× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Najdłuższa granica lądowa świata

Redakcja Pinbook | 06-05-2019 | skomentuj

Najdłuższa granica lądowa świata

freeworldmaps.com

Oceń


Niezaprzeczalnie najdłuższą granicą lądową świata jest ta pomiędzy USA i Kanadą, która liczy sobie 8893 kilometry. Warto jednak zauważyć, że dzieli się ona na dwie części. Jedną z nich stanowi równoleżnikowa granica, druga natomiast to obszar Alaski, który także graniczy z Kanadą. Jeśli zastosujemy kryterium ciągłości granicy lądowej, wówczas najdłuższa będzie ta pomiędzy Kazachstanem i Rosją – ma ona długość 6846 kilometrów. Obie rekordowe granice ostatecznie ustalone zostały dopiero w XX wieku – odpowiednio w 1907 i 1991 roku.

  Zobacz także  


Tak ogromne długości granic lądowych robią wrażenie, zwłaszcza jeśli przełożymy je na nasze krajowe podwórko. Najdłuższa granica lądowa Polski to ta z Czechami – liczy niemal 800 kilometrów. Suma wszystkich naszych granic wraz z bałtycką linią brzegową to nieco ponad 3,5 tysiąca kilometrów.

Wszystko na temat: