Depresje w Polsce, najniżej położone miejsca w naszym kraju

Opublikował: Redakcja Pinbook

Data publikacji: 19-06-2019

ocena: 0     skomentuj

wikimapa.org

Polska jest krajem bardzo zróżnicowanym pod kątem ukształtowania terenu. Poza górskimi szczytami natkniemy się w naszym kraju na miejsce położone poniżej poziomu morza.

We wszystkich szkolnych podręcznikach znajdziemy informację, która mówi, że najniżej położonym punktem w Polsce są Żuławy Wiślane. Do niedawna za największą depresję w Polsce uważano Raczki Elbląskie, które znajdują się na wysokości 1,8 metra poniżej poziomu morza. Okazuje się jednak, że w okolicy Marzęcina jest miejsce, które położone jest być może nawet 20 centymetrów niżej.

Informacja nie jest jednak jeszcze całkowicie potwierdzona. „Nowy” najniższy punkt w Polsce odnaleziono na podstawie archiwalnych map. Problem polega na tym, że nie ma stuprocentowej pewności co do pochodzenia zagłębienia – mogło się ono pojawić na skutek działań człowieka (II wojna światowa). Jeśli Główny Urząd Geodezji i Kartografii zatwierdzi, że depresja powstała w sposób naturalny, będzie to oficjalnie najniżej położony punkt w naszym kraju. Znajduje się on dokładnie na poziomie 2.07 metra poniżej poziomu morza. 

Oceń artykuł:
  • Średnia ocena: 0 (0 głosów)

0 (0 głosów)

Komentarze do artykułu: 0

Podoba Ci się artykuł?
Polub nasz fanpage