Najwyższa budowla w Polsce

Opublikował: Redakcja Pinbook

Data publikacji: 09-05-2019

ocena: 0     skomentuj

Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze z Mysłowic to konstrukcja, która nosi miano najwyższej na terenie naszego kraju.

Mierzący 358,70 metrów wysokości maszt oddany do użytku został 23 czerwca 1976r, stając się jednocześnie największym masztem jak i obiektem budowlanym w Polsce. Segmentowa konstrukcja rurowa utrzymywana w pionie jest przez piętnaście olbrzymich naciągów. Nadaje sygnał kilkudziesięciu stacji radiowych i telewizyjnych, w tym TVP. Maszt wyposażony jest również w anteny GSM i UMTS. Jego sygnał dociera tak daleko, że nikt nie wie gdzie się kończy jego zasięg. Możemy tylko zgadywać, że gdzieś u naszych sąsiadów. W momencie uruchomienia przejął rolę transmitowania programów TV i radiowych dla całego województwa śląskiego.

mosquito.pl


Zobacz też wyróżnione noclegi na Pinbook.pl

Pensjonacik EGO

ul. Stadionowa 4,
Gołdap

80 zł

za Dobę

Ocena: Brak

Moroszka - Domki letnisk...

Krótka 7,
Władysławowo

100 zł

za Osobę

Ocena: Brak

Apartamenty Pod Kosarkam...

Ul. Skotnicka 87a,
Szczawnica

200 zł

za Dobę

Ocena: Brak


Drugą, zasługującą na uwagę konstrukcją jest także maszt nadający sygnał. Umiejscowiony pod Olsztynem RTCN Pieczewo jest niewiele niższy – ma 356,5 metra wysokości i waży 260ton, czyli tyle co 260 ustawionych na sobie małych samochodów osobowych.
W Polsce znajduje się również największa drewniana konstrukcja na świecie. Ten tytuł należy do masztu Radiostacji Gliwice. Zbudowana w 1935r. Z drewna modrzewiowego konstrukcja mierzy 111m wysokości.
W naszym kraju ustanowiony został również rekord wszech czasów wysokości masztów radiowych. Oddany do użytku w 1974r. Maszt zaprojektowany przez Jana Polaka miał 648,38m wysokości i ważył 550 ton! Niestety, 10 sierpnia nieudolnie przeprowadzone prace remontowe doprowadziły do jego runięcia.

Oceń artykuł:
  • Średnia ocena: 0 (0 głosów)

0 (0 głosów)

Komentarze do artykułu: 0