×

Wyszukaj artykuł

Program tvFilmBox Arthouse program TV. Program telewizyjny FilmBox Arthouse na dziś, jutro i weekend

 • Aleksander Newski 0:05

  Monumentalny epos historyczny "Aleksander Newski" jest dziełem słynnego radzieckiego reżysera Siergieja Eisensteina i powstał w 1938 roku. Reżyser nadał opowieści o tytułowym średniowiecznym bohaterze formę staroruskiej bajki. Kompozycję obrazu podkreśla muzyka Sergiusza Prokofiewa. Akcja dramatu "Aleksander Newski" toczy się w XIII wieku, kiedy to podzieloną na kilka księstw Ruś pustoszą ustawiczne najazdy obcych wojsk. W 1240 roku kraj atakują Szwedzi. Najeźdźców pokonuje Aleksander (Nikołaj Czerkasow), który po zwycięstwie nad Szwedami nad Newą zyskuje przydomek Newski. Dwa lata później na Ruś napadają rycerze inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego. Wojska teutońskie zdobywają Psków i zagrażają Nowogrodowi. Delegacja tamtejszych bojarów zwraca się z prośbą o pomoc do tytułowego bohatera filmu "Aleksander Newski", który wiedzie spokojny żywot rybaka. Staje on na czele armii złożonej z rycerzy i chłopów. Dnia 5 kwietnia rozpoczyna się wielka bitwa na zamarzniętym jeziorze Pejpus, zwana bitwą na lodzie.(n)

 • Omsch 1:50

  Dokument stanowi zapis wieloletniej znajomości artysty z jego sąsiadką w podeszłym wieku. Okazuje się, że samotna, błyskotliwa starsza pani może być świetnym kompanem dla mężczyzny po czterdziestce. Dwoje bardzo różniących się od siebie osób łączy ciepła i serdeczna relacja.(n)

 • Banjo Farid 3:10

  Dwunastoletni Farid (Anice Gacem) jest zamkniętym w sobie chłopcem. Cichy i skryty nastolatek pewnego dnia przechodzi wielką przemianę, gdy odkrywa wyjątkowy instrument muzyczny.(n)

 • Statek szaleńców 3:30

  "Statek szaleńców" to dzieło Stanleya Kramera, twórcy m.in. słynnego komediodramatu "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad", zrealizowane na podstawie powieści zdobywczyni Nagrody Pulitzera Katherine Anne Porter. Obraz był nominowany do Oscarów w ośmiu kategoriach. Zdobył dwie statuetki - za zdjęcia i scenografię. Akcja filmu "Statek szaleńców" osadzona jest w roku 1933 na pokładzie luksusowego niemieckiego transatlantyku płynącego z Meksyku do Hamburga. Znaleźli się na nim ludzie różnego pokroju, różnych narodowości i przekonań. Są tam zarówno bogacze, jak i biedacy, artyści oraz biznesmeni, Żydzi, a także zwolenników faszyzmu. Wśród bohaterów "Statku szaleńców" uwagę zwraca m.in. starzejąca się wdowa Mary Treadwell (Vivien Leigh), mieszkająca na południu Stanów Zjednoczonych. Zamożna, dystyngowana kobieta stara się nie dać po sobie znać, że czuje się bardzo samotna. Jest tam także para kochanków - Jenny (Elizabeth Ashley) i David (George Segal), którzy ciągle wdają się w utarczki słowne. Przy kapitańskim stole zasiadają zaś wyłącznie Niemcy. Wśród nich jest zamożny wydawca i zdeklarowany antysemita Siegfried Rieber (José Ferrer). Mimo że nad Europą wisi już widmo faszyzmu, pasażerowi statku zdają się go jeszcze nie dostrzegać. Nadal są zajęci swoimi sprawami, a podróż starają się wypełnić zabawą.(n)

