× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Najdłuższa rzeka na świata

Redakcja Pinbook | 12-04-2019 | skomentuj

Najdłuższa rzeka na świata

rainforestcruises.com

Oceń


Wyłonienie najdłuższej rzeki na świecie przez lata było obiektem sporów. O zaszczytne miano walczyły ze sobą Nil i Amazonka. Afrykańska rzeka ma długość 6695 kilometrów, natomiast dokładne zmierzenie Amazonki nastręczało pewnych problemów. Przede wszystkim na niektórych odcinkach ciężko jest wyodrębnić rzekę od jej dopływów, przez co jej realna długość poddawana jest w wątpliwość.

 

  Zobacz także  


Ostatecznie przyjęto, że to południowoamerykańska rzeka jest najdłuższą na naszej planecie, a jej długość wynosi 6800 kilometrów, choć niektóre źródła podają liczbę przekraczającą nawet 7 tysięcy. Nie ma jednak wątpliwości, że to rzeka przepływająca przez Kolumbię, Peru i Brazylię jest liderem jeśli chodzi o przepływ wody i ilość dopływów. Dorzecze Amazonki ma powierzchnię 7 milionów kilometrów kwadratowych. To właśnie tam rosną największe lasy tropikalne na naszym globie.

Wszystko na temat: