Najsuchsze miejsce na świecie

Opublikował: Redakcja Pinbook

Data publikacji: 18-04-2019

ocena: 0     skomentuj

bookmundi.com

Pustynia Atakama uchodzi za najbardziej suche miejsce na naszej planecie. Są na jej terenie miejsca gdzie deszcz nie spadł od setek lat. Surowy klimat sprawia, że warunki życia wszelkich stworzeń są tam wyjątkowo trudne, a na jałowych glebach nie rosną nawet najbardziej odporne na susze rośliny, w tym kaktusy. 

Roczna suma opadów na Atakamie wynosi 0,1 cm rocznie. Pustynia znajduje się w zachodniej części Ameryki Południowej na terenie Chile.

Na charakter tego obszaru wpływ ma wiele czynników. Wysokie góry blokują napływ wilgotnego powietrza znad wilgotnych lasów Amazonki, a prądy i pływy morskie ograniczają możliwości tworzenia się frontów atmosferycznych, które mogłyby przynosić opady. Atakama jest pustynią zimną i suchą, tam gdzie to możliwe rosną kolczaste krzewy i kaktusy.

Powietrze pozbawione jest praktycznie wilgoci, w związku z czym świetnie samoistnie konserwuje mięso, a także szczątki ludzkie, które należą do zapomnianych podróżników południowoamerykańskiej pustyni. Co ciekawe, na terenie Atakamy znaleźć można reliktowe słonowodne jeziora.

Oceń artykuł:
  • Średnia ocena: 0 (0 głosów)

0 (0 głosów)

Komentarze do artykułu: 0

Podoba Ci się artykuł?
Polub nasz fanpage