× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Pierwszy dzień w szkole - wszystko co musisz wiedzieć o tym dniu.

Redakcja Pinbook | 26-03-2019 | skomentuj

Pierwszy dzień w szkole - wszystko co musisz wiedzieć o tym dniu.

Oceń


Dla każdego dziecka pierwszy dzień w szkole zawsze jest niemałym przeżyciem. Na pewno wewnątrz bardzo się stresuje, ale nie chce dać nic po sobie poznać. Przecież jest duży i dzielny! Ale niektóre dzieci wręcz chętnie dzielą się swoimi obawami. Warto więc rozmawiać z maluchem, aby miało świadomość tego, że pójście do szkoły to nie koniec świata i wcale nie oznacza nagłego braku czasu. Uświadom malucha, że szkoła to nie jest wcale przykry obowiązek, ale może być naprawdę wspaniałym miejscem – w końcu tam zawiąże kolejne swoje przyjaźnie, które mogą przetrwać długie lata, nauczy się nowych ciekawych rzeczy, którymi zawsze może się przed rodzicami pochwalić, a którzy będą z niego wtedy dumni. Przygotuj malucha na pierwszy dzień jego poważnej edukacji.

  Zobacz także  


1. Zanim dziecko pójdzie do szkoły

To moment w którym ty, jako rodzic, możesz zrobić naprawdę wiele. Możesz odpowiednio go przygotować do nowych obowiązków, ale niektórych swoich słów musisz wystrzegać się jak ognia. Nie strasz dziecka, że teraz nie będzie miał na nic czasu i nie wypowiadaj się lekceważąco o tym, czego się tam będzie uczył – wtedy niechętnie wybierze się w pierwszy dzień do szkoły, ponieważ będzie mu się to kojarzyło negatywnie. Dokładnie opowiedz mu jak będzie wyglądała jego obecność w szkole – powiedz, że będzie siedział w ławce, że będzie miał nowych kolegów, że nauczy się liczyć i czytać, że będą recytować wierszyki.
Wzmacniaj w nim również wszystko to, co uważasz za godne wzmocnienia. Jeśli dziecko rysuje i lubi to robić, chwal, że to naprawdę śliczne obrazki. Jeśli sobie śpiewa – powiedz, że robi to pięknie. I tak dalej, i tak dalej. Ponieważ dziecko musi wiedzieć, że jest zdolne i że jesteśmy z niego dumni, odnośnie tego, co robi.

2. Odpowiednie miejsce do nauki

Pokój przedszkolaka należy zamienić w pokój dla ucznia. Wspólnie zróbcie porządek i znajdźcie miejsce zarówno na zabawki, jak i na zeszyty oraz książki. Maluch musi dokładnie wiedzieć, że od teraz biurko to jego miejsce do nauki i odrabiania lekcji. Pamiętaj, żeby było dobrze oświetlone, aby nie męczyć oczu oraz że biurko musi mieć odpowiednią wysokość, żeby przyszły uczeń nie garbił się i nie stracił dobrej postawy. Krzesło powinno mieć oparcie, a także podłokietniki. Wtedy prawidłowo zadbamy o kondycję jego kręgosłupa.

  Zobacz także  


3. Kącik dla ucznia

Zadbajcie o to, aby miał miejsce zarówno na zapisanie dla siebie ważnych rzeczy, a także by jego wszelkie szkolne przybory były w jednym miejscu. Zdecydujcie czy wolicie kupić korkową tablicę, aby na karteczkach pisać i przyczepiać ważne rzeczy, czy wolicie tablicę białą suchościeralną albo tablicę do pisania kredą. Ustalcie też jedno miejsce, w którym po powrocie, dziecko kładzie swój plecak, żeby nie było potem szukania.

4. Tego NIE rób

Nie podcinaj dziecku skrzydeł, nie strasz go szkołą. Musisz również wierzyć w to, co mówi twoje dziecko, kiedy wracać będzie ze szkoły – nie ignoruj poważnych sygnałów, że jest coś nie tak. Oczywiście nie wierz też na ślepo, staraj się wszystko weryfikować. Nie krzycz na dziecko, jeśli przyniesie złą ocenę – najwidoczniej nie do końca opanowało materiał, zawsze możesz mu pomóc.

Mam nadzieję, że dzięki temu pierwszy dzień ucznia i rodzica, nie będzie już taki straszny.
Wszystko na temat: