× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Najstarsze drzewo na świecie

Redakcja Pinbook | 11-04-2019 | skomentuj

Najstarsze drzewo na świecie

atlasobscura.com

Oceń


W 2004 profesor Leif Kullman odkrył nietypowy okaz świerka pospolitego. Wiek rośliny sprawdzono za pomocą datowania radiowęglowego. Okazało się, że świerk ma 9,5 tysiąca lat, a więc pamięta jeszcze końcówkę ostatniej epoki lodowcowej. Od tamtej pory świerk można podziwiać na szczycie góry Fulufjället w Szwecji. 

 

  Zobacz także  


Odkrywca rośliny nazwał ją na cześć...swojego psa. Rekordowy świerk nosi dumne imię po psie Husky - Old Tjikko. Niesprzyjający szwedzki klimat podziałał na drzewo konserwująco . Jego pień obumierał średnio co 600 lat – z pnia wyrastał wówczas kolejny. Old Tijkko sklonował się w ten sposób kilkanaście razy. 

Co ciekawe roślina nie należy do jakiegoś rzadko spotykanego gatunku. Jest to świerk pospolity – dokładnie taki, jakie możemy spotkać w wielu europejskich lasach.

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz