Program tvFilmBox Arthouse program TV. Program telewizyjny FilmBox Arthouse na dziś, jutro i weekend

 • Noc żywych trupów 0:35

  "Noc żywych trupów" to nakręcony w 1968 roku niskobudżetowy film nieznanego wówczas reżysera George'a A. Romero. Horror zupełnie niespodziewanie odniósł ogromny sukces, stając się jednym z najważniejszych tytułów w historii gatunku. Wkrótce zaczęły powstawać i do dziś powstają liczne jego filmowe kontynuacje i nawiązania. Akcja przerażającego horroru "Noc żywych trupów" toczy się w niewielkim mieście w stanie Pensylwania. Rodzeństwo Barbra (Judith O'Dea) i Johnny (Russell Streiner) przyjeżdżają na miejscowy cmentarz, by odwiedzić rodzinny grób. W tym czasie tajemnicze promieniowanie powoduje, że zmarli powstają z mogił jako żywiące się ludzkim mięsem zombi. Jeden z takich przerażających osobników atakuje Barbrę i Johnny'ego. Uciec udaje się tylko kobiecie. Osaczona przez żywe trupy Barbra znajduje schronienie w domu na odludziu. Spotyka tu innych uciekinierów: czarnoskórego Bena (Duane Jones), dwoje nastolatków i małżeństwo, którego córka została pogryziona przez upiory. Garstka ludzi desperacko broni obleganego przez zombi domu, czekając na ratunek. Ten jednak pośród "Nocy żywych trupów" nadejdzie dopiero o świcie.(n)

 • Cztery noce marzeń 2:10

  Francusko-włoski dramat obyczajowy "Cztery noce marzeń" opowiada o artyście, który odwodzi modą kobietę od zamiaru popełnienia samobójstwa. Zakochuje się w niej. Na jego drodze staje kochanek kobiety. Akcja dramatu obyczajowego "Cztery noce marzeń" rozgrywa się w Paryżu. Młody malarz Jacques (Guillaume des Forets) wpada na kobietę o imieniu Marthe (Isabelle Weingarten). Dowiaduje się od niej, że właśnie zastanawiała się nad popełnieniem samobójstw na Pont-Neuf. Zaczynają rozmawiać i postanawiają, że spotkają się także następnej nocy. Jacques dowiaduje się, że wtedy, kiedy się poznali, z Marthe miał się spotkać jej kochanek (Jean-Maurice Monnoyer), ale się nie pojawił. Malarz spotyka się z Marthe przez trzy noce i stopniowo zakochuje się w niej. Podczas ich czwartego spotkania pojawia się partner kobiety. Robert Bresson, reżyser dramatu obyczajowego "Cztery noce marzeń", otrzymał za ten obraz nominację do nagrody Złoty Niedźwiedź.(n)

 • Arima 3:30

  Opowieść o czterech kobietach i dziewczynkach, których dotychczasowe życie zakłóca pojawienie się dwóch nieznajomych. Jeden z nich jest tajemniczą istotą, która ucieka przed drugim, rannym mężczyzną z bronią. Fabuła rozgrywa się w rzeczywistości, będącej granicą między prawdą a wyobraźnią, między snami a koszmarami oraz strachem a pragnieniem.(n)

 • Opowieść o kropli deszczu 4:50

  Japoński dramat "Opowieść o kropli deszczu" przedstawia historię wchodzącej w dorosłość Michiru (Noa Sakakibayashi). Od ukończenia studiów dzieli dziewczynę już tylko semestr nauki. Pewnego dnia dostaje ona list, który wiele zmienia w jej życiu. Autorką jest dziewczyna, która twierdzi, że mają wspólnego ojca. Mężczyzna miał porzucić Michiru po narodzinach, dlatego się nie znają. Z początku Michiru stara się nie przejmować treścią listu. Stopniowo jednak, mimo że dotąd nie przejmowała się brakiem ojca w swoim życiu, musi przyznać, iż wiadomość o jego istnieniu wywarła na niej wrażenie. W końcu bohaterka "Opowieści o kropli deszczu" postanawia dowiedzieć się o mężczyźnie czegoś więcej.(n)

 • Pieśń drogi 6:00

  "Pieśń drogi" (1955 r.) jest debiutem filmowym znanego i cenionego reżysera Satyajita Raya. To jednocześnie jeden z najbardziej znanych obrazów w całej karierze tego indyjskiego twórcy. Film stanowi adaptację słynnej bengalskiej powieści z 1929 roku napisanej przez Bibhutibhu-shana Banerji. Film obyczajowy "Pieśń drogi" dzieje się w latach 20. XX wieku i opowiada historię pewnej ubogiej rodziny. Ojciec Harihar (Kanu Bannerjee) jest kapłanem i natchnionym poetą, który systematycznie opuszcza rodzinę, aby zarabiać pieniądze. Matka Sarbojaya (Karuna Bannerjee) zajmuje się pielęgnowaniem ciepła domowego ogniska - widzowie poznają ją w normalnych sytuacjach, takich jak rozwieszanie pranie czy przygotowywanie posiłków. Są też Apu i Durga, które korzystają z beztroskich lat dzieciństwa. Reżyserowi "Pieśni drogi" udało się uchwycić i zachować w kadrze realizm życia w biednej bengalskiej wiosce. Autor zaaranżował do filmu kilku aktorów bez doświadczenia, dzięki czemu obraz wydaje się bardziej autentyczny, a odgrywane sceny bardzo naturalne.(n)

 • Bella vista 8:05

  Główną bohaterką filmu zatytułowanego "Bella vista" jest Doris (Kathleen Wise). Kobieta wykłada język angielski na Uniwersytecie Montany. Na jej zajęcia przychodzą głównie zagraniczni studenci. Niekiedy mają oni problem z adaptacją. Nauczycielka pomaga im odnaleźć się w nowym miejscu. Opowiadający o akceptacji i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie obraz "Bella vista" jest debiutem reżyserskim Very Brunner-Sung, która jest też autorką scenariusza.(n)

 • Szlaban 9:25

  Wyprodukowany w Kazachstanie dramat zatytułowany "Szlaban" opowiada o życiu dwóch mężczyzn, którzy mieszkają w tym samym mieście i codziennie się widują, ale dzieli ich klasowa przepaść. Jednym z nich jest Ruan, który pracuje jako ochroniarz na strzeżonym parkingu. Codziennie mija go Aidar w luksusowym samochodzie, należącym do jego zamożnego ojca. Obaj bohaterowie dramatu "Szlaban" starają się ułożyć sobie życie i chcą być szczęśliwi. Mimo że widują się codziennie, bardzo mało na swój temat wiedzą. W końcu pewnego dnia ich drogi się przecinają, co zmusza ich do uważniejszego spojrzenia na drugą osobę.(n)

 • Miłość 10:25

  "Miłość" to poruszający w reżyserii mistrza gatunku, czyli Roberta Rosselliniego - znanego z takich filmowych opowieści, jak: "Rzym, miasto otwarte" (1945 r.), "Paisa" (1946 r.) oraz "Noc nad Rzymem" (1960 r.). Pierwszy z wymienionych przyniósł mu nominację do Złotej Palmy, a drugi - do Oscara. "Miłość" składa się z dwóch części. Pierwszą odsłonę reżyser zatytułował "Una Voce Umana". Opowiada w niej o bólu i cierpieniu doświadczanymi przez pewną kobietę (Anna Magnani). Bohaterka rozmawia przez telefon. Widzowie dowiadują się, że powodem jej zmartwień jest mężczyzna, który złamał jej serce. Druga część filmu "Miłość" nosi tytuł "Il Miracolo". Reżyser postanowił zaprezentować w niej historię pewnego młodzieńca (Federico Fellini). Bohater wdaje się w romans z urodziwą, ale naiwną wieśniaczką (w tej roli także Anna Magnani). Nieznajomy wmawia dziewczynie, że ma do czynienia z samym św. Józefem. Gdy zachodzi w ciążę, wzrasta w niej przekonanie, że nosi pod sercem Jezusa Chrystusa.(n)

 • Univitellin 11:45

  Marsylia. Aminata na co dzień pracuje w salonie fryzjerskich, a Badara jest mechanikiem. Gdy przypadkowo się poznają, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Ich miłość całkowicie odmienia ich dotychczasowe życie.(n)

 • Wanilia i czekolada 12:00

  Bohaterką włoskiego dramatu "Wanilia i czekolada" jest Penelope (Maria Grazia Cucinotta). Wychowuje ona troje dzieci. Nie może przy tym liczyć na pomoc męża, który zajęty jest romansowaniem z innymi kobietami. Pewnego dnia Penelope, nie mogąc dłużej znieść niewierności mężczyzny, opuszcza rodzinę. Zamieszkuje w willi należącej kiedyś do jej zmarłej babki. W tym czasie mąż Penelope, który zmuszony jest nagle sam zaopiekować się dziećmi, zaczyna rozumieć swój błąd. Błaga kobietę, by do niego wróciła. Ona jednak jest już zaangażowana uczuciowo w związku z Carlosem (Joaquín Cortés), hiszpańskim malarzem, z którym kiedyś łączył ją krótkotrwały romans. Pewnego dnia bohaterka filmu "Wanilia i czekolada" odkrywa, że Carlos jest poważnie chory.(n)

 • Karaoke 13:40

  Bohaterem malezyjskiego filmu "Karaoke" jest młody idealista Betik (Zahiril Adzim). Mężczyzna wraca właśnie z Kuala Lumpur do rodzinnej wsi, gdzie ma zamiar pomagać matce w prowadzeniu baru karaoke. Lokal jest bardzo popularnym miejscem spotkań mieszkańców. Zaraz po rozpoczęciu pracy w barze Betik zderza się z mentalnością mieszkających na prowincji Malezyjczyków. Przekonuje się, że wszelkiego rodzaju oszustwa i manipulacje są tu na porządku dziennym. "Karaoke" to drugi w historii malezyjskiej kinematografii film fabularny, który został zaprezentowany podczas festiwalu filmowego w Cannes. Reżyser obrazu otrzymał tam nominację do Złotej Kamery.(n)

 • Przyjaciółki 14:55

  "Przyjaciółki" to tytuł nakręconego w 1955 roku dramatu legendarnego włoskiego reżysera Michelangelo Antonioniego, za który otrzymał on Srebrnego Lwa na MFF w Wenecji. Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadania "Kobiety między sobą" Cesarego Pavesego. Clelia (Eleonora Rossi Drago) jest pracownicą eleganckiego domu mody, który otwiera właśnie kolejny salon w Turynie. Kobieta otrzymuje zadanie dopilnowania przygotowań. Po dotarciu na miejsce zatrzymuje się w hotelu. Podczas pierwszej spędzonej w nim nocy ratuje dziewczynę, Rosettę (Madeleine Fischer), która usiłowała popełnić samobójstwo. Kobiety zaprzyjaźniają się. Wkrótce Rosetta przedstawia Clelię swoim koleżankom: Mominie (Yvonne Furneaux), Nene (Valentina Cortese) i Marielli (Anna Maria Pancani). Momina jest w separacji z mężem. Ma wielu kochanków. Nene to utalentowana artystka, która jest związana ze sfrustrowanym malarzem Lorenzem (Gabriele Ferzetti), zazdrosnym o jej sukcesy. Mariella zaś to typowa pesymistka. Żadna z nich nie potrafi odnaleźć sensu w swoim życiu. Pustkę próbują zapełnić spotkaniami, plotkami, wycieczkami i przelotnymi miłostkami. Stopniowo także Clelia ulega ich wpływowi. Rezygnuje z miłości do asystenta architekta, Carla (Ettore Manni), ponieważ pochodzi on z klasy robotniczej. Po pewnym czasie główna bohaterka dramatu "Przyjaciółki" dowiaduje się, że Rosetta chciała się zabić z powodu uczucia, które żywiła do Lorenza.(n)

 • Monopol na głupotę 16:35

  Dwudziestosiedmioletni Miguel musi zająć się formalnościami, związanymi ze świadectwem spadkowym swojego ojca. Będąc w urzędzie rejestracyjnym dochodzi do wniosku, że biurokracja więzi go w labiryncie papierów oraz okien.(n)

 • Pijany anioł 16:55

  "Pijany anioł" to film w reżyserii Akiry Kurosawy nakręcony w 1948 roku. Jego akcja toczy się po drugiej wojnie światowej w Japonii. Młody przestępca Matsunga (Toshirô Mifune), czołowy bohater dramatu "Pijany anioł", zostaje postrzelony w czasie konfliktu, do którego dochodzi między członkami gangów. Zwraca się o pomoc do Sanady (Takashi Shimura), lekarza zajmującego się leczeniem ubogich ludzi. Ten zajmuje się Matsungą, ale równocześnie odkrywa, że gangster jest chory na gruźlicę. Sanada podejmuje się leczenia tej groźnej choroby. Stawia jednak warunek - młody człowiek ma całkowicie odmienić swoje życie. Matsunga uświadamia sobie powagę sytuacji i przystaje na tę propozycję. Z czasem pacjent i lekarz zaprzyjaźniają się ze sobą. Fabuła filmu "Pijany anioł" komplikuje się, kiedy z więzienia wychodzi dawny szef Matsungi, Okada (Reisaburo Yamamoto). Bezwzględny mężczyzna chce odzyskać dawną pozycję w przestępczym świecie.(n)

 • Talea 18:30

  Bohaterką obrazu "Talea" jest Jasmin (Sophie Stockinger). Dziewczyna dorasta w rodzinie zastępczej. Razem ze wszystkimi domownikami szykuje się do wakacyjnej podróży. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych członków rodziny Jasmin wcale nie wyczekuje wyjazdu. Jasmin ma inny plan na spędzenie nadchodzących dni. Woli wykorzystać ten czas na spotkanie ze swoją biologiczną matką Evą (Nina Proll), która niedawno opuściła więzienne mury. Bohaterka filmu "Talea" korzysta z pretekstu, jakim jest kłótnia z obecnymi rodzicami, aby uciec z domu. Spotyka i zachęca Evę, aby wspólnie zaszyły się gdzieś na wsi. Jedną z głównych ról w dramacie "Talea" gra Sophie Stockinger, aktorka znana m.in. z filmu "L'animale" (2018). Z kolei Nina Proll dała się poznać szerokiej publiczności dzięki postaci wykreowanej w filmie "Środek świata" (2016 r.).(n)

 • Gabinet doktora Caligari 19:45

  "Gabinet doktora Caligari" z 1920 roku to jeden z najważniejszych filmów w historii kina. Wymieniany jest zwykle razem z takimi dziełami jak "Obywatel Kane" Orsona Wellesa czy "Do utraty tchu" Jeana-Luca Godarda. Na jarmarku w niemieckim miasteczku występuje niejaki doktor Caligari (Werner Krauss). Przedstawia widzom somnambulika Cezare'a (Conrad Veidt), który potrafi przepowiadać przyszłość. Wśród widzów jest dwóch przyjaciół, Alan (Hans Heinrich von Twardowski) i Francis (Friedrich Feher). Pierwszy z nich prosi Cezare'a o wróżbę. Somnambulik twierdzi, że młody mężczyzna nie dożyje następnego dnia. Gdy tej samej nocy Alan rzeczywiście zostaje zamordowany, podejrzenie pada na Cezare'a. Okazuje się, że domysły są słuszne, ponieważ asystent Caligariego próbuje również porwać Jane (Lil Dagover), narzeczoną Francisa. Ścigany przez mieszkańców miasteczka Cezare umiera z wyczerpania. Tymczasem Caligariemu udaje się uciec. Francis podąża śladem doktora, chcąc rozwikłać zagadkę jego prawdziwej tożsamości. Okazuje się, że posługiwał się hipnozą, by zmuszać Cezare'a do popełniania zbrodni. To jednak dopiero początek historii Caligariego, który jest adeptem czarnej magii. Należy dodać, iż fabuła filmu "Gabinet doktora Caligari" opowiedziana jest z punktu widzenia Francisa, który przebywa w szpitalu dla umysłowo chorych. Nasuwa to przypuszczenie, że przerażająca historia doktora Caligariego to tylko urojenia szaleńca.(n)

 • Odpowiedz 21:00

  Stella (Licia Maglietta) przyjeżdża po śmierci męża do domu, w którym spędziła dzieciństwo. Kobietę prześladują wspominania sprzed lat, kiedy to ślepa zazdrość małżonka niszczyła ich związek. Uczucie zawiści doprowadziło do tragedii rodzinnej. Stella musi teraz dokonać rozrachunku z przeszłością. Film jest reżyserskim debiutem włoskiej pisarki Susanny Tamaro.(n)

 • Światła variétés 22:35

  "Światła variétés" z 1950 roku to debiut reżyserski Federico Felliniego. Film jest romansem o zabarwieniu komediowym i przedstawia perypetie artystów wodewilowych. Młoda i utalentowana tancerka Liliana "Lily" Antonelli (Carla del Poggio) przyłącza się do trupy wędrownych artystów. Jej wdzięk i charyzma przyciągają na przedstawienia publiczność. Dziewczyna marzy jednak o wielkiej karierze. Potencjał artystki dostrzega Checco Dal Monte (Peppino De Filippo), znawca sztuki i życiowy nieudacznik, który przewodzi aktorom. Postanawia on uczynić z Liliany prawdziwą gwiazdę. W rzeczywistości Checco, bohater dramatu "Światła variétés", jest zakochany w Lily. Wkrótce porzuca dla niej swoją dotychczasową partnerkę, Melinę Amour (Giulietta Masina), a także samą trupę. Zamierza bowiem stworzyć rewię, w której Lily wystąpiłaby w głównej roli. Młoda kobieta podziwia zapał Checco, gdy jednak poznaje Adelma Contiego (Folco Lulli), asystenta znanego impresario, który może urzeczywistnić jej marzenia o sławie, porzuca dotychczasowego partnera. Checco zaś postanawia wrócić do Meliny.(n)

Lista stacji

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO