× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Szkolne lektury, które warto przeczytać, niezależnie od wieku

Redakcja Pinbook | 26-03-2019 | skomentuj

Szkolne lektury, które warto przeczytać, niezależnie od wieku

Oceń


O amerykańskim systemie edukacji można powiedzieć wiele, ale nie to, że ich książki z kanonu lektur są mało ciekawe i niekoniecznie dobrze dobrane. Mają jedne z najciekawszych, najlepszych książek. Ale i w polskim kanonie lektur można znaleźć kilka, które każdy powinien przeczytać – nawet, jeśli nikt im nie każe. Niektóre z nich to piękne historie, inne świetnie ukazują przekrój społeczeństwa, inne są bardzo ciekawe i silnie wpływają na czytelnika. Po jakie książki z polskiego kanonu lektur warto sięgnąć?

  Zobacz także  


1. Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry

To niesamowita historia o pilocie i Małym Księciu i jego podróżach po planetach. Książka uczy tego, czym jest siła przyjaźni. Spotkać się można tam z pięknymi cytatami, które na zawsze pozostaną w głowach czytelnika. Należą do nich „Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś”, „Przyjaźń poznaje się po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć”, oraz „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. To jedne z najpiękniejszych sentencji, które całkowicie zmieniają podejście człowieka do wielu sytuacji. Niesamowita historia, która poruszy niejedną osobę. Pokazuje ludzkie ułomności, słabe strony, ale także pokazuje, że można je pokonać. Warto przeczytać tę książkę zawsze – nawet jeśli nie będzie już lekturą dla dzieci.

2. Oskar i Pani Róża, Éric-Emmanuel Schmitt

To opowieść o niesamowitej przyjaźni pomiędzy Oskarem i Panią Różą, wolontariuszką, którą chłopiec nazywa „ciocią” oraz jego relacji z Bogiem, do którego pisze listy i walką z chorobą. Książka z pewnością pomoże zrozumieć wiele rzeczy mniejszym czytelnikom, może przedstawić im czym jest śmierć. Jest też niesamowitą opowieścią, po którą warto aby sięgnął każdy. Jest to również książka, która pokazuje walkę z samym sobą.

3. Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow

Książka, w której realizm przeplata się z fantastyką. Niesamowita, wielowątkowa powieść, która porusza nie tylko polityczne tematy (ukazuje system totalitarny, a dokładniej stalinizm), ale jest również swego rodzaju komedią. To książka z kanonu lektur przy której nikt nie będzie się nudził. Niesamowita i warta przeczytania. Przez absolutnie każdego.

  Zobacz także  


4. Zbrodnia i kara, Fiodor Dostojewski

Książka, która pokazuje obłęd, który nabywa się po popełnieniu zbrodni. Dokładnie uczy, że po każdej zbrodni następuje kara. Jest książką z zabarwieniem psychologicznym, porusza wiele tematów społecznych, pokazuje różne punkty widzenia w obrębie jednej refleksji bohatera. Jest warta przeczytania ze względu na bardzo ciekawy skład powieści. Niesamowicie wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu aż do ostatniej.

5. Rok 1984, George Orwell

Książka, która przedstawia futurystyczną wizję antyutopii. Jest swoistym rodzajem fikcji politycznej, w której autor potępia ustrój totalitarny – stalinizm. Zastosował tam wiele zwrotów, które obecnie na stałe weszły do popkultury i słownika potocznego. Między innymi zwrot o „Wielkim Bracie” - był on użyty w popularnym programie „Big Brother”. To książka ponadczasowa, która pokazuje to, co obecnie dzieje się w innych krajach. Niesamowicie wciągająca, bardzo dobrze opisana. Niemalże obowiązkowa lektura.

A czy wy macie jakieś ulubione lektury z kanonu lektor?
Wszystko na temat: