×

Wyszukaj artykuł

Program tvFilmBox Arthouse program TV. Program telewizyjny FilmBox Arthouse na dziś, jutro i weekend

  • Spokojny człowiek 18:55

    "Spokojny człowiek" z 1952 roku to film, który przyniósł Johnowi Fordowi czwartego w karierze reżyserskiej Oscara. Słynną złotą statuetkę odebrał także Winton C. Hoch, twórca zdjęć, za perfekcyjne sfilmowanie irlandzkich krajobrazów, wśród których toczy się akcja filmu. W roli głównej John Wayne, który w tamtym czasie zbliżał się do szczytu swej kariery aktorskiej. Wayne gra w filmie zatytułowanym "Spokojny człowiek" Amerykanina Seana Thorntona. Jego obiecującą i dobrze się rozwijającą karierę pięściarza przekreślił wypadek, do którego doszło na ringu podczas walki. Podłamany mężczyzna decyduje się zerwać z boksem i całkowicie odmienić swoje życie. Wkrótce opuszcza Amerykę i przybywa do Innisfree, irlandzkiej wioski, będącej rodzinną miejscowością jego matki. Pewnego dnia w Innisfree Sean poznaje piękną i intrygującą Mary Danaher (Maureen O'Hara), w której zakochuje się z wzajemnością. Kiedy jednak prosi Willa (Victor McLaglen), brata ukochanej, o rękę dziewczyny, ten odmawia. Mimo to Sean kupuje ziemię i wkrótce zakochani stają na ślubnym kobiercu. Na wieść o tym zaślepiony nienawiścią Will pozbawia siostrę posagu. Staje się to powodem pierwszej małżeńskiej kłótni między Mary a Seanem. Obdarzona gorącym temperamentem kobieta nie rozumie, dlaczego mąż nie chce przeciwstawić się jej bratu. Nie zdaje sobie jednak sprawy z traumatycznych przeżyć ukochanego, który nie opowiedział jej o swojej przeszłości.(n)

  • Solaris 21:00

    Zrealizowana w 1972 roku przez słynnego radzieckiego reżysera Andrieja Tarkowskiego produkcja science fiction "Solaris" jest jedną z trzech, które do tej pory powstały, adaptacji najgłośniejszej powieści Stanisława Lema. Obraz został dostrzeżony na festiwalu filmowym w Cannes, gdzie otrzymał Grand Prix i Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej. Był także nominowany do Złotej Palmy. Akcja filmu "Solaris" osadzona jest w przyszłości, kiedy to pracownicy jednej ze znajdujących się w kosmosie stacji badawczych obserwują planetę o nazwie Solaris. To niezbadane dotąd i bardzo tajemnicze ciało niebieskie w całości pokryte jest oceanem. Tymczasem na Ziemię zaczynają docierać informacje o niepokojących wydarzeniach, do których dochodzi na stacji. Zadanie zbadania sprawy otrzymuje psycholog Kris Kelvin (Donatas Banionis). Po dotarciu na miejsce kosmonauta dowiaduje się, że jeden z członków załogi, Gibarian (Sos Sargsjan), popełnił samobójstwo, a okoliczności tego zdarzenia są niejasne. Zachowanie dwóch pozostałych mężczyzn, Sartoriusa (Anatoli Solonitsyn) i Snauta (Jüri Järvet), wydaje się Kelvinowi dziwne. Kosmonauci zachowują wobec przybysza wyraźny dystans. Kris podejrzewa, że niewytłumaczalne postępowanie naukowców może mieć związek z obiektem ich badań - ogromnym oceanem pokrywającym Solaris. Napięta sytuacja osiąga apogeum wraz z pojawieniem się Hari (Natalia Bondarczuk), zmarłej przed laty śmiercią samobójczą żony Kelvina.(n)

  • Młody poeta 23:45

    "Młody poeta" to film opowiadający o Francuzie Rémim (Rémi Taffanel) i jego rozterkach. Zgodnie z tytułem obrazu Rémi marzy o tym, by zostać poetą. Decyduje się spędzić wakacje na południu Francji, w miasteczku Sete, gdzie na malowniczym cmentarzu pochowany jest jego idol i słynny poeta. Wydaje się, że bohater filmu "Młody poeta" ma predyspozycje do tego, by pisać poezję. Rémi obserwuje świat z wrażliwością i entuzjazmem, jest otwarty na życie i nowe znajomości. Mimo to nie chce spłynąć na niego natchnienie. Chłopak nie wie, od czego zacząć, czemu poświęcić swój wiersz i gdzie go utworzyć. Próbuje pisać w barze i na morzem, by znaleźć wenę, upija się, nijak nie potrafi jednak przelać swoich uczuć na papier.(n)

Lista stacji