× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Największa znana gwiazda

Redakcja Pinbook | 03-09-2019 | skomentuj

Największa znana gwiazda

Oceń


Gwiazda to kuliste ciało niebieskie i zbiór materii zdolny do wytwarzania energii, którą widzimy w postaci światła. Ile gwiazd udało się odkryć ludziom? Wystarczy powiedzieć, że jedynie w naszej galaktyce jest około 10 do potęgi 11 gwiazd. Znamy też niewyobrażalne liczby galaktyk, z których wiele jest większych od naszej – tak przedstawione liczby dają niewielkie wyobrażenie o potędze i rozmiarach kosmosu. Wśród poznanych ciał niebieskich wyróżnia się największa znana nam gwiazda. Jak duża jest i gdzie się znajduje?

  Zobacz także  


VY Canis Majoris – ogromny krewny Słońca

VY Canis Majoris to największa odkryta do tej pory gwiazda. Od Ziemi dzieli ją około 5 tysięcy lat świetlnych. Jak dużym obiektem jest gwiazda? Postarajmy się wyobrazić sobie takiego olbrzyma w naszym Układzie Słonecznym. Gdyby VY Canis Majoris znajdowała się na miejscu Słońca, to sięgałaby aż do Saturna – średnica gwiazdy jest około 2 tysięcy razy większa od średnicy, i tak sporego, Słońca. Obiekty tego pokroju są doskonałym przykłądem tego, jak olbrzymie tajemnice i obiekty skrywa wszechświat.

Przeczytaj też o największej znanej galaktyce

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz