyrektorem szkoły wywołał skandal. Niebawem wychodzi za mąż za znacznie starszego od siebie oficera wojsk kolonialnych, MacLeoda, który niedługo po ślubie opuszcza ją. Zostaje sama i bez środków do życia. Trzy lata później zaczyna występować jako tancerka, w Paryżu, a jeszcze później odwiedza Berlin. Miewa kochanków wśród znanych polityków i wysokich urzędników. Po wybuchu I wojny światowej niemieckie władze potraktowały ją jako obywatelkę wrogiego państwa i zagroziły internowaniem. Wraca wówczas do Holandii, skąd następnie udaje się do stolicy Francji. Od 1916 roku zostaje uznana za niemiecką agentkę i jest nieustannie śledzona. Potrzebując pieniędzy, przyjmuje propozycję pracy rzecz Francji, jako szpieg. Zadaniem jej jest uwiedzenie niemieckiego następcy tronu i wydobycie od niego cennych informacji. Zostaje aresztowana pod zarzutem szpiegostwa, a następnie rozstrzelana 15 października 1917 roku. Działalność jej do dziś budzi kontrowersje i pozostawia wiele niejasności.(n)

 • Planety: Mars 10:55

  Twórcy serii zabierają widzów w zapierającą dech w piersiach podróż po Układzie Słonecznym, ukazując za pomocą niesamowitych efektów wizualnych, jak narodziły się i ewoluowały poszczególne planety. Każdy z odcinków poświęcony jest konkretnej historii. Program jest skonstruowany w taki sposób, by trzymać widza w napięciu. Dzięki najnowszym doniesieniom nauki widzowie dowiedzą się m.in., jaka jest przeszłość Układu Słonecznego, a także jaka będzie jego przyszłość.(n)

 • Archiwum zimnej wojny: Długi cień Katynia 11:50

  Cykl autorstwa Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego ukazujący wydarzenia z czasów zimnej wojny. Program został oparty m.in. na nagraniach z weteranami tego konfliktu, który zdaniem wielu ekspertów trwa nadal. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć nagrania i archiwa z tamtego okresu oraz przypomnieć sobie wydarzenia, które miały wpływ na rozkład sił między stronami. Cykl stworzony we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.(n)

 • Wojenne dziewczyny. s01e13 12:25

  Ewka ucieka z transportu i znajduje schronienie u Nawrota, dawnego kolegi. Mieszka z nim Rozi, kochanka zlikwidowanego gestapowca. Marysia spotyka dawnego nauczyciela muzyki. Tymczasem dziewczyny poszukuje kierowca Margarethe, Herman. Witold, Irka i Marysia cieszą się z powrotu Ewki. Wkrótce muszą opuścić Warszawę. Witold organizuje ich transport na wieś. Margarethe szantażuje Marysię i żąda zwrotu zdjęć kompromitujących jej brata. Po odzyskaniu fotografii rozkazuje Hermanowi zabić dziewczynę. Joachimowie muszą uciekać. Marysia udaje się po pomoc do profesora muzyki. Niestety, zostaje zatrzymana. Stefan spotyka Kamila. Ten jednak nie poznaje kolegi i twierdzi, że nazywa się Filip Socha.(n)

 • Polska egzotyczna: Bitwa nad Bzurą 13:20

  W dniach 9-22 września 1939 roku miała miejsce jedna z największych bitew tego okresu. Dla jej upamiętnienia Fundacja Polonia Militaris organizuje we wrześniu największą polską inscenizację historyczną z okresu II wojny światowej. W rekonstrukcji na łąkach pod Brochowem, weźmie udział prawie 500 osób dysponujących 30 pojazdami bojowymi i 50 końmi. Zostanie odtworzony jeden z epizodów starcia zbrojnego, mianowicie przeprawa wojska przez Bzurę mostem w Witkowicach. Na polu bitwy pojawią się czołgi i kawaleria, broń maszynowa. Nie zabraknie też efektów pirotechnicznych.(n)

 • Jezioro Bodeńskie 13:45

  "Jezioro Bodeńskie" to dramat z lat 80. zrealizowany na podstawie prozy Stanisława Dygata - powieści pod tym samym tytułem i opowiadania "Karnawał". Zarówno za reżyserię, jak i scenariusz obrazu odpowiada Janusz Zaorski. Występujący w filmie Maria Pakulnis i Krzysztof Pieczyński zostali za swoje kreacje wyróżnieni Brązowymi Lwami Gdańskimi. "Jezioro Bodeńskie" przedstawia wojenne losy młodego Polaka (Krzysztof Pieczyński). Legitymujący się francuskim paszportem mężczyzna zostaje w 1940 roku internowany. Wraz z grupą rodaków, a także obywateli brytyjskich i francuskich, trafia do niewielkiej miejscowości w Szwajcarii, gdzie utworzono dla nich obóz mieszczący się w dawnym budynku szkolnym. Na miejscu młody Polak zaprzyjaźnia się z piękną Francuzką Suzanne (Małgorzata Pieczyńska). Kobieta wykazuje wielkie zainteresowanie polską kulturą i historią. Spędzają więc razem długie godziny, podczas których opowiada on jej o swojej ojczyźnie i czyta utwory romantycznych wieszczów. W tym samym czasie mężczyzna adoruje także przebojową Jankę (Joanna Szczepkowska) i nowo przybyłą Renee (Maria Pakulnis). Stopniowo, obserwując rodaków, mężczyzna dokonuje rozrachunku z własnym życiem, a także polską martyrologią. Tymczasem pewnego dnia Suzanne nagle opuszcza obóz. Bohater filmu "Jezioro Bodeńskie" spotyka ją dopiero wiele lat później w tym samym miejscu. Oboje zwiedzają budynek, pełniący podczas wojny funkcję obozu.(n)

 • Jak powstawały kontynenty: Australia 15:25

  Seria dokumentalna przedstawiająca fascynujące dzieje kontynentów. Profesor Iain Stewart wyjaśnia, w jaki sposób one powstały.(n)

 • Wpół do Trzeciej RP 16:20

  Program poświęcony tzw. transformacji, czyli procesowi przemiany PRL w III RP. Twórcy skupiają się na wydarzeniach i zjawiskach z okresu między wyborami czerwcowymi roku 1989, a przejęciem władzy przez obóz postkomunistyczny w 1993 roku. Poddają oni analizie przekazy medialne z lat 1989 - 1994 oraz konfrontują je z obecną wiedzę historyczną. Prowadzący wprowadzają widzów w kontekst przypominanych wydarzeń oraz pokazują im różnicę pomiędzy prawdą czasu a prawdą ekranu.(n)

 • Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii 16:50

  Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.(n)

 • Flesz historii 17:20

  Magazyn skierowany do miłośników historii. Co tydzień prowadzący prezentują najciekawsze informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw, konferencji naukowych i innych wydarzeń kulturalnych związanych z propagowaniem wiedzy historycznej.(n)

 • Twarze Solidarności: Stanisław Fudakowski 17:40

  Seria dokumentalna prezentująca sylwetki osób związanych z Solidarnością, w tym szczegóły ich działalności przeciwko komunistycznej władzy.(n)

 • Akcja Żywiec 18:00

  Aktion Saybusch (Akcja Żywiec), jak nazywano tę operację, polegała na wysiedleniu ludności zamieszkującej tereny centralnej Polski zwanej Generalną Gubernią. Ogółem do 1994 roku na Żywiecczyźnie pozbawiono domów około 50 tysięcy mieszkańców, czyli blisko 1/3 tamtejszej populacji. Na ich miejsce osiedlano Niemców ze Wschodu, przeważnie z Ukrainy, krajów bałtyckich oraz rumuńskiej Bukowiny.(n)

 • Polska i świat z historią w tle: Dom przy Asłanowicza 18:35

  Karol Wierzejski, właściciel domu znajdującego się na terenie siedleckiego getta, postanowił odzyskać Torę, której podobno użyto do ocieplania budynku. Udało mu się to - święta księga znajdowała się w ścianach pod wieloma warstwami tynku. Odnalezioną przez pana Wierzejskiego Torę ufundował przed laty zamożny przedsiębiorca, Julian Lewin, którego cała rodzina zginęła w czasie wojny.(n)

 • Polska Kronika Filmowa: 1990 - wydanie 31 18:50

  Cotygodniowa kronika filmowa nadawana od 1 grudnia 1944 do 28 grudnia 1994 roku poprzedzała seanse filmowe w kinach. W 1995 roku zaprzestano jej ukazywania. Sama kronika działał aż do 2012 roku rejestrując najistotniejsze wydarzenia w kraju.(n)

 • Stulecie Winnych. s01e06 19:05

  Ania i Mania rozpoczynają edukację szkolną. Szybko dają się poznać jako pilne uczennice. W klasie uwagę sióstr zwraca ten sam chłopiec, Paweł. Wkrótce bliźniaczki zabiegają o jego względy. Anna Lilpop przedstawia ojcu swoją nową sympatię, Jarosława Iwaszkiewicza. Jasiek Winny zostaje elektrykiem na budowie willi Stawisko. Pracujący z nim zdun Damian zakochuje się w innym koledze. Łucja zdradza talent plastyczny. Niestety siostra przełożona nie chce, by dziewczynka kształciła się w tym kierunku. Córki Stanisława kończą naukę w szkole powszechnej. Pierwsze miłosne zawirowania wystawiają przyjaźń bliźniaczek na ciężką próbę.(n)

 • Historia na ten czas: Prymas Stefan Wyszyński. Praca 19:50

  Znawcy dziejów Polski i historycy idei zapoznają widzów z kluczowymi wydarzeniami od początków polskiej państwowości przez potęgę i upadek państwa Jagiellonów, do Konstytucji 3 maja. Opowiedzą o rzymskich i chrześcijańskich korzeniach kraju oraz o dziedzictwie polskiego sarmatyzmu. Ukażą sylwetki wielkich wodzów i hetmanów XVII wieku oraz długą drogę do odzyskania niepodległości i wojnę o granice w 1920 roku. Przedstawią fakty z II wojnie światowej i opowiedzą o jej długotrwałych skutkach. Przyjrzą się korzeniom polskiego modelu wolności oraz miejscu Polski na mapie świata.(n)

 • Historia w postaciach zapisana: Agatha Christie - niezwykła Królowa Zbrodni 20:00

  Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.(n)

 • Spór o historię: Sojusz polsko-rumuński 22:00

  Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.(n)

 • Nieznane taśmy filmowe. Singapur-ost. 22:45

  Seria dokumentalna przedstawia najstarsze nagrania z Singapuru, niektóre pochodzące nawet z 1900 roku, m.in. "Ananas" i "Coolie Boys" w reżyserii Pathe Brothers. Archiwalia zostały odnowione i zdigitalizowane przez British Film Institute. Filmy pozwalają spojrzeć na Singapur z zupełnie innej perspektywy i poznać jego historię od strony zwyczajnych mieszkańców - dokerów, rikszarzy, policjantów czy dzieci zmuszonych do pracy jako robotnicy. Oprócz tego zdjęcia naświetlają codzienność wyższych sfer.(n)

 • W powiększeniu 23:45

  Program, w którym nie zabraknie dyskusji o aktualnych i najistotniejszych kwestiach politycznych, społecznych oraz artystycznych.(n)

Lista stacji