× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Największa kolekcja „Pana Tadeusza”

Redakcja Pinbook | 15-04-2019 | skomentuj

Największa kolekcja „Pana Tadeusza”

radzima.org

Oceń


Czesław Drąg z Boguchwały może się pochwalić prawdopodobnie największa kolekcją wydań „Pana Tadeusza” na świecie. W swoich zbiorach ma około 370 wydań, które rożni język, forma i kraj wydania. Choć w jego kolekcji najwięcej jest wydań z wielu lat na naszym krajowym podwórku, to w imponującej kolekcji znaleźć możemy prawdziwe białe kruki.

 

  Zobacz także  


„Pan Tadeusz” w wydaniu rosyjskim, kaszubskim, pisany alfabetem Braila i w formie komiksu to tylko nieliczne przykłady świadczące o niezwykłości zbioru. Najcenniejsze książki to ponad stuletni egzemplarz przepisany ręcznie we Lwowie, zmodyfikowane wydanie z roku 1900 czy wydane w 1943 nakładem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego polskiego rządu na emigracji Jerozolimskie wydanie epopei. Na szczególną uwagę zasługuje tez egzemplarz, który był z wojskiem polskim pod Monte Cassino. Pan Czesław przez lata gromadził swoją kolekcję dzięki znajomym, najbliższym i samodzielnie, szukając rzadkich egzemplarzy w antykwariatach i księgarniach.

Wszystko na temat: