Disco polo i dance - koncerty, artykuły, wykonawcy, płyty i wydarzenia

Disco polo to gatunek muzyki, który swój początek ma w latach 80. XX wieku. W początkowym okresie określano się go muzyką chodnikową, a następnie także muzyką podwórkową. Lata 1995-1997 to prawdziwe apogeum popularności muzyki disco polo. Później jego popularność spadała, aż w końcu wszyscy stwierdzili, że nie ma już dla tego gatunku żadnego ratunku i datowali jego kompletny upadek na początek XIX w. Nic bardziej mylnego – teraz disco polo znowu wraca do łask. Bawią się przy nim wszyscy – młodzi i starsi, głównie na weselach i dyskotekach, ale nie tylko. Jest to trochę traktowane jak muzyka dyskotekowa. Teksty w disco polo są bardzo rubaszne, często traktują o kobietach, mężczyznach, miłości i seksualności.

Pomysłodawcą nazwy disco polo był Sławomir Skręta, który był właścicielem wytwórni płytowej Blue Star z Reguł, koło Warszawy. Nazwa stała się tak popularna, że wyparła nazwę „muzyka chodnikowa”. Chyba każdy doskonale wie, jaką popularnością cieszyła się muzyka disco polo. Z muzyki, którą grano na weselach, stała się jednym z gatunków muzycznych, której świetność trwa do dzisiaj (nie zmieniło się to, że ciągle grana jest na weselach i ludzie najlepiej się przy niej bawią). Zmieniały się także brzmienia i instrumenty – z biegiem lat zamiast akustycznych instrumentów, zaczęto korzystać z tych elektrycznych.

Za hymn disco polo zapewne można przyjąć popularne Mydełko Fa, które nagrali w 1991 roku Marek Kondrat i Marlena Drozdowska.

Disco polo często spotyka się z krytyką słuchaczy innych gatunków muzycznych. Zarzucają im prymitywność, słabe teksty, jeszcze gorsze wykonanie, a także brak oryginalności (zarzucają, że opiera się na jednym schemacie i podobnych rytmach). Ciekawostką jest także to, że w promocję zespołów disco polo bardzo dużo inwestowali liderzy… mafii pruszkowskiej. U szczytu popularności kontrolowali oni około 70% rynku.

Do najpopularniejszych zespołów i wokalistów z gatunku disco polo można zaliczyć:

    • Akcent (Zenek Martyniuk)
    • WEEKEND (Radek Liszewski)
    • Boys (Marcin Miller)
    • Czadoman
    • Sławomir Zapała (Sławomir, po prostu)
    • Bayer Full
    • Piękni i Młodzi
    • Power Play