 • Spokojny człowiek 6:00

  "Spokojny człowiek" z 1952 roku to film, który przyniósł Johnowi Fordowi czwartego w karierze reżyserskiej Oscara. Słynną złotą statuetkę odebrał także Winton C. Hoch, twórca zdjęć, za perfekcyjne sfilmowanie irlandzkich krajobrazów, wśród których toczy się akcja filmu. W roli głównej John Wayne, który w tamtym czasie zbliżał się do szczytu swej kariery aktorskiej. Wayne gra w filmie zatytułowanym "Spokojny człowiek" Amerykanina Seana Thorntona. Jego obiecującą i dobrze się rozwijającą karierę pięściarza przekreślił wypadek, do którego doszło na ringu podczas walki. Podłamany mężczyzna decyduje się zerwać z boksem i całkowicie odmienić swoje życie. Wkrótce opuszcza Amerykę i przybywa do Innisfree, irlandzkiej wioski, będącej rodzinną miejscowością jego matki. Pewnego dnia w Innisfree Sean poznaje piękną i intrygującą Mary Danaher (Maureen O'Hara), w której zakochuje się z wzajemnością. Kiedy jednak prosi Willa (Victor McLaglen), brata ukochanej, o rękę dziewczyny, ten odmawia. Mimo to Sean kupuje ziemię i wkrótce zakochani stają na ślubnym kobiercu. Na wieść o tym zaślepiony nienawiścią Will pozbawia siostrę posagu. Staje się to powodem pierwszej małżeńskiej kłótni między Mary a Seanem. Obdarzona gorącym temperamentem kobieta nie rozumie, dlaczego mąż nie chce przeciwstawić się jej bratu. Nie zdaje sobie jednak sprawy z traumatycznych przeżyć ukochanego, który nie opowiedział jej o swojej przeszłości.(n)

 • Zbłąkany pies 8:05

  "Zbłąkany pies" to japoński kryminał w reżyserii Akiry Kurosawy. Nakręcony został w 1949 roku i również jego akcja osadzona jest współcześnie - rozgrywa się latem tego samego roku. Młody niedoświadczony detektyw Murakami (Toshiro Mifune), główny bohater filmu "Zbłąkany pies", podróżuje po Tokio zatłoczonym autobusem. W pewnym momencie ktoś kradnie mu pistolet załadowany siedmioma nabojami. Policjant obawia się konsekwencji i wpływu tego zdarzenia na przebieg swojej dalszej kariery. Postanawia za wszelką cenę odzyskać broń. Początkowo Murakami działa na własną rękę. By odnaleźć broń i handlarzy tym towarem, musi dotrzeć do świata przestępców. Ponieważ jego działania nie przynoszą wystarczających rezultatów, w śledztwo angażuje się starszy i zdecydowanie bardziej doświadczony kolega Murakamiego z wydziału, detektyw Sato (Takashi Shimura). W końcu policjanci natrafiają na ślad złodzieja, gangstera Yusy (Isao Kimura), ale jego ujęcie nie jest prostą sprawą. Na domiar złego Yusa z ukradzionej Murakamiemu broni zdążył już postrzelić mężczyznę i zabić kobietę. Detektywi pod coraz większą presją czasu poszukują tytułowego "Zbłąkanego psa".(n)

 • Łóżko 10:05

  Zrealizowany przez francuskiego twórcę Raphaëlle'a Bruyasa film krótkometrażowy "Łóżko" to nostalgiczna i momentami zwariowana opowieść o pewnej młodej kobiecie imieniem Nour (Maud Lefbvre) i jej wędrówce po mieście. Film prezentowany był na festiwalu w Cannes. Nour śpi na staromodnym, zniszczonym łóżku. Ponieważ jej chłopak domaga się zakupu nowego, wygodniejszego mebla, w końcu dziewczyna decyduje się je wyrzucić. Gdy bohaterka filmu "Łóżko" wystawia je na śmietnik, znajduje schowane w materacu zdjęcie z 1905 roku. Inspiruje ono Nour do rozpoczęcia nietypowej wędrówki po mieście.(n)

 • Dziewczyna Piętaszek 10:35

  Komedia "Dziewczyna Piętaszek" opowiada o rozwiedzionej reporterce Hildzie Johnson (Rosalind Russell). Kobieta pracuje dla swojego byłego męża Waltera Burnsa (Cary Grant), który jest wydawcą gazety, ale pragnie wyjść za innego mężczyznę. Zanim zacznie się za takim rozglądać, zamierza wykonać ostatnie zlecenie od Waltera. Dziennikarskie śledztwo podjęte przez Hildę sprowadza na oboje bohaterów "Dziewczyny Piętaszka" spore kłopoty. Wydawca i reporterka nagle stają się uczestnikami afery korupcyjnej. Tarapaty pozwalają poróżnionym małżonkom ponownie zbliżyć się do siebie. "Dziewczyna Piętaszek" to filmowa adaptacja sztuki napisanej przez Bena Hechta i Charlesa MacArthura, zatytułowanej "Strona tytułowa". Odtwórcy głównych ról są ikonami amerykańskiego kina. Cary Grant został pod koniec życia wyróżniony Oscarem Specjalnym za całokształt aktorskich dokonań, natomiast Rosalind Russell w swej karierze była czterokrotnie nominowana do Nagrody Akademii.(n)

 • Bajeczka dla przeciętniaków 12:05

  Młody mężczyzna Joseph (Anthony Peskine) bardzo mocno przeżywa miłosne rozstanie. Postanawia jak najszybciej otrząsnąć się, wyjść z domu i poszukać radość w swoim życiu. Krótkometrażowy film francuskiej artystki Chloé Mazlo prezentowany był na festiwalach filmowych w Turcji, USA, Kanadzie i Niemczech.(n)

 • Młody poeta 12:20

  "Młody poeta" to film opowiadający o Francuzie Rémim (Rémi Taffanel) i jego rozterkach. Zgodnie z tytułem obrazu Rémi marzy o tym, by zostać poetą. Decyduje się spędzić wakacje na południu Francji, w miasteczku Sete, gdzie na malowniczym cmentarzu pochowany jest jego idol i słynny poeta. Wydaje się, że bohater filmu "Młody poeta" ma predyspozycje do tego, by pisać poezję. Rémi obserwuje świat z wrażliwością i entuzjazmem, jest otwarty na życie i nowe znajomości. Mimo to nie chce spłynąć na niego natchnienie. Chłopak nie wie, od czego zacząć, czemu poświęcić swój wiersz i gdzie go utworzyć. Próbuje pisać w barze i na morzem, by znaleźć wenę, upija się, nijak nie potrafi jednak przelać swoich uczuć na papier.(n)

 • Uśpieni 13:35

  Twórcy filmu przedstawiają, jak w niedalekiej przyszłości mogą wyglądać zarówno związki, jak i miłość.(n)

 • Monopol na głupotę 13:45

  Dwudziestosiedmioletni Miguel musi zająć się formalnościami, związanymi ze świadectwem spadkowym swojego ojca. Będąc w urzędzie rejestracyjnym dochodzi do wniosku, że biurokracja więzi go w labiryncie papierów oraz okien.(n)

 • Bella vista 14:05

  Główną bohaterką filmu zatytułowanego "Bella vista" jest Doris (Kathleen Wise). Kobieta wykłada język angielski na Uniwersytecie Montany. Na jej zajęcia przychodzą głównie zagraniczni studenci. Niekiedy mają oni problem z adaptacją. Nauczycielka pomaga im odnaleźć się w nowym miejscu. Opowiadający o akceptacji i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie obraz "Bella vista" jest debiutem reżyserskim Very Brunner-Sung, która jest też autorką scenariusza.(n)

 • Wczesne lato 15:25

  Należący do wybitnego cyklu filmowego podejmującego temat wewnętrznych problemów rodziny obraz "Wczesne lato" jest kolejnym po "Późnej wiośnie" dziełem legendarnego japońskiego reżysera Yasujirô Ozu. W roli głównej ponownie występuje tu Setsuko Hara, stale współpracująca z twórcą, także podczas powstawania słynnej "Tokijskiej opowieści". Główna bohaterka dramatu "Wczesne lato", Noriko (Setsuko Hara), pracuje jako sekretarka w Tokio. Młoda kobieta mieszka z rodzicami oraz bratem, jego żoną i ich dziećmi. Pewnego dnia rodzinę odwiedza wuj w podeszłym wieku, który sugeruje, że Noriko powinna już wyjść za mąż. W tym samym czasie szef proponuje jej małżeństwo ze swoim przyjacielem. Kiedy rodzice dowiadują się o tej możliwości, naciskają na córkę, aby się zgodziła. Również przyjaciele doradzają jej jak najszybsze zamążpójście. Noriko czuje się rozdarta.(n)

