× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Gry Kino Lotto Przepisy Radio Rekordy
×

Wyszukaj artykuł


Sieć 5G - nadciąga zmiana

Redakcja Pinbook | 02-04-2019 | skomentuj

Sieć 5G - nadciąga zmiana

Oceń

Obecnie

Od jakiegoś już czasu słyszymy o planowanej budowie powszechnie dostępnej superszybkiej sieci 5G w Polsce. Obecnie to rozwiązanie testowane jest w kilku miastach polski np. w Gliwicach i w Łodzi. Testy przeprowadzane są pod kątem tz. Internetu rzeczy, czyli sieci służącej do obsługi różnych urządzeń i systemów jak np. inteligentne oświetlenie; system naprowadzania na miejsce parkingowe czy też elektroniczne systemy sterowania ruchem. Sprawdzana jest szybkość przesyłanych danych, stabilność transferu oraz wpływ zabudowań i pozostałej infrastruktury na działanie 5G. Wyniki testów najwyraźniej są zadowalające, gdyż operatorzy sieci zapowiadają coraz bliższe wprowadzenie tego rozwiązania dla swoich klientów.

  Zobacz także  


Rewolucja

Tak można nazwać postęp, którego dokona w technologii rozwój 5G. Przeskok jakościowy w stosunku do poprzedniej generacji umożliwiłby działania systemów, o których jeszcze niedawno myślelibyśmy jak o czymś nierealnym. Kiedy 40 lat temu powstawały komputery wielkości szaf, nikt nie pomyślałby, że kiedyś zastąpią je kilkunastokrotnie mocniejsze i mieszczące się w kieszeni.
To porównanie obrazuje jak bardzo znaczącą w rozwoju technologią będzie Internet 5G. Wyobraźmy sobie, że za kilka lat dzięki supersieci lekarze będą mogli operować pacjentów zdalnie; taksówki i inne pojazdy będą jeździły autonomicznie i dużo bezpieczniej. Nowa jakość łącza to również możliwość rozwijania produktów elektronicznych i nie tylko.

Technologia mobilna piątej generacji obejmuje również standard systemu, który musi spełniać założenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ang. ITU) ITU IMT-2020 postawione przed tym systemem. Założenia te zawierają wymagania na parametry wydajnościowe jak i zastosowania, które system piątej generacji musi być w stanie obsłużyć.
Kluczowe wymagania wydajnościowe zdefiniowane przez ITU dla sieci 5G:
    • Przepływność do 20 Gb/es w łączu do terminala („w dół”)
    • Przepływność do 10 Gb/s w łączu do sieci („w górę”)
    • Opóźnienia na poziomie 4 ms dla zastosowań eMBB i 1 ms dla zastosowań URLLC
    • Efektywność widmowa do 30 bit/s/Hz
    • Poziom błędów dla zastosowania URLLC na poziomie 10^-5

  Zobacz także  


5G w Polsce

Rząd Komunikacji Elektronicznej razem z Nokia przeprowadziły udane testy 5G podczas trwającego w Trójmieście 35. posiedzenia plenarnego BEREC (Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej).
Do pilotażu sieci piątej generacji wykorzystano robot Scorpio – mobilny łazik marsjański, zaprojektowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej.


Urząd zaprosił również młodych inżynierów z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci i naukowcy przedstawili swoje projekty:


Bezzałogowy System Powietrznego transportu krwi,
LEM Falcon - elektryczny motocykl,
Erly – miejski system wypożyczania powerbanków,
Hera – inteligentny system monitorowania noworodków,
netBaltic - projekt wielosystemowej sieci szerokopasmowej na morzu,
Solutions 4 Tomorrow - moduł autonomicznego lądowania dronów
Naszym zdaniem 5G to wielka przyszłość w rozwoju, której nie możemy doczekać. Jesteśmy pewni, że możliwości, jakie ze sobą niesie jej rozwój zrewolucjonizują światowy rynek.
Wszystko na temat: