× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Najstarsze miasto w Polsce

Redakcja Pinbook | 12-04-2019 | skomentuj

Najstarsze miasto w Polsce

pl.wikipedia.org

Oceń


Pochodzący z Grecji geograf Klaudiusz Ptolemeusz w „Geographii” stworzył mapę współczesnego mu świata. Co ciekawe znalazło się na nim miasto, które leży we współczesne Polsce. Podpisał je jako Kalisję, która przez naukowców utożsamiana jest ze współczesnym Kaliszem. Przypomnijmy, że mapa została stworzona w II wieku naszej ery.

  Zobacz także  


Położenie miasta podkreślało jego handlowy charakter. Ośrodek łączył bogaty szlak bursztynowy z imperium rzymskim. Był więc miastem, przez które przechodziły towary od Morza Bałtyckiego na południe i odwrotnie. Prawdziwość tej tezy zdają się potwierdzać liczne znaleziska archeologiczne.

Pierwsza znana lokacja miasta na prawie niemieckim miała miejsce w 1211 roku. Warto więc wiedzieć, że ośrodki miejskie istniały na terenie dzisiejszej Polski już tysiąc lat wcześniej.

Wszystko na temat: