× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Jak zacząć trenować boks?

Redakcja Pinbook | 18-06-2019 | skomentuj

Jak zacząć trenować boks?

Oceń


Boks to bardzo trudna dyscyplina sportowa. Jest to sport walki, w którym dwóch przeciwników walczy ze sobą na pięści. Jest wymagający nie tylko fizycznie, ale również psychicznie – potrzeba wiele samozaparcia, aby nie poddać się w dążeniu do osiągnięcia sukcesu w dziedzinie, jakim jest boks. Przede wszystkim – warto uzupełnić swoją wiedzę o wszystkim, co dotyczy tej sztuki walki. Później warto zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to zabawa i w dodatku – że nie jest to lekka sprawa. Trzeba bowiem zmierzyć się z trudnymi początkami, kiedy to wkraczamy w nowe otoczenie, gdzie przeważnie wszyscy się już znają i trenują dość długo – z początku może być nam ciężko się do tego przyzwyczaić. Ludzie, którzy trenują boks są również nieco zdystansowani, chłodni, a nawet szorstcy. To sposób ich bycia na lekcjach boksu – za ringiem może być inaczej. Żeby zacząć trenować boks – trzeba być gotowym na ostry wycisk.

  Zobacz także  


Jak wyglądają początki i późniejsze treningi?

Z początku dostaniemy ostry wycisk. Zadawanie ciosów przed lustrem, w zaciszu własnego domu to zupełnie inna sprawa, niż trenowanie na sali pełnej ludzi. Wydaje się, że wszyscy na ciebie patrzą, krytykują i czekają na każde potknięcie. Wiadomo, że od pierwszej lekcji nie będziesz orłem – nikt nie był, bo każdy gdzieś zaczynał. Każdy wielki bokser uczył się od podstaw boksować, nie urodził się z nabytą na ten temat wiedzą. Warto pamiętać, że treningi bokserskie są intensywne i wyczerpujące, więc żeby dołączyć do grona bokserów – dobrze jest najpierw podbudować swoją kondycję. Liczne skoki, biegi, podciąganie, pompki… Trzeba mieć bardzo silne ciało, gotowe na taki wycisk.

Kiedy już nauczymy się absolutnych podstaw – z każdym kolejnym treningiem będzie tylko trudniej. Ale za to znacznie przyjemniej. Będziemy co chwilę umieć więcej, stać nas będzie na więcej, przekraczać będziemy granice swojego ciała. I to jest w tym wszystkim piękne. Jeśli tylko ktoś nie podda się na pierwszym treningu – czekają go same sukcesy w bokserskim świecie.

Bokser musi ciągle rozwijać swoją sprawność, dodając wiele dodatkowych elementów do swojego sportowego trybu życia – musi biegać, pływać, boksować w domu w wolnej chwili, trenować mięśnie brzucha. Ważna jest także odpowiednia dieta, która tylko zintensyfikuje osiągnięcia w dziedzinie boksu.

  Zobacz także  


Najważniejsze pojęcia z dziedziny boksu

Każdy, kto zaczyna, musi mieć pojęcie o czym trener będzie do niego mówił, dlatego musi znać kilka najważniejszych pojęć, które są silnie związane z boksem.

CIOSY

    • ciosy proste – najczęściej stosowane w walce, ponieważ cieszą się największą szybkością i skutecznością; wykonywane z różnych odległości od przeciwnika; w zależności od tego, którą ręką wykonywane i w jaką część ciała – mają różne nazwy
    • ciosy sierpowe – wykonywane w półdystansie ciosy, które pochodzą z boku i uderzają przeciwnika w głowę lub tułów właśnie z bocznej strony
    • ciosy z dołu (podbródkowe) – wykonywane w półdystansie i zwarciu, wykonywane ze zgiętej ręki; najczęściej w podbródek

POZYCJE OBRONNE

    • odskok – wychodzenie poza skalę ciosów
    • odchylenie – cofnięcie tułowia, w celu uniknięcia ciosów
    • garda – ustawienie rękawic i przedramion, by chroniły przed ciosami
    • zakrok – cofnięcie nóg, a następnie wyprowadzenie kontry


Należy również dokładnie zapoznać się z kategoriami wagowymi, jakie są w boksie, aby móc najlepiej dopasować się do danej kategorii. Trzeba pamiętać także o odpowiednim wyposażeniu, które potrzebne jest, aby rozpocząć przygodę z boksem m.in. o kasku, ochraniaczach, odpowiednim stroju i przede wszystkim – rękawicach bokserskich i specjalnych owijkach.

To co? Zapraszamy na trening bokserski!
Wszystko na temat: