×

Wyszukaj artykuł

Program tvFilmBox Arthouse program TV. Program telewizyjny FilmBox Arthouse na dziś, jutro i weekend

 • Monopol na głupotę 12:50

  Dwudziestosiedmioletni Miguel musi zająć się formalnościami, związanymi ze świadectwem spadkowym swojego ojca. Będąc w urzędzie rejestracyjnym dochodzi do wniosku, że biurokracja więzi go w labiryncie papierów oraz okien.(n)

 • Pielgrzym 13:10

  Naiwny bohater i małomiasteczkowa obłuda. Podczas ucieczki z więzienia Charlie zakłada szaty duchownego. Przez przypadek zostaje nowym pastorem w miasteczku Devil's Gulch. Niestety, zdemaskowany przez szeryfa, ma wkrótce do wyboru przyznanie się do winy lub przymusowe przejście przez granicę z Meksykiem, i walkę na śmierć i życie z tamtejszymi bandytami. Jedna z najlepszych niemych komedii w dorobku Chaplina.(n)

 • Światła variétés 13:50

  "Światła variétés" z 1950 roku to debiut reżyserski Federico Felliniego. Film jest romansem o zabarwieniu komediowym i przedstawia perypetie artystów wodewilowych. Młoda i utalentowana tancerka Liliana "Lily" Antonelli (Carla del Poggio) przyłącza się do trupy wędrownych artystów. Jej wdzięk i charyzma przyciągają na przedstawienia publiczność. Dziewczyna marzy jednak o wielkiej karierze. Potencjał artystki dostrzega Checco Dal Monte (Peppino De Filippo), znawca sztuki i życiowy nieudacznik, który przewodzi aktorom. Postanawia on uczynić z Liliany prawdziwą gwiazdę. W rzeczywistości Checco, bohater dramatu "Światła variétés", jest zakochany w Lily. Wkrótce porzuca dla niej swoją dotychczasową partnerkę, Melinę Amour (Giulietta Masina), a także samą trupę. Zamierza bowiem stworzyć rewię, w której Lily wystąpiłaby w głównej roli. Młoda kobieta podziwia zapał Checco, gdy jednak poznaje Adelma Contiego (Folco Lulli), asystenta znanego impresario, który może urzeczywistnić jej marzenia o sławie, porzuca dotychczasowego partnera. Checco zaś postanawia wrócić do Meliny.(n)

 • Bajeczka dla przeciętniaków 15:30

  Młody mężczyzna Joseph (Anthony Peskine) bardzo mocno przeżywa miłosne rozstanie. Postanawia jak najszybciej otrząsnąć się, wyjść z domu i poszukać radość w swoim życiu. Krótkometrażowy film francuskiej artystki Chloé Mazlo prezentowany był na festiwalach filmowych w Turcji, USA, Kanadzie i Niemczech.(n)

 • Niemcy, rok zerowy 15:45

  "Niemcy, rok zerowy" jest opowieścią o dramacie jednostki na tle wielkich wydarzeń. Film ukazuje sytuację niemieckiej ludności cywilnej tuż po zakończeniu II wojny światowej. Obraz Roberta Rosselliniego otrzymał dwie nagrody na festiwalu w Locarno w 1948 r. Bohaterem filmu "Niemcy, rok zerowy" jest Edmund (Edmund Moeschke), młody mieszkaniec Berlina. Tuż po zdobyciu miasta przez aliantów chłopak, tak jak setki innych ludzi w podobnej sytuacji, próbuje wiązać koniec z końcem. Edmund ma na utrzymaniu rodzinę, dlatego ima się każdej pracy, która pozwoli mu zdobyć jedzenie i inne artykuły pierwszej potrzeby. Pewnego dnia młody Niemiec przypadkiem spotyka swego nauczyciela z dawnych lat (Erich Gühne). Ma nadzieję, że mężczyzna pomoże mu znaleźć sposób na zdobycie pieniędzy i utrzymanie rodziny. Srodze się jednak zawodzi, ponieważ poglądy nauczyciela nie przybliżają Edmunda do osiągnięcia celu.(n)

 • Zdjęcie 16:55

  Mężczyzna w średnim wieku robi sobie zdjęcie w budce. Na odbitkach nie jest sam: kobietę, którą na nich widzi, wkrótce spotyka na ulicy.(n)

 • Spokojny człowiek 17:05

  "Spokojny człowiek" z 1952 roku to film, który przyniósł Johnowi Fordowi czwartego w karierze reżyserskiej Oscara. Słynną złotą statuetkę odebrał także Winton C. Hoch, twórca zdjęć, za perfekcyjne sfilmowanie irlandzkich krajobrazów, wśród których toczy się akcja filmu. W roli głównej John Wayne, który w tamtym czasie zbliżał się do szczytu swej kariery aktorskiej. Wayne gra w filmie zatytułowanym "Spokojny człowiek" Amerykanina Seana Thorntona. Jego obiecującą i dobrze się rozwijającą karierę pięściarza przekreślił wypadek, do którego doszło na ringu podczas walki. Podłamany mężczyzna decyduje się zerwać z boksem i całkowicie odmienić swoje życie. Wkrótce opuszcza Amerykę i przybywa do Innisfree, irlandzkiej wioski, będącej rodzinną miejscowością jego matki. Pewnego dnia w Innisfree Sean poznaje piękną i intrygującą Mary Danaher (Maureen O'Hara), w której zakochuje się z wzajemnością. Kiedy jednak prosi Willa (Victor McLaglen), brata ukochanej, o rękę dziewczyny, ten odmawia. Mimo to Sean kupuje ziemię i wkrótce zakochani stają na ślubnym kobiercu. Na wieść o tym zaślepiony nienawiścią Will pozbawia siostrę posagu. Staje się to powodem pierwszej małżeńskiej kłótni między Mary a Seanem. Obdarzona gorącym temperamentem kobieta nie rozumie, dlaczego mąż nie chce przeciwstawić się jej bratu. Nie zdaje sobie jednak sprawy z traumatycznych przeżyć ukochanego, który nie opowiedział jej o swojej przeszłości.(n)