 • Pijany anioł 17:25

  "Pijany anioł" to film w reżyserii Akiry Kurosawy nakręcony w 1948 roku. Jego akcja toczy się po drugiej wojnie światowej w Japonii. Młody przestępca Matsunga (Toshirô Mifune), czołowy bohater dramatu "Pijany anioł", zostaje postrzelony w czasie konfliktu, do którego dochodzi między członkami gangów. Zwraca się o pomoc do Sanady (Takashi Shimura), lekarza zajmującego się leczeniem ubogich ludzi. Ten zajmuje się Matsungą, ale równocześnie odkrywa, że gangster jest chory na gruźlicę. Sanada podejmuje się leczenia tej groźnej choroby. Stawia jednak warunek - młody człowiek ma całkowicie odmienić swoje życie. Matsunga uświadamia sobie powagę sytuacji i przystaje na tę propozycję. Z czasem pacjent i lekarz zaprzyjaźniają się ze sobą. Fabuła filmu "Pijany anioł" komplikuje się, kiedy z więzienia wychodzi dawny szef Matsungi, Okada (Reisaburo Yamamoto). Bezwzględny mężczyzna chce odzyskać dawną pozycję w przestępczym świecie.(n)

 • Pieśń drogi 19:00

  "Pieśń drogi" (1955 r.) jest debiutem filmowym znanego i cenionego reżysera Satyajita Raya. To jednocześnie jeden z najbardziej znanych obrazów w całej karierze tego indyjskiego twórcy. Film stanowi adaptację słynnej bengalskiej powieści z 1929 roku napisanej przez Bibhutibhu-shana Banerji. Film obyczajowy "Pieśń drogi" dzieje się w latach 20. XX wieku i opowiada historię pewnej ubogiej rodziny. Ojciec Harihar (Kanu Bannerjee) jest kapłanem i natchnionym poetą, który systematycznie opuszcza rodzinę, aby zarabiać pieniądze. Matka Sarbojaya (Karuna Bannerjee) zajmuje się pielęgnowaniem ciepła domowego ogniska - widzowie poznają ją w normalnych sytuacjach, takich jak rozwieszanie pranie czy przygotowywanie posiłków. Są też Apu i Durga, które korzystają z beztroskich lat dzieciństwa. Reżyserowi "Pieśni drogi" udało się uchwycić i zachować w kadrze realizm życia w biednej bengalskiej wiosce. Autor zaaranżował do filmu kilku aktorów bez doświadczenia, dzięki czemu obraz wydaje się bardziej autentyczny, a odgrywane sceny bardzo naturalne.(n)

 • Schrupałbym cię! 21:00

  Oscar Mongout jest kanibalem. Uwielbia rozkoszować się dobrym mięsem. Pewnego dnia jego uwagę przyciąga sąsiadka, warzywna panna Marchewka. Ich miłość zdaje się być z góry skazana na porażkę, ona jest wegetarianką, a on ma fobię na punkcie warzyw. Wszystko się zmienia, kiedy Marchewka pewnego wieczoru zaprasza Oscara na obiad.(n)

 • Stalker 21:20

  Nazywany niejednokrotnie arcydziełem "Stalker" to ostatni film Andrieja Tarkowskiego, który powstał w ZSRR. Wyróżniony nagrodą jury ekumenicznego na festiwalu w Cannes obraz nawiązuje do powieści Arkadija i Borysa Strugackich "Piknik na skraju drogi". Ten poruszający w subtelny sposób istotne dla każdego człowieka tematy, jak przemijanie, obraz wymyka się jednoznacznym interpretacjom i nie jest dziełem łatwym, ale jednocześnie porusza i na długo zapada w pamięć. W pobliżu ponurego, nienazwanego miasta spadł kiedyś meteoryt. Okolica katastrofy - zwana Strefą - uległa skażeniu. Wstęp do niej jest teraz surowo zakazany. Na jej temat krążą jednak liczne opowieści - podobno znajduje się tam miejsce, gdzie spełniają się najskrytsze marzenia wszystkich, którzy zdołają do niego dotrzeć. Przebywanie w Strefie jest bardzo niebezpieczne i wymaga szczególnych predyspozycji psychicznych. Grany przez Aleksandra Kajdanowskiego tytułowy bohater filmu "Stalker" zajmuje się zawodowo przekraczaniem granicy między Strefą a światem zewnętrznym. Pewnego dnia zostaje on wynajęty przez dwóch mężczyzn - Pisarza (Anatolij Sołonicyn) i Profesora (Nikołaj Grinko). Ma ich doprowadzić do legendarnego miejsca.(n)

Lista stacji