× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Najgłębsza i najdłuższa jaskinia w Polsce

Redakcja Pinbook | 12-07-2019 | skomentuj

Najgłębsza i najdłuższa jaskinia w Polsce

phys.org

Oceń


Jaskinia jest powstałą w sposób naturalny pustą przestrzenią, która mieści się w skale. Najłatwiej spotkać je w terenach górskich, w których są dość częstym elementem krajobrazu. Także w Polsce znajdziemy jaskinie, które cieszą się ogromną popularnością grotołazów. Jedną z najciekawszych, a do tego rekordowych, jest Wielka Śnieżna – jaskinia znajdująca się pomiędzy Doliną Małej Łąki i Dolinką Litworową. 

  Zobacz także  


Najgłębsza jaskinia w Polsce 

Wielka Śnieżna jest najgłębszą i najdłuższą jaskinią na terenie naszego kraju. Mierzy sobie ponad 23 kilometry długości, a różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym jej punktem to aż 824 metry. Dotarcie do jej każdego zakamarka jest niemal niemożliwe – do części korytarzy można dotrzeć jedynie za pomocą specjalistycznego sprzętu. Na jej obszarze znajdziemy też zupełnie pionowe korytarze. Obszar do jaskini jest jednak znacznie ograniczony – Wielka Śnieżna znajduje się bowiem na terenie rezerwatu. 

Przeczytaj też o największych i najgłębszych jeziorach w Polsce.

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz