Najdłuższa rzeźba z drewna

Opublikował: Redakcja Pinbook

Data publikacji: 09-08-2019

ocena: 5     skomentuj

Hel może poszczycić się pięknymi ośrodkami turystycznymi, kąpieliskami oraz przepięknymi widokami, a od 24 czerwca to piękne miejsce zyskało kolejną atrakcje turystyczną – najdłuższą rzeźbę z drewna, która liczy 14, 37 metra.

Pomysłodawcą jest Robert Wyskiel, który na spotkaniu rady miasta przedstawił swój pomysł burmistrzowi. Motywem jego rzeźby są bohaterowie wiersza Rzepka Juliana Tuwima. Na końcu kłody znajduje się tytułowa rzepka, którą ciągnie cała rodzina –babcia, dziadek, wnuczek i inni. Wykonanie rzeźby nie należało do najłatwiejszych zadań, bowiem trzeba było odnaleźć odpowiednie drewno, które w każdym miejscu ma przynajmniej metr średnicy. Artysta jednak świetnie sobie poradził, znajdując chorą topole, którą wcześniej uderzył piorun. W rękach Wyskiela drzewko zyskało drugie życie!

Pomimo upałów podczas pracy i długiej drogi, jaką musiało przejść drewno (aż 250 km z Włóścibórka), po trzech tygodniach rzeźba została ukończona. 29 czerwca 2019 roku podczas Święta Miasta Helu, burmistrz Mirosława Wądołowskiego odsłonił to dzieło sztuki. Po za atrakcją wizualną dodano wartości dźwiękowe poprzez recytacje wiersza Tuwima Rzepka w 4 różnych językach (polski, kaszubski, rosyjski i angielski)! Dzięki temu odbiór dzieła jest bardziej przystępny dla odbiorcy. Z pewnością warto zobaczyć tak piękne dzieło, które zajęło swoje miejsce wśród rekordów guinnessa.

Sprawdź także: Największy kod QR

Oceń artykuł:
  • Średnia ocena: 5 (1 głosów)

5 (1 głosów)

Komentarze do artykułu: 0

Podoba Ci się artykuł?
Polub nasz fanpage