×

Wyszukaj artykuł

Program tvFilmBox Arthouse program TV. Program telewizyjny FilmBox Arthouse na dziś, jutro i weekend

 • Powróż mi z ręki 12:40

  "Powróż mi z ręki" to włoski dramat, który opowiada o wzajemnej fascynacji młodej Cyganki Aliny (Luli Bitri) i pięćdziesięcioletniego policjanta Giampaolo Esposito (Salvatore Cantalupo). Poznają się oni na Sardynii, gdzie komisarz prowadzi śledztwo w sprawie porwania dziecka z cygańskiej osady. Jedną z przesłuchiwanych osób jest Alina, siostra oskarżonej. Młoda kobieta od roku mieszka w Paryżu, a na włoską wyspę przyjechała specjalnie, by zeznawać. Obydwoje bohaterowie filmu "Powróż mi z ręki" bardzo się zmieniają pod wpływem łączącej ich relacji. Alina nabiera dystansu do życia i staje się dojrzałą kobietą, a Giampaolo - dotąd niechętny Cyganom - poznaje ich bliżej, a nawet zaprzyjaźnia się z nimi. Tymczasem władze zaczynają nękać mieszkańców cygańskiego obozu. Komisarz Esposito staje przed trudnym wyborem między obowiązkami zawodowymi a chęcią udzielenia pomocy ludziom, z którymi związał się emocjonalnie.(n)

 • Anapeson - bez snu 14:05

  Pracujący pod przykrywką policjant, Vincent Downs, odkrywa, że część funkcjonariuszy jest skorumpowana i współpracuje z mafią. Wkrótce syn Vincenta zostaje uprowadzony. Mężczyzna ma zaledwie jedną noc, by go uratować oraz wymierzyć sprawiedliwość względem porywaczy.(n)

 • Omsch 14:45

  Dokument stanowi zapis wieloletniej znajomości artysty z jego sąsiadką w podeszłym wieku. Okazuje się, że samotna, błyskotliwa starsza pani może być świetnym kompanem dla mężczyzny po czterdziestce. Dwoje bardzo różniących się od siebie osób łączy ciepła i serdeczna relacja.(n)

 • Schengen 16:05

  Paryż jest podzielony na dwie strefy oddzielone rzeką. Ines Raymond (Claudia Tagbo) chce się przedostać na drugą stronę. Stara się o przepustkę. Jest jedną z wielu osób, które z różnych powodów pragną przekroczyć Sekwanę.(n)

 • Nazarin 16:15

  "Nazarin" to film, który został zrealizowany w 1959 roku przez wybitnego hiszpańskiego reżysera Luisa Bunuela na podstawie książki Benita Péreza Galdósa. Obraz otrzymał Nagrodę Międzynarodową na festiwalu w Cannes. Razem z dwoma innymi dziełami Bunuela, "Zapomniani" oraz "Piekło namiętności", stanowi tzw. tryptyk meksykański. Żyjący w Meksyku tytułowy bohater filmu, Nazarin (Francisco Rabal), jest kapłanem przesiąkniętym ideałami ewangelii, które stara się jak najlepiej realizować w swoim życiu. Jednak mimo dobroci, którą okazuje wszystkim wokół, ze strony innych ludzi spotyka go jedynie nieufność oraz wrogość. Wyjątek stanowi prostytutka Andara (Rita Macedo). Pewnego dnia Andara zabija w bójce swoją rywalkę, La Camellę (Aurora Malina). Wie, że musi się teraz ukrywać przed lokalnymi władzami. Przejęty losem kobiety tytułowy bohater filmu "Nazarin" znajduje jej schronienie u Beatriz (Marga Lopez). Ta jednak żyje w trudnym związku z Pinto (Noe Murayama).(n)

 • Gdzieś w Paliluli 17:50

  Przedstawiający losy młodego lekarza film "Gdzieś w Paliluli" to debiutancki obraz rumuńskiego reżysera Silviu Purcaretego. Film prezentowany był w 2012 roku na festiwalu w Karlowych Warach. Akcja obrazu "Gdzieś w Paliluli" toczy się w latach 60., a głównym jego bohaterem jest Serafim, młody mężczyzna, który właśnie skończył studia medyczne. Wkrótce otrzymuje on pracę w szpitalu w Paliluli, małym mieście leżącym na Wołoszczyźnie, w południowej Rumunii. Ma tam przejąć obowiązki zmarłego pediatry. Po dotarciu na miejsce bohater filmu "Gdzieś w Paliluli" przekonuje się, że miasteczko, w którym ma zamieszkać, to nietypowe miejsce zaludnione dziwnymi postaciami. Stopniowo młodzieniec przyzwyczaj się do nowego środowiska, a jednym z przejawów tej zmiany jest popadnięcie w alkoholizm.(n)

 • Pała ze sprawowania 20:10

  Caussat i Bruel po wakacjach wracają do represyjnej szkoły z internatem. Ich życie jest smutne i nudne, a w szkole traktowani są jak więźniowie. Pewnego dnia postanawiają wzniecić bunt. Scenariusz jest oparty o wspomnienia Vigo, który w dzieciństwie uczęszczał do wielu szkół z internatem i nie wspominał tego najlepiej. Film został ocenzurowany po pierwszych pokazach ze względu na anty-francuski wydźwięk.(n)

 • Matka 21:00

  "Matka" to zrealizowana przez parę debiutujących chilijskich reżyserów, Rosario Espinosę i Enrique Faríasa, poruszająca opowieść o kobiecie w sile wieku, która nie zdecydowała się rozpocząć życia na własny rachunek. Kobietą tą jest Cristina (Maria Olga Matte). Pomimo swoich 49 lat wciąż mieszka ona ze swoją schorowaną i mocno absorbującą matką, Carmen (Shenda Román). Cristina spędziła całe życie w rodzinnym mieście razem z matką, stopniowo coraz bardzie się starzejąc. Obecnie zdecydowaną większość swojego czasu poświęca opiece nad schorowaną Carmen. Często razem z nią chodzi na pogrzeby jej znajomych, do kościoła bądź wysłuchuje plotek od odwiedzających matkę przyjaciółek. Stopniowo Cristina uświadamia sobie, że nie ma własnego życia, żadnych swoich spraw. Pewnego dnia, na kilka dni przed kolejnymi urodzinami, główna bohaterka dramatu "Matka" spotyka po latach swoją szkolną koleżankę Sandrę (Patricia Velasco). Kobiety odnawiają znajomość. Stopniowo dawna przyjaciółka pokazuje Cristinie, że może jeszcze rozpocząć życie na własny rachunek, poczuć się wolna i szczęśliwa.(n)

 • Apka 22:20

  30-letnia Faustyna umówiła się na randkę. Wraca do domu. Zaczyna szykować się do spotkania, gdy nagle w jej własnym mieszkaniu staje twarzą w twarz z nieznajomym, który czuje się u niej jak w domu.(n)

 • Zabłąkana kula 22:45

  Akcja filmu "Zabłąkana kula" toczy się w roku 1976, kiedy to Liban pogrążony jest w wojnie domowej. Zbliża się dzień, w którym ma się odbyć ślub Nohy (Nadine Labaki) i Johna. Rodzina panny młodej z niecierpliwością wyczekuje uroczystości. Znają bowiem poglądy odważnej, wyemancypowanej kobiety i mają nadzieję, że nie zrezygnuje ona z zamążpójścia w ostatniej chwili i nie zdecyduje się na życie w samotności jak jej siostra Layla. Tymczasem w pewną sierpniową niedzielę, kiedy starszy brat Nohy organizuje przyjęcie na cześć swojej mającej wyjść za mąż siostry, dziewczyna jednak rozmyśla się. Jednocześnie wyrusza ona na poszukiwania dawnego kochanka, z którym zerwała kilka lat temu. Decyzja bohaterki filmu "Zabłąkana kula" zaważy na losach całej rodziny.(n)

Lista stacji