× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Piękna strona futbolu

Mundial kobiet 2019

Redakcja Pinbook | 21-03-2019 | skomentuj

Mundial kobiet 2019

Oceń


Zeszłoroczne Mistrzostwa Świata w Rosji elektryzowały cały piłkarski świat. Swoje reprezentacje narodowe dopingowały tysiące kibiców na stadionach i miliony przed telewizorami. Według oficjalnych danych finał turnieju oglądało 165 milionów ludzi na całym świecie. Kobieca piłka nożna cieszy się dużo mniejszą popularnością, jednak tegoroczny mundial z pewnością obfitował będzie w emocje. Impreza odbędzie się we Francji, jest to tym samym trzeci kobiecy mundial, który odbędzie się na starym kontynencie.

  Zobacz także  


Kilka słów o historii

Pierwsze mistrzostwa świata żeńskich reprezentacji odbyły się w roku 1991, a gospodarzem turnieju były Chiny. Mistrzem świata została wówczas reprezentacja Stanów Zjednoczonych, która w finale pokonała Norwegię 2-1. Od tamtej pory mundial kobiet odbywa się cyklicznie co cztery lata i cieszy się rosnąca popularnością.

Najbardziej utytułowaną kobiecą reprezentacją narodową w piłce nożnej jest drużyna Stanów Zjednoczonych, która trzykrotnie sięgała po tytuł najlepszej na globie. Także w tegorocznym turnieju Amerykanki występują w roli obrońcy tytułu.

Na przestrzeni lat forma rozgrywek żeńskich mistrzostw świata uległa niewielkim zmianom. W 1991 i 1995 do turnieju przystąpiło 12 drużyn, w roku 1999 liczba ta zwiększona została do 16 reprezentacji. Taki format utrzymał się aż do roku 2011, natomiast od mistrzostw świata 2015 rozegranych w Kanadzie, w imprezie udział biorą 24 żeńskie reprezentacje z całego świata.

  Zobacz także  


Mundial 2019

Drużyny podzielone są na 6 grup po 4 reprezentacje w każdej. Do 1/8 finału awansują bezpośrednio dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, oraz 4 mające najlepszy bilans z 3 miejsca w grupie. Turniej żeński różni się więc od męskiego zarówno ilością drużyn, jak i zasadami awansu do fazy pucharowej turnieju. Piłka nożna kobiet, choć mniej popularna od męskiej, z pewnością stanowi widowisko sportowe na wysokim poziomie – tym bardziej, że na mundialu oglądać będziemy najlepsze zawodniczki na świecie. Wśród reprezentacji nie zobaczymy niestety polskiej drużyny, której nie udało się zakwalifikować na turniej właściwy.

Grupy tegorocznego mundialu pań prezentują się następująco:

GRUPA A: Francja, Korea Południowa, Norwegia, Nigeria
GRUPA B: Niemcy, Chiny, Hiszpania, RPA
GRUPA C: Australia, Włochy, Brazylia, Jamajka
GRUPA D: Anglia, Szkocja, Argentyna, Japonia
GRUPA E: Kanada, Kamerun, Nowa Zelandia, Holandia
GRUPA F: USA, Tajlandia, Chile, Szwecja

Miastami, które wybrane zostały na gospodarzy turnieju są natomiast: Lyon, Paryż, Reims, Nicea, Montpellier, Rennes, Hawr, Valenciennes i Grenoble.

Mundial we Francji rozpoczyna się 7 czerwca. Stanowić więc może gratkę dla spragnionych piłkarskich emocji kibiców, którzy rozpoczną przerwę wakacyjną po zakończeniu sezonu w większości męskich lig. Meczem otwarcia Kobiecych Mistrzostw Świata 2019 będzie spotkanie pomiędzy reprezentacjami Francji i Korei Południowej. Obie drużyny zmierzą się w Paryżu na Parc des Princes, czyli słynnym Parku Książąt. Na stadionie tym swoje mecze domowe rozgrywa PSG.
Wszystko na temat:

Sport Piłka nożna Piękne kobiety