× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Najstarszy polski uniwersytet

Redakcja Pinbook | 06-09-2019 | skomentuj

Najstarszy polski uniwersytet

Oceń


Październik zbliża się wielkimi krokami – to właśnie wtedy studenci wrócą na uczelnie by mierzyć się z kolejnymi kolokwiami, egzaminami i sesjami. Dzisiejsze uniwersytety rozsiane są dość równomiernie po całej Polsce. Oczywiście różnią się one podstawą programową, poziomem nauczania i wieloma innymi elementami – w każdym jednak co roku setki młodych ludzi uzyskują stopnie naukowe. Niewiele osób wie, że historia polskiego szkolnictwa wyższego jest wyjątkowo długa i barwna. Który z naszych rodzimych uniwersytetów powstał więc jako pierwszy?

  Zobacz także  


Kraków nie ma sobie równych

Wśród polskich uczelni na szczególną uwagę zasługuje krakowska uczelnia wyższa. Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą placówką tego typu w naszym kraju. Do dziś jest jedną z elitarnych polskich szkół wyższych, która kojarzona jest z wysokim poziomem nauczania i prestiżem. Kiedy powstał popularny UJ? Aby prześledzić jego początki, musimy cofnąć się aż do wieku XIV. Studium generale (dawna ranga szkół o międzynarodowej randze, która później przekształciła się w uniwersytety) Uniwersytetu Jagiellońskiego założone zostało w 1364 roku. Fundatorem przedsięwzięcia był Kazimierz III Wielki. Dzisiaj także UJ tętni życiem i zachwyca wyglądem. Niedługo zaczynającym naukę studentom (nie tylko krakowskim) życzymy wszystkiego dobrego i samych sukcesów w nadchodzącym roku akademickim. 

Sprawdź również - Największa flaga Polski

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz