× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Najsuchsze miejsce na świecie

Redakcja Pinbook | 18-04-2019 | skomentuj

Najsuchsze miejsce na świecie

bookmundi.com

Oceń


Pustynia Atakama uchodzi za najbardziej suche miejsce na naszej planecie. Są na jej terenie miejsca gdzie deszcz nie spadł od setek lat. Surowy klimat sprawia, że warunki życia wszelkich stworzeń są tam wyjątkowo trudne, a na jałowych glebach nie rosną nawet najbardziej odporne na susze rośliny, w tym kaktusy. 

Roczna suma opadów na Atakamie wynosi 0,1 cm rocznie. Pustynia znajduje się w zachodniej części Ameryki Południowej na terenie Chile.

  Zobacz także  


Na charakter tego obszaru wpływ ma wiele czynników. Wysokie góry blokują napływ wilgotnego powietrza znad wilgotnych lasów Amazonki, a prądy i pływy morskie ograniczają możliwości tworzenia się frontów atmosferycznych, które mogłyby przynosić opady. Atakama jest pustynią zimną i suchą, tam gdzie to możliwe rosną kolczaste krzewy i kaktusy.

Powietrze pozbawione jest praktycznie wilgoci, w związku z czym świetnie samoistnie konserwuje mięso, a także szczątki ludzkie, które należą do zapomnianych podróżników południowoamerykańskiej pustyni. Co ciekawe, na terenie Atakamy znaleźć można reliktowe słonowodne jeziora.

Wszystko na temat: