× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Największe jezioro na świecie

Redakcja Pinbook | 09-04-2019 | skomentuj

Największe jezioro na świecie

dinoanimals.pl

Oceń


Planeta Ziemia to w większości woda. Chociaż zdecydowaną większość stanowią oceany, to powierzchnia jezior także może nas zaskoczyć. Największym jeziorem bezodpływowym paradoksalnie jest Morze Kaspijskie. Ten ogromny zbiornik wodny leży na granicy dwóch kontynentów – Europy i Azji. Graniczy aż z 5 państwami – Iranem, Turkmenistanem, Rosją, Azerbejdżanem i Kazachstanem. Morze Kaspijskie jest słonowodnym jeziorem reliktowym z endemiczną florą i fauną, której najpopularniejszym przedstawicielem jest jesiotr.

  Zobacz także  


Powierzchnia tego przyrodniczego paradoksu przekracza obszar wielu państw – w tym Polski. Morze Kaspijskie zajmuje około 370 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest więc zdecydowanie większe od największego jeziora słodkowodnego jakim jest północnoamerykańskie Jezioro Górne (powierzchnia ok. 82,5 tys. km²). Największe jezioro w Polsce (Śniardwy) prezentuje się w tej skali jako niewielki zbiornik wodny o powierzchni 113,4 km ².

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz