×

Wyszukaj artykuł

Program tvTVP Historia program TV. Program telewizyjny TVP Historia na dziś, jutro i weekend

 • Był taki dzień: 27 października 6:50

  27 października 1904 roku ruszyła pierwsza linia nowojorskiego metra. W 1938 roku ogłoszono wynalezienie nylonu. W 1956 roku w PRL rozpoczęto likwidację sklepów dla uprzywilejowanych zwanych "sklepami za żółtymi firankami". W 1991 roku odbyły się pierwsze po wojnie całkowicie wolne wybory parlamentarne.(n)

 • Polska Kronika Filmowa: 1990 - wydanie 36 6:55

  Cotygodniowa kronika filmowa nadawana od 1 grudnia 1944 do 28 grudnia 1994 roku poprzedzała seanse filmowe w kinach. W 1995 roku zaprzestano jej ukazywania. Sama kronika działał aż do 2012 roku rejestrując najistotniejsze wydarzenia w kraju.(n)

 • Stulecie Winnych . s02e21 7:20

  Nadchodzi koniec wojny. Paweł Bartoszewicz vel kapitan Żelazny dostaje rozkaz zabicia konfidenta Antoniego Jamrożego. W willi Iwaszkiewiczów zostają zakwaterowani enkawudziści. Ich zachowanie uniemożliwia pracę Jarosławowi i dochodzi do awantury. Pisarz szuka pomocy u Jerzego Borejszy - prezesa Czytelnika. Dzięki jego wstawiennictwu nieproszeni lokatorzy opuszczają Stawisko. Do Brwinowa dociera wojsko radzieckie. W mundurze żołnierza Berlinga wraca także Jasiek. Pałac Wieruszów pełni teraz funkcję szpitala. Wśród rannych jest Ryszard - towarzysz Jaśka w jego wojennej tułaczce. Na prośbę Winnego chłopakiem opiekuje się Mania. Dawni mieszkańcy Warszawy wracają do swoich zniszczonych domów. Michał dostaje informację z Czerwonego Krzyża, że jego żona przeżyła wojnę. Tymczasem Ania szuka ukochanego.(n)

 • Flesz historii 8:15

  Magazyn skierowany do miłośników historii. Co tydzień prowadzący prezentują najciekawsze informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw, konferencji naukowych i innych wydarzeń kulturalnych związanych z propagowaniem wiedzy historycznej.(n)

 • Żołnierze bez imperium 8:35

  Dokument obrazuje ostatni okres istnienia na terenie Polski Północnej Grupy Armii Radzieckiej. Historyczne wydarzenie opowiedziane są przez rosyjskich żołnierzy, ich przeżycia oraz refleksje. Kończy się świat, który ich ukształtował i któremu służyli. Film jest próbą udokumentowania zmian zachodzących w świadomości wojskowych. Czy poszukują oni nowej tożsamości, swojego miejsca w rosyjskim społeczeństwie?(n)

 • Dzieła, arcydzieła: Pamiętnik Lenartowicza 9:35

  Polska Akademia Umiejętności w Krakowie sprawuję opiekę nad prywatnym albumem Teofila Lenartowicza zatytułowanym "Umarli żywi". Jego zawartość jest niezwykle cenna. Znajdują się w nim listy, poezja, pamiątki, działa samego Lenartowicza oraz jego przyjaciół np. Kamila Cypriana Norwida lub Adama Mickiewicza.(n)

 • Sensacje XX wieku: Decydujący cios 9:45

  Wiosną 1936 roku Hitler otwarcie szykował się do wojny. Jego podwładni z NSDAP i SS w pełni popierali jego awanturnicze plany. Za to starzy, cesarscy jeszcze generałowie głośno protestowali. Ich zdaniem Wehrmacht nie był gotowy do starcia ze światowymi potęgami.(n)

 • Giganci historii: Sarmatyzm. Kultura polskiej szlachty XVI i XVII wieku 10:45

  Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.(n)

 • Przeczytaj mi tę historię 11:35

  Emka Kowalska prezentuje pozycje książkowe, które pozwolą najmłodszym poznać tajniki historii Polski i świata. W programie pojawią się książki dla przedszkolaków i nastolatków, historia starożytna i współczesna, wojenne losy dzieci i biografie władców. Dzieci pochwalą się także swoimi doświadczeniami z historią, którą uważają za bardzo ciekawą.(n)

 • Rok 1920. Kalendarium 11:40

  Cykl ukazujący dramatyczne losy roku 1920. Niespełna dwa lata po powrocie na mapy świata, młode państwo huczące od wewnętrznych problemów, ponownie staje na skraju przepaści.(n)

 • Wojownicy czasu: Vivat Vasa, czyli Szwedzi pod Gniewem 1626 11:50

  Cykl filmów poświęconych bitwom z różnych wojen i okresów historycznych. Twórcy prezentują ich przebieg dzięki rekonstrukcjom historycznym.(n)

 • Wojenne dziewczyny . s03e39 12:30

  Leokadia uzmysławia Marysi, że czas zmienić miejsce pobytu. Dziewczyna jest już poszukiwana w całym mieście. Wolfgang wraca do Warszawy z Leonem. Nadmienia, że wie o jego wizytach na Koziej i chce mu tam towarzyszyć. Mężczyźni jadą do domu publicznego. W samochodzie gestapowiec ujawnia, że Szczęsny będzie na poligonie, na którym jutro Niemcy przeprowadzą test wystrzału pocisku. Leon zamyka się w Ewką w pokoju, gdzie przekazuje jej mikrofilmy z dokumentacją. Witek szykuje zasadzkę na poligonie. Pomagają mu Ewka, Olek, Mundek i Kobra. Na leśnej drodze udaje im się opanować ciężarówkę, jednak okazuje się, że nie ma w niej Szczęsnego. Niemcy przygotowują się do próby. Leon dowiaduje się od Erwina, że po wszystkim Szczęsny zostanie zlikwidowany. Mężczyzna postanawia go ratować. Za uciekinierami rusza pościg. Ojcu Irki udaje się przeżyć, natomiast Leon ginie. W jadłodajni Szczęsny spotyka się z żoną, córką oraz Witkiem i jego narzeczoną. Wolfgang dostaje rozkaz wyjazdu na front wschodni.(n)

 • Ci cholerni Polacy. Lotnictwo polskie 1939-: Nie tylko 303 - wielkie polowanie 13:20

  Cykl prezentuje losy polskich żołnierzy lotników walczących w Bitwie o Anglię. Widzowie dowiedzą się więcej o ich bohaterskich czynach i roli w zwycięstwie nad Niemcami.(n)

 • Ekspertyza: Teczka TW "Bolka" 13:40

  Seria dokumentów naświetlających mało znane fakty z najciekawszych zdarzeń historycznych. Twórcy, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Instytutem Ekspertyz Sądowych, wyjaśniają tajemnice z przeszłości.(n)

 • Historia w postaciach zapisana: Agatha Christie - niezwykła Królowa Zbrodni 14:15

  Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.(n)

 • Kuchnia Jagiellonów: Od Smoleńska po Madryt 16:05

  Historyk, dziennikarz i pisarz Łukasz Modelski, autor kilku książek o historii kuchni, odtworzy dawne potrawy. Przygotuje dnia, korzystając ze starych receptur, ale unowocześni je tak, by były możliwe do przyrządzenia we współczesnej kuchni. W czasie gotowania przybliży historię poszczególnych produktów, przypraw oraz opowie anegdoty z dziejów Polski od XIV do XVII wieku.(n)

 • Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Nasze miejsce na ziemi 16:40

  Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.(n)

 • Lwów pod okupacją 17:15

  Przed wybuchem drugiej wojny światowej Lwów był zasobnym, wielokulturowym miastem. Na jego terenie znajdowała się m.in. znana szkoła matematyczno-filozoficzna. Wszystko to zostało zaprzepaszczone w 1939 roku. Sowiecka okupacja Lwowa rozpoczęła się 22 września. Wraz z wojskiem do miasta wkroczyli funkcjonariusze NKWD. Pierwszymi ich ofiarami byli polscy oficerowie, którzy na mocy rozejmu mieli opuścić miasto. Obecnie wiadomo, że zostali zamordowani w Katyniu. Tymczasem znacząca grupa polskich literatów przebywających wówczas we Lwowie opowiedziała się za okupantem.(n)

 • Tu wszystko jest Polską: Utrzymać czy odbić? 18:15

  Rola Wawelu w historii Polski jest niezwykle ważna. Miejsce to kojarzy się niepodległością i potęgą Rzeczpospolitej. Dokument przedstawia jego dzieje przy wykorzystaniu ikonografii. W komnatach zamkowych zaproszeni goście porozmawiają na różne tematy związane z polską historią. Zespół baletowy Cracovia Danza w klimatycznych kostiumach z epoki pomoże widzom przenieść się w odległe czasy.(n)

 • Polska Kronika Filmowa: 1991 - wydanie 40 18:40

  Cotygodniowa kronika filmowa nadawana od 1 grudnia 1944 do 28 grudnia 1994 roku poprzedzała seanse filmowe w kinach. W 1995 roku zaprzestano jej ukazywania. Sama kronika działał aż do 2012 roku rejestrując najistotniejsze wydarzenia w kraju.(n)

 • Stulecie Winnych . s02e22 18:55

  Rok 1950. Już w pierwszych dniach szkoły Ania naraża się dyrektorce, która zarzuca jej wychowywanie młodzieży niezgodne z ideałami komunizmu. Ryszard martwi się, że Mania nie przestała czekać na powrót Pawła. Bronia, widząc jak mężczyzna kocha jej wnuczkę, postanawia się z nią rozmówić. W Warszawie trwa budowa osiedla MDM. Michał Śniegocki jest głównym inżynierem. Kierownik sugeruje mu, że ponieważ nie jest w partii, może stracić pracę. Kiedy na placu pojawia się ruda asystentka architekta, Śniegockiemu przypomina się Ania. Podczas rozmowy z Ignacym wspomina mu o swojej zagubionej miłości. W Brwinowie pojawia się Łucja. Wieruszówna wróciła, aby odzyskać rodzinny majątek. Winni boją się reakcji Jaśka.(n)

 • Wojna w eterze 19:45

  Cykl kilkuminutowych filmów, ukazujących poglądy dwóch stron biorących udział w zimnej wojnie: Wschodu i Zachodu, komunistycznych władz i państw demokratycznych, bloku sowieckiego i wolnego świata reprezentowanego przez Stany Zjednoczone i Europę Zachodnią.(n)

 • Tajemnice III Rzeszy: Pacjent Hitler 20:00

  Na podstawie ostatnio odkrytych dokumentów i archiwaliów twórcy serii próbują dowiedzieć się, co się stało ze składem pociągu, zawierającym nazistowskie złoto, ile prawdy jest w plotce, że osobisty lekarz Hitlera stopniowo truł go lekami, co się stało z zaginionym okrętem podwodnym U - 513 oraz dlaczego zastępca Hitlera Rudolf Hess, odbył fatalny lot do Wielkiej Brytanii w 1941 roku.(n)

 • Ukraińska modlitwa 21:05

  Ukazana zostanie codzienna religijność na Ukrainie. Kraj ten wciąż znajduje się pod wpływem Cerkwi rosyjskiej. Słowa kościelnych hierarchów wykorzystują w swojej propagandzie kremlowskie media.(n)

 • Po PRL-u 22:05

  Program poświęcony procesom historycznym, które doprowadziły do przemian ustrojowych w Polsce po 1989 roku. Prowadząca, Beata Michniewicz, oraz zaproszeni do studia naukowcy wspominają minione czasy i dokonują analizy archiwalnych materiałów filmowych, dzięki którym przybliżają widzom ten jakże ważny dla Polaków okres oraz rzucają nowe światło na współczesną debatę polityczną i historyczną.(n)

 • Katyń. Ostatni świadek 22:35

  "Katyń. Ostatni świadek" to thriller historyczny opowiadający o próbach zatajenia prawdy o jednej z najbardziej haniebnych zbrodni drugiej wojny światowej. Inspiracją dla twórców filmu była biografia Iwana Krwioziercowa, naocznego świadka mordu. Po tym, jak opowiedział on o rosyjskim ludobójstwie, zginął w Wielkiej Brytanii w niewyjaśnionych okolicznościach. Reżyser Piotr Szkopiak, którego dziadek został zamordowany w Katyniu, stworzył film z międzynarodową obsadą. Obok Roberta Więckiewicza na ekranie zobaczymy Alexa Pettyfera ("Kamerdyner", "Jestem numerem cztery"), Talulah Riley ("Duma i uprzedzenie", serial "Westworld") i Piotra Stramowskiego. Akcja filmu "Katyń. Ostatni świadek" toczy się w powojennym Brystolu. Ambitny dziennikarz Stephen Underwood bada sprawę samobójstwa polskiego żołnierza, do którego doszło w obozie dla uchodźców. Dociekliwy reporter odkrywa prawdę na temat zbrodni katyńskiej. Ujawnienie tych informacji może mieć wpływ na międzynarodową sytuację polityczną.(n)

Lista stacji