×

Wyszukaj artykuł

Program tvFilmBox Arthouse program TV. Program telewizyjny FilmBox Arthouse na dziś, jutro i weekend

 • Wczesne lato 15:25

  Należący do wybitnego cyklu filmowego podejmującego temat wewnętrznych problemów rodziny obraz "Wczesne lato" jest kolejnym po "Późnej wiośnie" dziełem legendarnego japońskiego reżysera Yasujirô Ozu. W roli głównej ponownie występuje tu Setsuko Hara, stale współpracująca z twórcą, także podczas powstawania słynnej "Tokijskiej opowieści". Główna bohaterka dramatu "Wczesne lato", Noriko (Setsuko Hara), pracuje jako sekretarka w Tokio. Młoda kobieta mieszka z rodzicami oraz bratem, jego żoną i ich dziećmi. Pewnego dnia rodzinę odwiedza wuj w podeszłym wieku, który sugeruje, że Noriko powinna już wyjść za mąż. W tym samym czasie szef proponuje jej małżeństwo ze swoim przyjacielem. Kiedy rodzice dowiadują się o tej możliwości, naciskają na córkę, aby się zgodziła. Również przyjaciele doradzają jej jak najszybsze zamążpójście. Noriko czuje się rozdarta.(n)

 • Pijany anioł 17:25

  "Pijany anioł" to film w reżyserii Akiry Kurosawy nakręcony w 1948 roku. Jego akcja toczy się po drugiej wojnie światowej w Japonii. Młody przestępca Matsunga (Toshirô Mifune), czołowy bohater dramatu "Pijany anioł", zostaje postrzelony w czasie konfliktu, do którego dochodzi między członkami gangów. Zwraca się o pomoc do Sanady (Takashi Shimura), lekarza zajmującego się leczeniem ubogich ludzi. Ten zajmuje się Matsungą, ale równocześnie odkrywa, że gangster jest chory na gruźlicę. Sanada podejmuje się leczenia tej groźnej choroby. Stawia jednak warunek - młody człowiek ma całkowicie odmienić swoje życie. Matsunga uświadamia sobie powagę sytuacji i przystaje na tę propozycję. Z czasem pacjent i lekarz zaprzyjaźniają się ze sobą. Fabuła filmu "Pijany anioł" komplikuje się, kiedy z więzienia wychodzi dawny szef Matsungi, Okada (Reisaburo Yamamoto). Bezwzględny mężczyzna chce odzyskać dawną pozycję w przestępczym świecie.(n)

 • Pieśń drogi 19:00

  "Pieśń drogi" (1955 r.) jest debiutem filmowym znanego i cenionego reżysera Satyajita Raya. To jednocześnie jeden z najbardziej znanych obrazów w całej karierze tego indyjskiego twórcy. Film stanowi adaptację słynnej bengalskiej powieści z 1929 roku napisanej przez Bibhutibhu-shana Banerji. Film obyczajowy "Pieśń drogi" dzieje się w latach 20. XX wieku i opowiada historię pewnej ubogiej rodziny. Ojciec Harihar (Kanu Bannerjee) jest kapłanem i natchnionym poetą, który systematycznie opuszcza rodzinę, aby zarabiać pieniądze. Matka Sarbojaya (Karuna Bannerjee) zajmuje się pielęgnowaniem ciepła domowego ogniska - widzowie poznają ją w normalnych sytuacjach, takich jak rozwieszanie pranie czy przygotowywanie posiłków. Są też Apu i Durga, które korzystają z beztroskich lat dzieciństwa. Reżyserowi "Pieśni drogi" udało się uchwycić i zachować w kadrze realizm życia w biednej bengalskiej wiosce. Autor zaaranżował do filmu kilku aktorów bez doświadczenia, dzięki czemu obraz wydaje się bardziej autentyczny, a odgrywane sceny bardzo naturalne.(n)

 • Schrupałbym cię! 21:00

  Oscar Mongout jest kanibalem. Uwielbia rozkoszować się dobrym mięsem. Pewnego dnia jego uwagę przyciąga sąsiadka, warzywna panna Marchewka. Ich miłość zdaje się być z góry skazana na porażkę, ona jest wegetarianką, a on ma fobię na punkcie warzyw. Wszystko się zmienia, kiedy Marchewka pewnego wieczoru zaprasza Oscara na obiad.(n)

 • Stalker 21:20

  Nazywany niejednokrotnie arcydziełem "Stalker" to ostatni film Andrieja Tarkowskiego, który powstał w ZSRR. Wyróżniony nagrodą jury ekumenicznego na festiwalu w Cannes obraz nawiązuje do powieści Arkadija i Borysa Strugackich "Piknik na skraju drogi". Ten poruszający w subtelny sposób istotne dla każdego człowieka tematy, jak przemijanie, obraz wymyka się jednoznacznym interpretacjom i nie jest dziełem łatwym, ale jednocześnie porusza i na długo zapada w pamięć. W pobliżu ponurego, nienazwanego miasta spadł kiedyś meteoryt. Okolica katastrofy - zwana Strefą - uległa skażeniu. Wstęp do niej jest teraz surowo zakazany. Na jej temat krążą jednak liczne opowieści - podobno znajduje się tam miejsce, gdzie spełniają się najskrytsze marzenia wszystkich, którzy zdołają do niego dotrzeć. Przebywanie w Strefie jest bardzo niebezpieczne i wymaga szczególnych predyspozycji psychicznych. Grany przez Aleksandra Kajdanowskiego tytułowy bohater filmu "Stalker" zajmuje się zawodowo przekraczaniem granicy między Strefą a światem zewnętrznym. Pewnego dnia zostaje on wynajęty przez dwóch mężczyzn - Pisarza (Anatolij Sołonicyn) i Profesora (Nikołaj Grinko). Ma ich doprowadzić do legendarnego miejsca.(n)

Lista stacji