× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Depresje w Polsce, najniżej położone miejsca w naszym kraju

Redakcja Pinbook | 19-06-2019 | skomentuj

Depresje w Polsce, najniżej położone miejsca w naszym kraju

wikimapa.org

Oceń


Polska jest krajem bardzo zróżnicowanym pod kątem ukształtowania terenu. Poza górskimi szczytami natkniemy się w naszym kraju na miejsce położone poniżej poziomu morza.

We wszystkich szkolnych podręcznikach znajdziemy informację, która mówi, że najniżej położonym punktem w Polsce są Żuławy Wiślane. Do niedawna za największą depresję w Polsce uważano Raczki Elbląskie, które znajdują się na wysokości 1,8 metra poniżej poziomu morza. Okazuje się jednak, że w okolicy Marzęcina jest miejsce, które położone jest być może nawet 20 centymetrów niżej.

  Zobacz także  


Informacja nie jest jednak jeszcze całkowicie potwierdzona. „Nowy” najniższy punkt w Polsce odnaleziono na podstawie archiwalnych map. Problem polega na tym, że nie ma stuprocentowej pewności co do pochodzenia zagłębienia – mogło się ono pojawić na skutek działań człowieka (II wojna światowa). Jeśli Główny Urząd Geodezji i Kartografii zatwierdzi, że depresja powstała w sposób naturalny, będzie to oficjalnie najniżej położony punkt w naszym kraju. Znajduje się on dokładnie na poziomie 2.07 metra poniżej poziomu morza. 

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz