Jak do tego doszło?

Polski sztangista ze srebrem olimpijskim. Mistrz zdyskwalifikowany po latach

Dzisiejszy sport trawią i niszczą różnego rodzaju afery. Jednym z najpoważniejszych problemów jest doping. Niektóre sprawy i badania toczą się latami – tak było w przypadku olimpijskiego mistrza z Londynu, który zostanie pozbawiony złotego krążka. Tamtejsza olimpiada odbyła się w roku 2012 – sprawa dotyczy zawodów sztangistów w kategorii 105 kg. Zawody olimpijskie wygrał Ołeksij Torochtij – Ukrainiec jest już piątym medalistą z Londynu, którego pozbawiono tytułu.

Fotografia poglądowa

Skorzystali na tym inni zawodnicy, którzy brali udział w tamtych zawodach. Nowym mistrzem olimpijskim został Navab Nasirshelal. Irańczyk uzyskał wówczas wynik 411 kg (184+227). OD Torochtija był gorszy o zaledwie kilogram.

Polak wicemistrzem

Gratulacje warto złożyć także reprezentantowi Polski. Bartłomiej Bonk zajął w Londynie trzecie miejsce z wynikiem 410 kg (190+220). Dyskwalifikacja reprezentanta Ukrainy sprawiła, że awansował on na drugie miejsce i został srebrnym medalistą olimpijskim w swojej kategorii. Cała sprawa związana jest z nowoczesnymi metodami badania próbek – o ich ponownym przebadaniu zdecydowano w 2016 roku. Decyzję musi zatwierdzić jeszcze Międzynarodowy Komitet Olimpijski.