 • Szarada 19:10

  "Szarada" to amerykańska komedia sensacyjna z 1963 roku. Jego autorem jest uznany reżyser Stanley Donen, twórca m.in. takich niezapomnianych filmów jak "Deszczowa piosenka" (1952 r.) czy "Dwoje na drodze" (1967 r.) Aktorka Audrey Hepburn otrzymała za swoją rolę nagrodę BAFTA przyznawaną przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Zjawiskowa Regina Lampert (Audrey Hepburn) chce rozwieść się z Charlesem. Po powrocie z Paryża, gdzie była na wakacjach, bohaterka filmu "Szarada" zauważa, że jej mieszkanie zostało obrabowane ze wszystkich sprzętów. W dodatku słyszy od policji okrutną wieść, że jej męża zamordowano. Mężczyzna jeszcze przed śmiercią wyprzedał na aukcji cały swój dobytek, pozyskując za niego 250 tysięcy dolarów. Niestety po pieniądzach nie ma śladu. Tymczasem wychodzi na jaw, że w trakcie wojny Charles miał zdobyć nielegalnie dużą kwotę pieniędzy, których właścicielem był rząd. Wskutek kradzieży musiał pozostawać w ukryciu pod wieloma nazwiskami. Po latach osoby, które mogły mieć coś wspólnego z całą sprawą, zaczynają nachodzić Reginę i natarczywie żądać zwrotu zatraconych w przeszłości pieniędzy. Załamana bohaterka filmu "Szarada" prosi o pomoc nowo poznanego Petera Joshuę (Cary Grant).(n)

 • Wysłuchaj 21:00

  Opowieść o kobiecie, która boryka się z problemem przemocy domowej. Jest w rozterce i nie potrafi zdecydować, czy szukać pomocy w systemie prawnym państwa, czy zgodnie z tradycją udać się do imama, który zaleci jedynie modlitwę. Idzie na policję. Próbę rozwiązania sprawy utrudniają tłumacz, który manipuluje jej zeznaniami, oraz syn, któremu zależy jedynie na powrocie matki do domu.(n)

 • Żelazna wyspa 21:15

  "Żelazna wyspa" z 2005 roku to nakręcona w Iranie przejmująca opowieść o grupie bezdomnych uchodźców zamieszkujących wrak opuszczonego, przerdzewiałego tankowca. Na statku, który jest zakotwiczony u południowego wybrzeża Iranu, władzę niemalże absolutną sprawuje kapitan Nemat (Ali Nassirian). Zdani na jego łaskę ludzie zgadzają się z jego decyzjami. Nemat wykorzystuje to nielitościwie, wtrącając się do wszystkiego, począwszy od organizacji siły roboczej, a kończąc na życiu prywatnym mieszkańców wraku, czyli tytułowej "Żelaznej wyspy". Mimo to wielu z nich nie tylko bezwolnie się mu poddaje, ale nawet darzy zaufaniem. Reżyser filmu "Żelazna wyspa", Mohammad Rasoulof, w swoich filmach nie waha się mówić o niszczącej sile systemu totalitarnego. Jego najnowszy film - znakomite "Rekopisy nie płoną" - to brutalna opowieść o ty, co dzieje się we współczesnym Iranie.(n)

 • No me quites 22:45

  Laura i Luis są dwojgiem ludzi, którzy są pogrążeni w sprzecznościach. Opowieść o złamanym sercu, a także pomyleniu pożądania od potrzeby zapełnienia pustki.(n)

 • Pieskie życie 23:00

  Włóczęga Charlie (Charles Chaplin) mieszka na ulicy i bezskutecznie stara się znaleźć pracę. Kiedy kradnie trochę jedzenia, ledwo wymyka się policjantowi. Ma dobre serce i chętnie pomaga innym istotom w potrzebie. Po kolejnym dniu bezowocnych prób zdobycia zatrudnienia ratuje bezpańskiego kundelka przed atakami kilku innych psów. Razem ze Scrapsem udaje mu się ukraść kilka kiełbasek. Zaglądają też do dansingu, gdzie psy nie mają wstępu, i poznają piosenkarkę Ednę (Edna Purviance). Charlie chce ją rozbawić. Krótkometrażowy film niemy powstał w okresie, gdy Chaplin cieszył się już światową sławą. Komik wciela się w stworzoną przez siebie postać Włóczęgi (The Tramp). Jak w przypadku większości swoich filmów, był też producentem, scenarzystą, reżyserem, montażystą i autorem muzyki.(n)

 • Bella vista 23:35

  Główną bohaterką filmu zatytułowanego "Bella vista" jest Doris (Kathleen Wise). Kobieta wykłada język angielski na Uniwersytecie Montany. Na jej zajęcia przychodzą głównie zagraniczni studenci. Niekiedy mają oni problem z adaptacją. Nauczycielka pomaga im odnaleźć się w nowym miejscu. Opowiadający o akceptacji i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie obraz "Bella vista" jest debiutem reżyserskim Very Brunner-Sung, która jest też autorką scenariusza.(n)

Lista stacji